Χαλαρά ο Ολυμπιακός...

Κορυφαίος με 15 πόντους ο Λοτζέσκι
Με κορυφαίο τον Ματ Λοτζέσκι, ο Ολυμπιακός πήρε την εύκολη νίκη απέναντι στην Ούνικς Καζάν με 88-59 για την 11η αγωνιστική της Euroleague

Η εξαιρετική άμυνα των Πειραιωτών έδωσε το θετικό αποτέλεσμα που πλέον τους φέρνει στο 7-4 στην διοργάνωση, ενώ οι Ρώσοι έπεσαν στο 3-8. Μοναδικό μελανό σημείο ο τραυματισμός του Ντάνιελ Χάκετ που έπεσε άτσαλα στο παρκέ και φάνηκε να τραυματίστηκε καθώς αποχώρησε με την βοήθεια των συμπαικτών του.

Μικρή και απογοητευτική η προσέλευση του κόσμου με περίπου 6.000 κόσμο να βρίσκεται στο ΣΕΦ. Οι ”ερυθρόλευκοι” μπήκαν δυνατά και η πολύ καλή τους άμυνα τους οδήγησε να προηγηθούν με 9-2, χάρη σε τρίποντο του Πρίντεζη στο 4’. Ο φόργουορντ του Ολυμπιακού έφερε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια ποσοστά και από κοντά έκανε το 17-7, 3’ πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Οι Πειραιώτες συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό του αγώνα και με καλάθι και φάουλ του Λοτζέσκι θα φτάσουν στο +13 (22-9) με 2’ να απομένουν για το πρώτο δεκάλεπτο. Ο Λάνγκφορντ μείωσε σε 24-16 στην εκπνοή, με τον Αμερικανό να έχει σκοράρει τους 11 πόντους από τους 16 της Καζάν.

Η δεύτερη περίοδος θα ξεκινήσει με ένα γρήγορο 4-0 των Ρώσων που θα φέρει την διαφορά στους 4 (24-20), χάρη σε δίποντο του Γουίλιαμς στο 12’. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου θα πιέσει και πάλι και θα φέρει τη διαφορά και πάλι στο +11 (31-20) μετά από εύστοχες βολές από τον Μπιρτς, στο 16′. Ο Καναδός που ήταν εξαιρετικός θα έχει ένα εντυπωσιακό μπλοκ πάνω στον Παραχούσκι και με δική του όμορφη κίνηση θα διαμορφώσει το (36-20), 3’ πριν το τέλος του ημιχρόνου. Ο Γκριν με μακρινό σουτ στον αιφνιδιασμο έκανε το 41-24, στο 19’. Το ημίχρονο έκλεισε στο +15 χάρη σε ντράιβ του Σπανούλη, με τους ”ερυθρόλευκους” να πηγαίνουν με διαφορά ασφαλείας στα αποδυτήρια.

Κορυφαίος στο πρώτο μέρος για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, ο Πρίντεζης με 9 πόντους ενώ στην αντίπερα όχθη ο Λάνγκφορντ με 11.

Ο Ολυμπιακός μπήκε και στο δεύτερο ημίχρονο δυνατά και βρέθηκε στο +21,με τον Πρίντεζη να κλέβει και να δίνει στον Παπανικολάου για το 51-30 στο 22’. Το παιχνίδι απέκτησε γρήγορο ρυθμό και οι ”ερυθρόλευκοι” συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο. Με τον Χάκετ να κάνει το μπάσιμο και να σκοράρει η διαφορά έφτασε ακόμη και στο +26, 62-36 στο 27’. Το τρίτο δεκάλεπτο θα κλείσει στο 68 – 42 μετά από δίποντο του Έρικ Γκριν. Αξιοσημείωτο πως οι Πειραιώτες βρέθηκαν να προηγούνται με 24 πόντους έχοντας ευστοχήσει μόλις σε 2/10 τρίποντα.

Η τελευταία περίοδος απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα όταν μετά από τις βολές του Λοτζέσκι η διαφορά έφτασε στους 30 πόντους, 75-45 8 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος βρήκε ευκαιρία για ροτέισον και πέρασε και τον Γιάννη Αθηναίου στο παιχνίδι. Ο Βέλγος γκαρντ των ”ερυθρόλευκων” τελείωσε όμορφα τη φάση και έκανε το 82-50, 4’ πριν το σφύριγμα της λήξης.

Δύο λεπτά πριν το τέλος ο Ντάνιελ Χάκετ έπεσε άτσαλα στο παρκέ και φάνηκε να μην μπορεί να πατήσει το αριστερό του πόδι, με τον Μάντζαρη και Πρίντεζη να τον βοηθούν να επιστρέψει στον πάγκο. Ο Πάτρικ Γιάνγκ με εντυπωσιακό κάρφωμα έκανε το 88-56 με λίγα δευτερόλεπτα πριν τον ήχο της κόρνας. Το τελικό 88-59 θα διαμορφώσει με τρίποντο ο Λάνγκφορντ.
Κορυφαίος για τους νικητές ο Ματ Λοτζέσκι που έδωσε πολλές λύσεις από τον πάγκο με 15 πόντους ενώ για τους ηττημένους ο συνήθης ύποπτος, Κιθ Λάνγκφορντ τελείωσε τον αγώνα με 25 πόντους. Πλέον οι ”ερυθρόλευκοι” στρέφουν την προσοχή τους στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Ζαλγκίρις ενώ η Ούνικς κοιτάζει τον αγώνα με την Μπασκονία στην Ρωσία.

Τα δεκάλεπτα : 24-16, 43-28, 68-42, 88-59

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 15, Μπιρτς 5, Γιανγκ 5, Παπαπέτρου 4, Σπανούλης 10, Μιλουτίνοβ 4, Πρίντεζης 11 (1), Παπανικολάου 12, Μάντζαρης 5 (1), Χάκετ 2, Λοτζέσκι 15 (1), Αθηναίου.

ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ (Πασούτιν): Τζόνσον 3, Αντίποφ, Λάνγκφορντ 25 (3), Στολ 2, Παραχούσκι 4, Κολόμ 4, Κλιμένκο 3, Βορονόφ, Πάνιν 3 (1), Καϊμακόγλου 6, Γουίλιαμς 9.