Παραμένει ξέγνοιαστος στην κορυφή ο Ολυμπιακός

Αυτό ήταν πέναλτι γιατί έγινε ακριβώς επάνω στην γραμμή
Την απόσταση των 7 βαθμών από την 2η θέση διατήρησε ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός που πέρασε αλώβητος από τους Ζωσιμάδες επικρατώντας με 2-0 χάρη στα γκολ των Καρντόσο και Σεμπά στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Superleague.

Οι πρωταθλητές, πάντως, αντιμετώπισαν ξανά τις δυσκολίες που έχουν στα τελευταία παιχνίδια, κυρίως στον αμυντικό τομέα, αφού έδωσαν πολλά δικαιώματα στους Ηπειρώτες, οι οποίοι ωστόσο δεν αξιοποίησαν τις ευκαιρίες που τους δόθηκαν.

Οι ισορροπίες άλλαξαν στο 41' λόγω της σωστής αποβολής του Λίλα με δεύτερη κίτρινη κάρτα (η πρώτη κάρτα ήταν μάλλον ανύπαρκτη) σε μία φάση που θα έπρεπε να δοθεί πέναλτι πάνω για την ανατροπή του Φορτούνη ακριβώς στην γραμμή της περιοχής (δόθηκε φάουλ που εκτέλεσε ο Φορτούνης και απέκρουσε σωτήρια με τα πόδια ο Περιστερίδης). Δύσκολη φάση, δικαιολογημένος ο διαιτητής Παπαπέτρου που δεν έχει τα ριπλέι όπως εμείς...

Τελικά ο Ολυμπιακός με παίκτη παραπάνω έφτασε στο γκολ με κοντινό πλασέ του Καρντόσο στο 68' με τον Σεμπά να διαμορφώνει το αποτέλεσμα στις καθυστερήσεις.

ΠΑΣ Γιάννινα: Περιστερίδης, Μιχαήλ, Μπέριος, Τζημόπουλος, Μπουκουβάλας, Κούτρης, Λίλα, Κοζορώνης, Ακόστα (81' Ναδάλες), Ζάιρο (75' Κόντε), Μαμπουλού (59' Γαρουφαλιάς).

Ολυμπιακός: Λεάλι, Φιγκέιρας, Ντα Κόστα, Μποτία, Ρέτσος, Μιλιβόγεβιτς, Μαρτίνς, Ελιουνούσι (58' Πάρντο), Φορτούνης (65' Ιντέγε), Σεμπά, Καρντόσο (79' Καμπιάσο).