Αφεντικό στο Τορίνο η Γιουβέντους

Ο Γκονζάλο Ιγκουαΐν σκόραρε δύο φορές στο ντέρμπι του Τορίνο
Η Γιουβέντους αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ τελικά ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι με την Τορίνο και συνέχισε με νίκη την πορεία της στο πρωτάθλημα.

Στο μεγάλο ντέρμπι της πόλης του Τορίνο η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι έφτασε στην νίκη με 3-1 χάρη στην ικανότητα των ποδοσφαιριστών της να εκμεταλλεύονται τις ευκαιρίες που τους δίνονται. Η Τορίνο ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ με τον Μπελότι αλλά ο Ιγκουαΐν ισοφάρισε για την Γιουβέντους κι έτσι έληξε το ημίχρονο. Στην επανάληψη η «Γκρανάτα» έδειχνε να πατάει πιο καλά στο γήπεδο ωστόσο τον δρόμο προς τα δίχτυα τον βρήκε η Γιουβέντους χάρη στην εκτελεστική δεινότητα του Αργεντινού. Μάλιστα στις καθυστερήσεις ο Πιάνιτς πέτυχε και τρίτο γκολ για την Γιουβέντους δίνοντας ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις στην νίκη της «Βέκια Σινιόρα».

Στα άλλα ματς της ημέρας η Νάπολι με πρωταγωνιστή τον Ντρις Μέρτενς που έκανε χατ τρικ πέρασε δια περιπάτου από την έδρα της Κάλιαρι νικώντας με 5-0. Με την νίκη τους αυτή οι «παρτενοπέι» ανέβηκαν στην τέταρτη θέση φτάνοντας την Λάτσιο. Αντίθετα η Αταλάντα που ισοβαθμούσε με την Νάπολι πριν από την έναρξη της αγωνιστικής δεν τα κατάφερε και έχασε εντός έδρας από την Ουντινέζε με 3-1. Εκτός έδρας νίκη πέτυχε και η Κιέβο που πέρασε με 2-0 από την Σικελία νικώντας την Παλέρμο, ενώ ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το παιχνίδι της Μπολόνια με την Έμπολι. Τέλος την μοναδική εντός έδρας νίκη της ημέρας την πέτυχε η Ίντερ που επικράτησε της Τζένοα με 2-0.

Κάλιαρι - Νάπολι 0-5
(34', 69', 72' Μέρτενς, 45' Χάμσικ, 51' Ζιελίνσκι)

Αταλάντα - Ουντινέζε 1-3
(47' Κούρτιτς - 45' Ζαπάτα, 72' Φοφανά, 87' Τερό)

Μπολόνια - Έμπολι 0-0

Παλέρμο - Κιέβο 0-2