Αφεντικό στην Βαρκελώνη είναι η Μπάρτσα

Ο Λιονέλ Μέσι έβαλε την σφραγίδα του στα τρία από τα τέσσερα γκολ της Μπάρτσα
Σε περίπατο μετέτρεψε η Μπαρτσελόνα το ντέρμπι της Βαρκεώνης με την Εσπανιόλ παίζοντας κατά διαστήματα ποδόσφαιρο υψηλού επιπέδου.

Οι «μπλαουγκράνα» πήραν την νίκη με 4-1 και ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο που πέτυχαν τα τρία από τα τέσσερα γκολ έκρυψαν την μπάλα. Δύο γκολ πετυχε ο Σουάρες, το πρώτο μετά από εξαιρετική ασίστ του Ινιέστα και το δεύτερο έπειτα από μία μαγική ενέργεια του Μέσι που πέρασε τέσσερις παίκτες της Εσπανιόλ αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει και τον Ρομπέρτο κάτι που έκανε ο επερχόμενος Ουρουγουανός. Ο Μέσι κάτι ανάλογο με αυτό που έκανε στο δεύτερο γκολ της Μπάρτσα το έκανε και στο τρίτο όπου σκόραρε ο Άλμπα ενώ ο ίδιος έκλεισε το σκορ κάνοντας το 4-1. Στα άλλα ματς της ημέρας η Λα Κορούνια πήρε την νίκη με 2-0 κόντρα στην Οσασουνα και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα ενώ ο αγώνας της Λεγκανιές με την Εϊμπάρ έληξε ισόπαλος με 1-1.

Λεγκανιές - Εϊμπάρ 1-1