Αλώβητος στην Πάτρα ο ΠΑΟΚ

Με τους τρεις βαθμούς έφυγε από την Πάτρα ο ΠΑΟΚ
Χωρίς απώλειες πέρασε από την Πάτρα ο ΠΑΟΚ και ανέβηκε στην τέταρτη θέση ενώ η Κύζικος πήρε το ντέρμπι των νεοφώτιστων με τον Ηρακλή Χαλκίδας.

VOLLEY LEAGUE

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ - ΠΑΟΚ 0-3

Την καθαρή νίκη πήρε στην Πάτρα ο ΠΑΟΚ που επικράτησε της Παναχαϊκής με 3-0 (19-25, 19-25, 27-29) και μπήκε στην πρώτη τετράδα έχοντας κι ένα ματς λιγότερο. Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο σετ μετά από το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ έπαιρνε τα ηνία του ματς και προηγήθηκε χωρίς πολλά προβλήματα με 2-0. Το τρίτο σετ όμως ήταν ντέρμπι και κρίθηκε στην παράταση. Η Παναχαϊκή ανέβασε την απόδοση της στην επίθεση και ήταν πολύ ανταγωνιστική. Τελικά όμως ο «δικέφαλος του βορρά» μετά από δύο χαμένα σετ μπολ των γηπεδούχων πήραν τελικά το σετ και το ματς με επίθεση του Σωτηρίου. Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Χάρης Σακόγλου με 22 πόντους και ακολούθησε ο Σωτήρης Σωτηρίου με 13. Για την Παναχαϊκή ο Νενάντ Σορμάζ είχε 12 πόντους.

ΚΥΖΙΚΟΣ ΝΕΑΣ ΠΕΡΑΜΟΥ - ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 3-0

Πολύ σημαντική νίκη στην μάχη που δίνει για την παραμονή πέτυχε η Κύζικος Νέας Περάμου η οποία στο ντέρμπι των νεοφώτιστων επικράτησε του Ηρακλή Χαλκίδας με 3-0 (28-26, 25-18, 25-23) και ανέβηκε στην δέκατη θέση. Με εξαίρεση το δεύτερο σετ όπου η Κύζικος επικράτησε χωρίς πολλά προβλήματα στα άλλα δύο το ματς ήταν ντέρμπι όμως οι γηπεδούχοι ήταν πιο αποτελεσματικοί στα κρίσιμα σημεία. Στο πρώτο σετ ο Ηρακλής είχε το προβάδισμα αλλά στο τέλος η Κύζικος έκανε την ανατροπή, ενώ στο τρίτο η ομάδα του Γιάννη Λάιου είχε σταθερά το προβάδισμα και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο τέλος αλλά δεν μπόρεσαν να φτάσουν στην κατάκτηση ενός σετ. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Τιάγκο Μασιέλ με 18 πόντους και ακολούθησε ο Κρίσιεκ Γκούλακ με 13. Για τον Ηρακλή Χαλκίδας ο Χένρι Ομάρ Τάπια είχε 16 πόντους.