Άρπαξε την πρωτιά η Ντόρτμουντ

Βαϊντενφέλερ και Πίστσεκ πανηγυρίζουν για την επιτυχία τους μέσα στην Μαδρίτη
Η Ντόρτμουντ πήρε το αποτέλεσμα που ήθελε μέσα στο «Μπερναμπέου» και τερμάτισε τρίτη στον έκτο όμιλο ενώ στο Γιουρόπα Λιγκ θα συνεχίσει η Λέγκια.

ΡΕΑΛ - ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ 2-2

Στα τελευταία λεπτά η Ντόρτμουντ πήρε την ισοπαλία με 2-2 μέσα στην Μαδρίτη κόντρα στην Ρεάλ και εξασφάλισε την πρώτη θέση στον όμιλο. Η Ρεάλ που ήθελε μόνο νίκη για να είναι εκείνη στην κορυφή του ομίλου κατάφερε να πετύχει δύο γκολ με τον Μπενζεμά στο 28' και στο 53' χωρίς να είναι καλύτερη από την αντίπαλο της. Η Ντόρτμουντ δημιουργούσε φάσεις αλλά είχε πρόβλημα στην τελική προσπάθεια. Τελικά όμως ο Ομπαμεγιάνγκ στο 60' και ο Ρόις στο 88' βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα και χάρισαν στην ομάδα τους τον πολύτιμο βαθμό.

Ρεάλ: Νάβας, Βαράν, Ράμος, Καρβαχάλ, Μαρτσέλο, Κασεμίρο, Μόντριτς (63' Κρόος), Ροντρίγκεζ, Βάσκεθ, Ρονάλντο, Μπενζεμά (85' Μοράτα)

Ντόρτμουντ: Βαϊντενφέλερ, Παπασταθόπουλος, Μπάρτρα, Πίστσεκ, Σμέλτσερ, Βάιγκλ, Κάστρο (80' Ρόντε), Πούλισιτς (61' Μορ), Ντεμπελέ, Σούρλε (61' Ρόις), Ομπαμεγιάνγκ

ΛΕΓΚΙΑ - ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ 1-0

Μία νίκη πέτυχε η Λέγκια στην φάση τον ομίλων και η νίκη αυτή ήταν πολύ σημαντική καθώς της εξασφάλισε την τρίτη θέση και την συνέχεια της ευρωπαϊκής της περιπέτειας μέσα από το Γιουρόπα Λιγκ. Οι πρωταθλητές Πολωνίας επικράτησαν με 1-0 της Σπόρτινγκ με τον Γκιγιέρμε να βάζει το μοναδικό γκολ στο 30'. Τα «λιοντάρια» είχαν την... μερίδα του λέοντος  σε κατοχή και σε ευκαιρίες αλλά το γκολ το έβαλε η Λέγκια και στο ποδόσφαιρο αυτό είναι που μετράει.

Λέγκια: Μάλαρτζ, Ρέζνιτσακ, Πάζνταν, Μπερεσζίνσκι, Χλούσεκ,. Μουλέν, Κοπτζίνσκι, Γκιγιέρμε (62' Κούχαρτσικ), Οτζίτζα, Ράντοβιτς (90'+4 Νταμπρόφσκι), Πραΐγιοβιτς (86' Χαμαλάινεν)

Σπόρτινγκ: Ρουί Πατρίσιο, Κόατες, Σεμέδο, Ολιβέιρα (58' Εζγκάιο), Ζέγκελααρ (68' Αντρέ), Σίλβα, Καρβάλιο, Μάρτινς, Σέζαρ, Μάρκοβιτς (58' Ρουίς), Ντοστ