Ασπρόμαυρο δια περιπάτου το ντέρμπι

Φάση από τον αγώνα του ΠΑΟΚ με τον Ηρακλή
Ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε τα πολλά λάθη του Ηρακλή και έκανε δικό του το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, ενώ στην Χαλκίδα ο Γιορντάνοφ ακόμα σκοράρει.

VOLLEY LEAGUE

ΠΑΟΚ - ΗΡΑΚΛΗΣ 3-0

Όσοι περίμεναν ντέρμπι στην Πυλαία δεν ικανοποιήθηκαν αφού ο ΠΑΟΚ έκανε περίπατο κόντρα στον Ηρακλή και τον νίκησε με 3-0 (25-14, 25-20, 25-15) και επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα τυ από τον Παναθηναϊκό. Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη εκμεταλλεύτηκε τα πάρα πολλά λάθη που έκανε ο Ηρακλής κυρίως στο πρώτο και στο τρίτο σετ και χωρίς να πιάσει πολύ υψηλά στάνταρ απόδοσης πήρε μία άνετη νίκη. Ο «γηραιός» στην χειρότερη του εμφάνιση μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα έκανε 35 λάθη σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στα τρία σετ. Φυσικά με τέτοια νούμερα δεν θα μπορούσε να πάρει κάτι κόντρα στον πρωταθλητή ΠΑΟΚ. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Αμαράλ Ντάντε με 12 πόντους και ακολούθησε ο Αλεξάντερ Σαφράνοβιτς με 11. Για τον Ηρακλή ο Λέβαν Καλαντάτζε πέτυχε 12 πόντους.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ - ΚΗΦΙΣΙΑ 1-3

Μια ομάδα μόνος του ήταν ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ που πέτυχε 47 πόντους και οδήγησε την Κηφισιά στην πρώτη της εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα με 3-1 (25-21, 21-25, 36-38, 20-25) επί του Ηρακλή Χαλκίδας. Ο Βούλγαρος διαγώνιος βρίσκεται σε δαιμονιώδη κατάσταση και μοιάζει ασταμάτητος. Οι γηπεδούχοι μπορεί να πήραν το πρώτο σετ αλλά δεν μπόρεσαν να έχουν βαθμολογικό όφελος από το ματς. Στο δεύτερο η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη απάντησε με το ίδιο νόμισμα ενώ στο τρίτο έγινε πολύ μεγάλη μάχη και η Κηφισιά στο δέκατο σετ μπολ της έφτασε στην κατάκτηση του ενώ είχαν προηγηθεί και τέσσερα χαμένα του Ηρακλή Χαλκίδας για ένα χορταστικό 38-36. Στο τέταρτο η Κηφισιά με την ψυχολογία υπέρ της και τον Γιορντάνοφ σε πτήση έφτασε στην νίκη. Πολύ καλός για τον Ηρακλή Χαλκίδας ήταν ο Χένρι Ομάρ Τάπια που πέτυχε 33 πόντους.