Ασταμάτητη Ξάνθη κοιτάει πολύ ψηλά!

Τρένο η Ξάνθη ανέβηκε 2η
Δεν χάνει με τίποτα η Ξάνθη! Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου επικράτησε 1-0 της Λάρισας στα Πηγάδια, έμεινε για ένατο σερί ματς αήττητη και ανέβηκε -προσωρινά- στη 2η θέση της βαθμολογίας.

Η Ξάνθη είχε την πρώτη καλή στιγμή στο ματς, με τον Λουσέρο στο 21’, όταν και το σουτ που επιχείρησε πέρασε ελάχιστα δίπλα από τα δοκάρι του Ξενοδόχοφ. Στο 32’ έβγαλε ωραία ανάπτυξη, με τον Μονιάκη να σπάει όμορφα την μπάλα στον Αναστασόπουλο, ωστόσο το πλασέ του τελευταίου σταμάτησε στο τάκλιν του Καρασαλίδη.

Τέσσερα λεπτά αργότερα και πάλι ο Καρασαλίδης σταμάτησε τον Ναζλίδη σε επικίνδυνη επίθεση της ΑΕΛ, ενώ στο 39’ ο Λουσέρο της Ξάνθης έκανε ακόμα ένα σουτ έξω από την περιοχή, το οποίο κατέληξε άουτ. Στο 42’ έγινε η μεγαλύτερη φάση για το πρώτο μέρος, η οποία ανήκει στους γηπεδούχους. Ο Λάζιτς έβγαλε τη σέντρα, ο Γιουνές κατάφερε να πάρει τη κεφαλιά, ωστόσο η μπάλα έφυγε ελάχιστα μέτρα άουτ.

Στην επανάληψη του αγώνα, η ΑΕΛ μπήκε πολύ δυνατά και ευτύχησε να έχει την πρώτη καλή φάση. Συγκεκριμένα στο 47’ ο Αναστόπουλος έκανε το γύρισμα, ο Ναζλίδης τέλειωσε τη φάση, ωστόσο έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ.

Τρία λεπτά αργότερα, η Ξάνθη κατάφερε να γράψει το 1-0. Και αυτό διότι ο Λάζιτς έβγαλε την όμορφη σέντρα από τα αριστερά, με τον Βασιλακάκη να πετιέται στο πρώτο δοκάρι και με κεφαλιά κέρδισε τον Ξενοδόχοφ

Μάλιστα στο 53΄, ο ίδιος παίκτης ήταν αυτός που είχε την ευκαιρία να φτάσει στο 2-0, όμως το πλασέ που επιχείρησε πέρασε άουτ.

Στο 74’ η ΑΕΛ είχε την μεγάλη ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα, όμως η κεφαλιά του Γκόλια κατέληξε στην αγκαλιά του Ζίβκοβιτς, ενώ στο 91’, το πλασέ του Καπός καταλήγει άουτ με την Ξάνθη να παίρνει την νίκη που την φέρνει, έστω και προσωρινά στη 2η θέση της βαθμολογίας.

Ξάνθη (Λουτσέσκου): Ζίβκοβιτς, Χατζητερζόγλου, Λισγάρας, Καρασαλίδης, Γουάλας, Ντε Λούκας, Λουσέρο, Τριάδης (71’ Καμαρά), Βασιλακάκης (85’ Νιέτο), Λάζιτς, Γιουνές (88 Γιουνές).

ΑΕΛ (Τσιώλης): Ξενοδόχοβ, Ρέντζας, Γιοβάνοβιτς, Σουλιώτης, Μονιάκης, Αναστασόπουλος (56’ Γκόλιας), Ποτουρίδης, Ναζλίδης, Πολ (70’ Καπός), Αβραάμ, Μαρουκάκης (67’ Λαμπρόπουλος)