Δεν τα κατάφερε ο ΑΟ Θήρας

Αποκλείστηκαν από το CEV Cup τα κορίτσια του ΑΟΘ
Το πάλεψε για δύο σετ ο ΑΟ Θήρας αλλά τελικά γνώρισε και δεύτερη ήττα από την Χαποέλ Κφαρ Σαμπά και αποκλείστηκε από την συνέχεια του CEV Cup.

CEV CUP ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΑΟ ΘΗΡΑΣ - ΧΑΠΟΕΛ ΚΦΑΡ ΣΑΜΠΑ 2-3

Η ομάδα του Απόστλου Οικονόμου δεν τα κατάφερε κόντρα στις Ισραηλινές και γνώρισε την ήττα και στην Σαντορίνη με 3-2 (24-26, 25-23, 19-25, 25-18, 11-15) και αποκλείστηκε. Κομβικό για την εξέλιξη του ματς ήταν το πρώτο σετ όπου ο ΑΟ Θήρας είχε τον έλεγχο και προηγήθηκε με 16-15 και 21-19 αλλά στο τέλος δεν κατάφερε να πάρει το σετ. Ίδια εικόνα είχε και το δεύτερο το οποίο όμως κατέκτησε ο ΑΟΘ και ισοφάρισε. Στο τρίτο όμως η Χάποελ επέβαλε από την αρχή τον ρυθμό της έφτασε άνετα στην κατάκτηση του και εξασφάλισε την πρόκριση της. Στην συνέχεια οι γηπεδο΄λυχες ισοφάρισαν αλλά στο πέμπτο δεν κατάφεραν να πάρουν τουλάχιστον την νίκη γοήτρου. Κορυφαία για την Χάποελ ήταν η Αλίνα Ιλιούτα με 19 πόντους και ακολούθησαν η Μάγια Μπούραζερ και η Άννα Βελίκι με 15. Για τον ΑΟ Θήρας η Ιβάνα Όστοϊτς είχε 17 πόντους.

VOLLEY LEAGUE

Ο Τζάστιν Νταφ ήταν από τους κορυφαίους του Ολυμπιακού
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΚΥΖΙΚΟΣ ΝΕΑΣ ΠΕΡΑΜΟΥ 3-0

Νικηφόρα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του για το 2016 ο Ολυμπιακός που δεν είχε πρόβλημα κόντρα στην νεοφώτιστη Κύζικο Νέας Περάμου νικώντας με 3-0 (25-19, 25-20, 25-14). Έτσι η ομάδα του Σλόμπονταν Μπόσκαν ολοκλήρωσε αήττητη τον πρώτο γύρο και φυσικά πήρε τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα. Οι «ερυθρόλευκοι» και στα τρία σετ φρόντιζαν από νωρίς να παίρνουν μια διαφορά και να ελέγχουν την εξέλιξη του ματς χάρη και στο πολύ καλό ποσοστό που είχαν στην επίθεση. Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Λίμπερμαν Αγκάμεζ με 14 πόντους και ακολούθησαν οι Τζάστιν Νταφ και Κονσταντίν Τσούπκοβιτς με 13. Για τη Κύζικο ο Αλεξάντερ Τομίλιν ειχε 16 πόντους.