Διπλό του Παναιτωλικού στην Πτολεμαΐδα

Η ομάδα του Παναιτωλικού
Τέσσερα ματς έγιναν για την Α1 των Γυναικών στο χάντμπολ όπου ξεχώρισε η εκτός έδρας νίκη του Παναιτωλικού στην Πτολεμαΐδα στην μάχη της παραμονής.

ΑΡΙΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ - ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 34-35

Πολύ μεγάλο ντέρμπι έγινε στην Πτολεμαΐδα όπου ο τοπικός Αρίωνας πάλεψε για τους πρώτους του βαθμούς στο πρωτάθλημα αλλά και πάλι δεν τα κατάφερε αφού γνώρισε την ήττα από τον Παναιτωλικό με 35-34. Το ματς ήταν αμφίρροπο από την αρχή με τις γηπεδούχες να έχουν το προβάδισμα στο πρώτο μέρος που έληξε με 16-15. Στην επανάληψη ο Αρίωνας συνέχισε να έχει αυτό το μικρό προβάδισμα μέχρι το 50' όταν και προηγήθηκε με 30-29 αλλά στην συνέχεια ο Παναιτωλικός πήρε το προβάδισμα και έφτασε στην νίκη με πέναλτι της Χατζηπαρασίδου δευτερόλεπτα πριν από την λήξη του ματς. Κορυφαία για τον Παναιτωλικό ήταν η Χατζηπαρασίδου που πέτυχε 15 γκολ ενώ για τον Αρίωνα η Γιώβη πέτυχε 11 γκολ.

ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ - ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 37-20

Έναν υγιεινό περίπατο έκανε η πρωταθλήτρια Νέα Ιωνία η οποία ξεπέρασε πολύ εύκολα το όποιο εμπόδιο της έβαλε ο Φίλιππος Βέροιας τον οποίο και συνέτριψε με 37-20. Η Νέα Ιωνία ήταν καλύτερη σε όλη την διάρκεια του αγώνα και δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Φίλιππο να ελπίζει σε κάτι καλό. Σε όλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδουχες ήταν μπροστά στο σκορ και στο τέλος του προηγούνταν με 18-11. Στην επανάληψη η Νέα Ιωνία όχι μόνο κράτησε αλλά σχεδόν υπερδιπλασίασε την διαφορά. Πρώτη σκόρερ για την Νέα Ιωνία ήταν η Πάπα που πέτυχε 12 γκολ. Για τον Φίλιππο Βέροιας η Καλμουκίδου σκόραρε 9 φορές.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ - ΦΙΛΩΤΑΣ ΦΛΩΡΙΝΑΣ 25-19

Την αήττητη πορεία της στο πρωτάθλημα συνεχίζει και η Αναγέννηση Άρτας που επικράτησε και του Φιλώτα Φλώρινας με 25-19 και παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με την Νέα Ιωνία έχοντας μόνο νίκες. Μετά το πρώτο αναγνωριστικό πεντάλεπτο η ομάδα της Ηπείρου πήρε σταθερά το προβάδισμα και έκλεισε το ημίχρονο στο 16-5 παίζοντας εκπληκτικά στην άμυνα. Στην ουσία το ματς είχε κριθεί από το πρώτο μέρος κι έτσι στην επανάληψη οι γηπεδούχες έριξαν τον ρυθμό τους. Αυτό έδωσε στον Φιλώτα την ευκαιρία να μειώσει το σκορ αλλά σε καμία περίπτωση να απειλήσει. Πρώτη σκόρερ για την Αναγέννηση Άρτας ήταν η Σκάρα με 8 γκολ. Για τον Φιλώτα Φλώρινας η Γαλανούδη πέτυχε κι εκείνη 8 γκολ.

ΑΜΥΝΤΑΣ ΑΜΥΝΤΑΙΟΥ - ΠΑΝΟΡΑΜΑ 23-23

Χωρίς νικητή έληξε ο αγώνα του Αμύντα Αμυνταίου με το Πανόραμα αφού οι δύο ομάδες αναδείχτηκαν ισόπαλες με 23-23. Στο ξεκίνημα του ματς όλα έδειχναν ότι ο Αμύντας θα είναι αυτός που θα επικρατήσει και μάλιστα αρκετά εύκολα αφού προηγήθηκε με 11-4 στο 20' και με 14-10 στο τέλος του πρώτου μέρους. Στην επανάληψη οι γηπεδουχες συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι μέχρι το 55' όταν και το σκορ ήταν στο 23-20. Στο τελευταιο πεντάλεπτο του ματς όμως το Πανόραμα εξαπέλυσε την τελική του αντεπίθεση και με σερί 3-0 κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση και να πάρει έναν πολύ σημαντικό βαθμό. Κορυφαία για τον Αμύντα ήταν η Τσιομπάνου με 11 γκολ ενώ για το Πανόραμα η Λούρη σκόραρε 8 φορές.