Δυσκολεύτηκε αλλά νίκησε ο Παναθηναϊκός

Η Λίτσα Μερτέκη σε μία προσπάθεια της
Στην κορυφή της βαθμολογίας επέστρεψε ο Παναθηναϊκός που όμως δυσκολεύτηκε κόντρα στους Μακεδόνες Αξιού στο Μετς.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΑΞΙΟΥ 3-1

Μία ακόμα νίκη πήρε ο Παναθηναϊκός στο πρωτάθλημα της Α1 των Γυναικών καθώς επικράτησε των Μακεδόνων Αξιού με 3-1 (25-22, 16-25, 25-20, 25-19) και με τους τρεις βαθμούς ανέβηκε και πάλι στην πρώτη θέση. Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη πάντως τα βρήκε σκούρα κόντρα σε μία πολύ ανταγωνιστική ομάδα. Οι Μακεδόνες έδειχναν να έχουν τον έλεγχο του ματς στο πρώτο σετ όταν και προηγήθηκαν με 14-8 αλλά ο Παναθηναϊκός κατάφερε να το γυρίσει. Αντίθετα στο δεύτερο οι γηπεδούχες δεν είχαν απάντηση στο καλό σερβίς των παικτριών του Μανώλη Σκουλικάρη και οι Μακεδόνες ισοφάρισαν εύκολα, Μπροστά στον κίνδυνο για βαθμολογική απώλεια οι «πράσινες» ανέβασαν την απόδοση τους και πήραν σημαντικές διαφορές στο τρίτο και στο τέταρτο σετ με τις φιλοξενούμενες απλά να μειώνουν στο τέλος.

ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ - ΕΛΠΙΔΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ 3-0

Εύκολη νίκη πέτυχε η Ηλιούπολη κόντρα στην Ελπίδα Αμπελοκήπων με την ομάδα της Δήμητρας Λυκογιάννη να επικρατεί με 3-0 (25-19, 25-17, 25-17) και με τους τρεις βαθμούς που πήρε έπιασε τους Μακεδόνες Αξιού στην βαθμολογία. Οι γηπεδούχες τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο σετ πίεσαν πολύ την υποδοχή της ομάδας του Γιώργου Χρυσομαλλίδη και κατάφεραν να τρέξουν μεγάλα σερί που τους έδωσαν την δυνατότητα για ένα εύκολο 2-0. Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ η Ελπίδα προσπάθησε να επιστρέψει και προηγήθηκε με 10-9 αλλά η προσπάθεια της δεν είχε συνέχεια. Η Ηλιούπολη και πάλι με πίεση από το σερβίς πήρε συνεχόμενους πόντους και το ματς κάτι άλλο να προσφέρει.