Επέστρεψε στις νίκες η Ουντινέζε

Φάση από τον αγώνα της Ουντινέζε με την Μπολόνια
Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων κατάφερε η Ουντινέζε να πάρει την νίκη επί της Μπολόνια με 1-0 και να επιστρέψει στις επιτυχίες μετά από τέσσερα ματς χωρίς νίκη.

Η ομάδα του Λουίτζι Ντελνέρι μετά τα τελευταία ανεπιτυχή αποτελέσματα ήθελε την νίκη για να πάρει μια βαθμολογκή ανάσα. Οι γηπεδούχοι ήταν σε γενικές γραμμές καλύτεροι από την αντίπαλο τους αλλά δεν μπορούσαν να φτάσουν στο γκολ. Μάλιστα από το 68' όταν και αποβλήθηκε ο Πούλγκαρ της Μπολόνια η Ουντινέζε πίεσε ακόμα περισσότερο όμως ο Μιράντε και οι αμυντικοί του κρατούσαν. Τελικά την λύση την έδωσε στις καθυστερήσεις ο Βραζιλιάνος αμυντικός Ντανίλο και χάρισε στην ομάδα του την νίκη. Αξίζει να αναφέρουμε ότι στον αγώνα αυτό έπαιξαν τρεις Έλληνες, ο Ορέστης Καρνέζης για την Ουντινέζε και ο Βασίλης Τοροσίδης με τον Μάριο Οικονόμου για την Μπολόνια. Στο άλλο ματς της ημέρας η Κιέβο και η Τζένοα έμειναν στο 0-0.

Κιέβο - Τζένοα 0-0

Ουντινέζε - Μπολόνια 1-0