Ο Λίμπερμαν Αγκάμεζ ήταν από τους κορυφαίους του Ολυμπιακού
Αλώβητος πέρασε από το «Ζηρίνειο» ο Ολυμπιακός και παραμένει πρώτος και αήττητος στην κορυφή της Volley League.

VOLLEY LEAGUE

ΚΗΦΙΣΙΑ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-3

Πολύ εύκολα πέρασε ο Ολυμπιακός από την πολύ δύσκολη έδρα της Κηφισιάς νικώντας με 3-0 (20-25, 14-25, 19-25) και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Σλόμπονταν Μπόσκαν κατάφερε να κρύψει στην υποδοχή τον Τσούπκοβιτς και όλο το βαρος να το σηκώσουν ο Στεφάνου με τον Κοκκινάκη με αποτέλεσμα ο Φιλίποφ να μπορέσει να οραγνώσει πολύ καλά το παιχνίδι του Ολυμπιακού που ήταν εξαιρετικός στην επίθεση. Από την άλλη η Κηφισιά ήταν ανταγωνιστική όσο άντεχε ο Γιορντάνοφ ο Βούλγαρος διαγώνιος που είχε περάσει μία ίωση και με το μπλοκ του Ολυμπιακού προσαρμοσμένο πάνω του δεν μπόρεσε να βοηθήσει. Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Κοντσταντίν Τσούπκοβιτς με 16 πόντους και ακολούθησε ο Λίμπερμαν Αγκάμεζ με 14. Για την Κηφισιά ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ είχε 11 πόντους.

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 0-3

Πολύ εύκολα πέρασε από την Ορεστιάδα ο Παναθηναϊκός νικώντας με 3-0 (14-25, 17-25, 21-25) και παραμένει στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου με πίεση από το σερβίς και καλά ποσοστά σε υποδοχή και επίθεση επέβαλε τον ρυθμό της από την αρχή μέχρι και το τέλος και των τριών σετ. Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν εμφανής και ο τεχνικός του Παναθηναϊκού είχε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του. Πρώτος σκόρερ για τους «πράσινους» ήταν ο Χοσέ Λουίς Γκονζάλες με 11 πόντους και ακολούθησε ο Λούκας Ρανγκέλ με 10. Για την Ορεστιάδα κανένας δεν είχε διψήφιο αριθμό πόντων.

ΗΡΑΚΛΗΣ - ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 3-1

Στις νίκες επέστρεψε ο Ηρακλής που επικράτησε του συνονόματου του της Χαλκίδας με 3-1 (25-22, 23-25, 25-20, 25-19). Στο πρώτο σετ ο Ηρακλής είχε σταθερά το προβάδισμα και έφτασε στην κατάκτηση του με σχετική άνεση. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στο δεύτερο όπου η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση κατάφερε να κρατήσει την υποδοχή και να φτάσει στην ισοφάριση. Οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ και στο ξεκίνημα του τρίτου (8-7) αλλά στην συνέχεια ο Ηρακλής πήρε τα ηνία και έφτασε στο 2-1. Ακόμα πιο εύκολα οι γηπεδούχοι κατέκτησαν το τέταρτο σετ και έκαναν δικούς τους τους τρεις βαθμούς. Χαρακτηριστικό του ματς ήταν τα πολλά μπλοκ αφού ο Ηρακλής είχε 15 και ο Ηρακλής Χαλκίδας 10. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Λάζαρ Κοπρίβιτσα με 16 πόντους και ακολούθησε ο Τάσος Γάτσης με 13. Για τον Ηρακλή Χαλκίδας ο Χένρι Ομάρ Τάπια είχε 22 πόντους.

ΚΥΖΙΚΟΣ ΝΕΑΣ ΠΕΡΑΜΟΥ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ 0-3

Εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης που επικράτησε της Κύζικου με 3-0 (23-25, 20-25, 22-25). Παρότι η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη κατέκτησε και τα τρία σετ η Κύζικς ΄γηταν αρκετά ανταγωνιστκή και στα τρία αλλά στο τέλος η εμπειρία του Εθνικού ήταν αυτή που υπερίσχυσε. Οι φιλοξενούμενοι με κυριαρχία στο μπλοκ (10-2) και στο σερβίς (6-2 οι άσοι) είχαν σταθερά το προβάδισμα σε όλη την διάρκεια του αγώνα. Από την άλλη η Κύζικος προσπαθούσε να είναι κοντα στο σκορ και μέχρι ενός σημείου τα κατάφερε αλλά ουσιαστικό κέρδος από το ματς δεν είχε. Πρώτοι σκόρερ για τον Εθνικό ήταν ο Ντανιέλ Βανέγκας και ο Νίκος Παλέντζας που πέτυχαν από 16 πόντους. Για την Κύζικο ο Κρζίσιεκ Γκούλακ είχε 13 πόντους.

12.Ορεστιάδα 1

ΠΑΟΚ και Φοίνικας Σύρου έχουν από ένα ματς λιγότερο.

Η Τζίνα Λαμπρούση σε μία προσπάθεια της
Στην κορυφή έστω και με ματς περισσότερο ανέβηκε ο Ολυμπιακός που πέρασε εύκολα από την έδρα του Αίαντα Ευόσμου.

ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-3

Πολύ εύκολα ο Ολυμπιακός πήρε την νίκη κόντρα στον Αίαντα Ευόσμου εκτός έδρας με 3-0 (19-25, 14-25, 12-25) λίγες μέρες πριν την πρεμιέρα του στα Ευρωπαϊκά Κύπελλα. Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς πίεσε ασφυκτικά την υποδοχή των γηπεδούχων (10-1 οι άσοι) και επέβαλε πλήρω ςτον ρυθμό της με τις γηπεδούχες να είναι κάπως ανταγωνιστκές μόνο στο ξεκίνημα των δύο πρώτων σετ. Στην συνέχεια όμως ο Ολυμπιακός ξέφευγε και έφτανε πολύ εύκολα στην κατάκτηση τους. Πρώτη σκόρερ για τις πρωταθλήτριες ήταν η Τζίνα Λαμπρούση με 15 πόντους και ακολούθησαν η Άνα Λαζάρεβιτς και η Νατζέγια Μαλασάι με 13. Για τον Αίαντα η Κένταλ Κλίβελαντ είχε 17 πόντους.

ΘΕΤΙΔΑ ΒΟΥΛΑΣ - ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ 1-3

Αλώβητος έφυγε από την Βούλα ο Πανναξιακός νικώντας την Θέτιδα με 3-1 (25-17, 15-25, 17-25, 23-25) και είναι και πάλι μόνος στην τρίτη θέση της βαθμολογίας πίσω από τους δύο αιώνιους. Η Θέτιδα μπήκε πιο δυνατά στο ματς και κατέκτησε με σχετική άνεση το πρώτο σετ. Στην συνέχεια όμως ο Πανναξιακός αντέδρασε και με πίεση στο σερβίς κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και να προηγηθεί με 2-1. Το τέταρτο σετ ήταν το πιο ανταγωνιστικό με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το 20-20. Στις κρίσιμες φάσεις όμως ο Πανναξιακός είχε πιο καθαρό μυαλό και έφτασε στην κατάκτηση της νίκης χωρίς απώλειες.

ΑΡΗΣ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ 3-1

Με την Κάταλιν Κις για πρώτη φορά στην σύνθεση του ο Άρης επικράτησε με 3-1 (25-19, 25-16, 27-29, 25-16) του Μαρκόπουλου και είναι πλέον μόνος στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν καλύτερη στα δύο πρώτα σετ τα οποία και πήρε με μεγάλη άνεση αφού πήρε διαφορά από την αρχή. Κάπως έτσι ήταν η κατάσταση και στο τρίτο με τις γηπεδούχες να είναι μπροστά με 9-4. Στην συνέχεια όμως το Μαρκόπουλο αντέδρασε και κατάφερε όχι μόνο να μειώσει αλλά και να πάρει τελικά το σετ στην παράταση. Το ματς ήταν ντέρμπι και στο ξεκίνημα του τέταρτου μέχρι το 13-12. Στην συνέχεια όμως η ομάδα του Δημητρη Σολκίδη με σερί 5-0 προηγήθηκε 18-12 και το Μαρκόπουλο δεν μπόρεσε να ακολουθήσει.