Φάση από τον αγώνα του Φοίνικα Σύρου με τον Ολυμπιακό
Την πρώτη του βαθμολογική απώλεια είχε στην Σύρο ο Ολυμπιακός κρατώντας όμως το αήττητο ενώ στο άλλο ντέρμπι της ημέρας ο Παναθηναϊκός επικράτησε εύκολα του Ηρακλή.

VOLLEY LEAGUE

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 2-3

Στην δέκατη αγωνιστική έχασε ο Ολυμπιακός τον πρώτο του βαθμό στο πρωτάθλημα καθώς ο Φοίνικας έγινε η πρώτη ομάδα του πήρε δύο σετ. Ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» πήραν την νίκη στην Ερμούπολη με 3-2 (16-25, 20-25, 25-23, 25-14, 13-15) και κράτησε το αήττητο του. Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους φιλοξενούμενους που πήραν δια περιπάτου το πρώτο σετ ενώ και στο δεύτερο κυριάρχησαν αν και ο Φοίνικας ανέβασε την απόδοση του. Η συνέχεια όμως ανήκε στους Συριανούς που με το πολύ καλό φλότινγκ σέρβις τους δημιούργησαν πολλά προβλήματα στην υποδοχή του Ολυμπιακού και αφού πήραν στις λεπτομέρειες το τρίτο σετ κυριάρχησαν στο τέταρτο. Ο Άλβι Σούρδι και ο Χρήστος Παπαδόπουλος που ήρθαν από τον πάγκο βοήθησαν πολύ στην ανατροπή του σκηνικού. Στο τάι μπρέικ ο Φοίνικας προηγήθηκε 10-9 αλλά ένα σερί 3-0 των «ερυθρόλευκων» τους έδωσε το προβάδισμα με 12-10 και τελικά την νίκη. Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Νίκος Ζουπάνης με 17 πόντους και ακολούθησε ο Τζάστιν Νταφ με 13. Για τον Φοίνικα ο Μίλια Μρντακ είχε 19 πόντους.

ΗΡΑΚΛΗΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 0-3

Όσοι περίμεναν ντέρμπι στην Μίκρα απογοητεύτηκαν καθώς ο Παναθηναϊκός κάνοντας μία από τις καλύτερες εμφανίσεις του στο πρωτάθλημα μέχρι τώρα νίκησε τον Ηρακλή με 3-0 (12-25, 20-25, 20-25) και πλέον έχει μείνει μόνος του στο κυνήγι του Ολυμπιακού. Οι «πράσινοι» στο πρώτο σετ έκαναν ό,τι ήθελαν στον αγωνιστκό χώρο και με όπλο τους το μπλοκ και το σερβίς κυριάρχησαν απόλυτα. Στην συνέχεια ο Ηρακλής προσπάθησε να γίνει πιο ανταγωνιστικός όμως αν και βελτιώθηκε σε όλους τους τομείς δεν κατάφερε να απειλήσει τον Παναθηναϊκό που πήρε και το δεύτερο σετ. Στο τρίτο οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά και προηγήθηκαν με 8-5 θέλοντας να επιστρέψουν στο ματς. Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου όμως πίεσαν πολύ από το σερβίς και γύρισαν τούμπα το σετ φτάνοντας στο 21-14 και τελικά στην άνετη νίκη. Πρώτος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Λάζαρ Τσίροβιτς που πέτυχε 20 πόντους και ακολούθησε ο Χοσέ Λουίς Γκονζάλες με 17. Για τον Ηρακλή ο Λέβαν Καλαντάτζε είχε 15 πόντους.

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ 3-0

Την πολύ καλή του πορεία στο πρωτάθλημα συνεχίζει ο Παμβοχαϊκός που νίκησε τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης στο Βραχάτι με 3-0 (25-22, 25-16, 25-15) και ανέβηκε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Το πρώτο σετ ήταν και το μοναδικό στο ματς που ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης ήταν ανταγωνιστικός όμως ο Παμβοχαϊκός ήταν πιο αποτελεσματικός στους κρίσιμους πόντους και έφτασε στην κατάκτηση του. Στην συνέχεια η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της και πιέζοντας την προβληματική υποδοχή των φιλοξενούμενων πήρε διαφορές και κυριάρχξησε τόσο στο δεύτερο όσο και στο τρίτο σετ. Πρώτος σκόρερ για τον Παμβοχαϊκό ήταν ο Ενρίκε Μπατατζίμ με 16 πόντους και ακολούθησε ο Γκρέγκορι Πέτι με 14. Για τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης ο Νίκος Παλέντζας είχε 16 πόντους.

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ - ΚΗΦΙΣΙΑ 0-3

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα η Κηφισιά πέρασε από την έδρα της ουραγού Ορεστιάδας με 3-0 (19-25, 25-27, 20-25) και πήρε άλλους τρεις βαθμούς που την κρατάνε φυσικά εντός της πρώτη οχτάδας που θα αγωνιστεί στα πλέι οφ. Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη ήταν καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του ματς και με την υποδοχή της να είναι σε πολύ υψηλά ποσοστά νίκησε εύκολα στο πρώτο και στο τρίτο σετ. Αντίθετα στο δεύτερο το ματς ήταν ντέρμπι με την Κηφισιά τελικά να το κατακτά στην παράταση. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν για μία ακόμα φορά ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ που πέτυχε 16 πόντους και ακολούθησε ο Νικήτας Εφραιμίδης με 14. Για την Ορεστιάδα ο Γιώργος Πεντίδης είχε 14 πόντους.

12.Ορεστιάδα 1

Ο ΠΑΟΚ έχει δύο ματς λιγότερα. Φοίνικας Σύρου, Παναχαϊκή, Ηρακλής Χαλκίδας και Κύζικος Νέας Περάμου έχουν από ένα ματς λιγότερο.

Φάση από τον αγώνα του Πανναξιακού με τον Παναθηναϊκό
Ο πρώην τεχνικός του Παναθηναϊκού Γιώργος Ρούσσης υποχρέωσε την παλιά του ομάδα στην πρώτη της ήττα χωρίς βαθμολογικό κέρδος στην Νάξο και ο Ολυμπιακός που νίκησε εύκολα την ΑΕΚ είναι πρωταθλητής χειμώνα.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 3-1

Στην καλύτερη του φετινή εμφάνιση ο Πανναξιακός υποχρέωσε σε βαριά ήττα τον Παναθηναϊκό με 3-1 (25-13, 23-25, 25-10, 25-18) και τον έριξε από την κορυφή της βαθμολογίας. Ο τεχνικός του Πανναξιακού Γιώργος Ρούσσης που τα τελευταία τρία χρόνια καθόταν στον πάγκο του Παναθηναϊκού γνώριζε αρκετά καλά τις αδυναμίες του αντιπάλου του και φρόντισε να οδηγήσει την νέα του ομάδα στην σπουδαία αυτή νίκη. Οι γηπεδούχες με μεγάλη πίεση στο σερβίς κυριάρχησαν στα σετ που κατέκτησαν. Από την άλλη ο Παναθηναϊκός δεν είχε λύσεις και μόνο στο δεύτερο σετ φάνηκε να αντιδρά όταν γύρισε από το 19-13 και πήρε το σετ με 25-23 όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Πρώτη σκόρερ για τον Πανναξιακό ήταν η Λουσία Φρέσκο με 15 πόντους και ακολούθησε η Σ'ία Τοτσίδου με 14. Για τον Παναθηναϊκό η Λίτσα Μερτέκη είχε 17 πόντους.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΑΕΚ 3-0

Όπως αναμενόταν ο Ολυμπιακός έκανε περίπατο κόντρα στην ουραγό και χωρίς ούτε ένα κερδισμένο σετ ακόμα ΑΕΚ και νίκησε εύκολα με 3-0 (25-12, 25-14, 25-11) και σε συνδυασμό με την ήττα του Παναθηναϊκού κατέκτησε τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα. Το ματς δεν αντέχει σε κριτική αφού η διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες είναι πολύ μεγάλη και ο τεχνικός του Ολυμπιακού Μπράνκο Κοβάτσεβιτς βρήκε την ευκαιρία να χρησιμοπιήσει όλες τις αθλήτριες που είχε στην διάθεση του. Με όποιο σχήμα κι αν αγωνίζονταν όμως οι πρωταθλήτριες έπαιρναν εύκολα διαφορές και κατακτούσαν τα σετ. Πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν η Άνα Λαζάρεβιτς με 13 πόντους και ακολούθησε η Κωνσταντίνα Βλαχάκη με 11. Από την ΑΕΚ καμία δεν είχε διψήφιο αριθμό πόντων.

ΑΟ ΘΗΡΑΣ - ΘΕΤΙΔΑ ΒΟΥΛΑΣ 3-1

Αν και έχασε το πρώτο σετ ο ΑΟ Θήρας επικράτησε της νεοφώτιστης Θέτιδας Βούλας με 3-1 (23-25, 25-14, 25-20, 25-13) και παραμένει σταθερά στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος. Η Θέτιδα που ψάχνει βαθμούς για να αποφύγει τον υποβιβασμό φάνηκε πολύ ανταγωνστική στο πρώτο σετ το οποίο και το κατέκτησε με 25-23. Στην συνέχεια όμως η ομάδα της Σαντορίνης που ήταν και το φαβορί για την νίκη ανέβασε την απόδοση της και έφτασε πολύ εύκολα στην ισοφάριση. Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν μέχρι τους 20 πόντους αλλά στην συνέχεια οι γηπεδούχες με ένα μικρό σερί έφτασαν στην κατάκτηση του. Η ψυχολογία πια ήταν υπέρ της ομάδας του Απόστολου Οικονόμου που πήρε εύκολα το τέταρτο σετ και έφτασε στην νίκη.

ΕΛΠΙΔΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ - ΑΡΗΣ 1-3

Κοντά στην πρώτη τετραδα βρίσκεται ο Άρης ο οποίος πήρε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης με την Ελπίδα Αμπελοκήπων και μάλιστα εκτός έδρας με 3-1 (20-25, 25-14, 19-25, 22-25). Το παιχνίδι είχε πολύ καλό θέαμα και άφησε ικανοποιημένους όσους το παρακολούθησαν. Ο Άρης με πίεση από την γραμμή του σερβίς πήρε σχετικά άνετα το πρώτο σετ αλλά η Ελπίδα ήταν πολύ καλύτερη στο δεύτερο και ισοφάρισε. Στο τρίτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ λίγο πριν το δεύτερο τεχνικό τάικ άουτ αλλά στην συνέχεια ο Άρης, με την Τζου Καετάνο να παίρνει την ομάδα στις πλάτες της, πήρε διαφορά και έφτασε στο 2-1. Στο τέταρτο σετ οι φιλοξενούμενες μπήκαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν με 11-6 αλλά η Ελπίδα πέρασε μπροστά με 19-18 όμως η εμπειρία των φιλοξενούμενων έκρινε το ματς υπέρ τους.

ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ - ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ 3-0

Στις επιτυχίες επέστρεψε το Μαρκόπουλο που ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο του Αίαντα Ευόσμου νικώντας με 3-0 (25-17, 25-10, 25-18). Η ομάδα του Γιάννη Νικολάκη έκανε περίπατο και στα τρία σετ με την πίεση από το σερβίς να είναι το μεγάλο της όπλο. Κάνοντας λοιπόν πολύ μεγάλη ζημιά στην υποδοχή του Αίαντα είχαν την ευκαιρία να κερδίσουν συνεχόμενους πόντους είτε με άσους είτε από κόντρα επιθέσεις ή λάθη των φιλοξενούμενων. Η Αθανασία Φακοπουλίδου και η Έρικα Μερκάντο ήταν αυτές που έκαναν την μεγαλύτερη ζημιά στην υποδοχή των φιλοξενούμενων που δεν μπόρεσε να βρει λύσεις και το 3-0 ήρθε φυσιολογικά.

ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΑΞΙΟΥ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ 3-1

Πολύ σημαντικό τρίποντο πήραν οι Μακεδόνες Αξιού που επικράτησαν της Ηλιούπολης με 3-1 (22-25, 25-19, 25-15, 25-21) παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ. Στο πρώτο σετ ήταν η ομάδα της Ηλιούπολης που είχε το πάνω χέρι και προηγήθηκε με 12-4 στο πρώτο σετ και τελικά έφτασε στην κατάκτηση του. Η συνέχεια όμως ανήκε στις γηπεδούχες που πήραν και τα τρία επόμενα σετ καθώς εκμεταλλεύτηκαν κυρίως τα λάθη που έκαναν οι φιλοξενούμενες που τόσο στο τρίτο όσο και στο τέταρτο σετ είχαν το πάνω χέρι αλλά δεν κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα τους και έφυγαν από τα Κύμινα χωρίς βαθμό στις αποσκευές τους.