3ος όμιλος: Γλίτωσε το κάζο ο Παναθηναϊκός (vid)

Φτηνά την γλίτωσαν οι πράσινοι που θα πρέπει να ανάψουν λαμπάδα στον ΟΦΗ
Ανατροπή για τον Παναθηναϊκό στην Ριζούπολη, όπου αν και έχανε με 2-0 από τον Απόλλωνα Σμύρνης στο ημίχρονο τελικά επικράτησε 4-3 και σε συνδυασμό με τη νίκη του ΟΦΗ επί του Ηρακλή στο Γεντί Κουλέ κατάφερε να προκριθεί στους 16 του Κυπέλλου ως δεύτερος από τον 3ο όμιλο πίσω από τους Κρητικούς «σώνοντας» ουσιαστικά όλη την χρονιά.

Στο πρώτο μέρος όλα έδειχναν άσχημα για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος έμεινε πίσω με 2-0 χάρη στα γκολ του Σιατραβάνη στο 11' και στο 43'. Με την είσοδο των Λουντ και Μπεργκ στο δεύτερο ημίχρονο οι πράσινοι μεταμορφώθηκαν και με τα γρήγορα γκολ των Μπεργκ (54’), Εμποκού (61’) και Λέτο (65’) έκαναν την ολική ανατροπή. Ο Ντάσιος με αυτογκολ έκανε μάλιστα και το 2-4, αλλά στο 75' ο Ρέις έκανε πέναλτι και αποβλήθηκε με αποτέλεσμα ο Απόλλων να μειώσει σε 3-4 με το τρίτο γκολ του Σιατραβάνη και να έχει το χρόνο να κάνει εκείνος την ανατροπή παίζοντας και με παίκτη παραπάνω. Το σουτ του Κονέ στο 83', όμως, βρήκε το δοκάρι και οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να επανέλθουν με τον Παναθηναϊκό να έχει άλλες δύο καλές φάσεις μέχρι το φινάλε για να πετύχει και πέμπτο.

Απόλλων (Δημήτρης Σπανός): Χιώτης, Πάνος, Βαλεριάνος, Ντάσιος (85' Ρομάνο), Δεληζήσης, Κονέ, Κάσσος (85' Διαμαντόπουλος), Τζάνης (70’ Τσιάρας), Πετρόπουλος, Αλμπάνης , Σιατραβάνης.

Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης): Στιλ, Mέστο, Xουχούμης, Iβάνοφ, Tελάντερ, Λεντέσμα (46’ Μπεργκ), Pέις, Εμπουκού, Mπουμάλ (75' Βλαχοδήμος), Bιγιαφάνιες (46’ Λουντ), Λέτο.

Το καθήκον του ο ΟΦΗ

Πολλά είχαν ακουστεί για το παιχνίδι του ΟΦΗ με τον Ηρακλή, αφού με ισοπαλία περνούσαν και οι δύο στους 16 αφήνοντας έξω τον Παναθηναϊκό. Οι Κρητικοί, ωστόσο, έκαναν το καθήκον τους επικρατώντας με 2-1 διαψεύδοντας τις... Κασσάνδρες.

Η ομάδα του Νίκου Νιόπλια ήταν καλύτερη εξ αρχής και στο 42' άνοιξε το σκορ όταν ο Βουό έκανε υπέροχη κάθετη πάσα στον Όγκμποε, κι αυτός με διαγώνιο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 75' ο Βουό από δημιουργός έγινε εκτελεστής με κεφαλιά από σέντρα του Βαλλιάνου. Πέντε λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έχασαν ευκαιρία να κάνουν και το 3-0, αλλά ο Γιαννίκογλου είπε «όχι» στον Χαντί στο τετ-α-τετ, ενώ ο «Γηραιός» πολύ αργά με τον Λουκίνα στις καθυστερήσεις.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Δερμιτζάκης, Κώτσιος, Νάστος, Όστοϊτς, Βουό (82' Κοιλιάρας), Κομεσίδης, Χαντί (87' Μάνος), Αντουκόρ, Βαλλιάνος, Όγκμποε (74' Μιλοσάβλιεφ), Ράντι.

Ηρακλής (Σάββας Παντελίδης): Γιαννίκογλου, Σαραμαντάς, Καραγκούνης (60’ Περόνε), Κούρος (88' Ζιαμπάρης), Ρούσσος, Στάμου, Αγγελόπουλος (60’ Ιντζόγλου), Κυριακίδης, Λάμπρου, Πασάς, Λουκίνας.