Γύρισε το ματς ο Καβάνι

Ο Έντινσον Καβάνι πέτυχε και τα δύο γκολ της Παρί
Σπουδαίο ματς έγινε στο Παρίσι όπου η Παρί Σεν Ζερμέν και η Νις μοιράστηκαν γκολ και βαθμούς σε ένα χορταστικό 2-2.

Η ομάδα έκπληξη του πρωταθλήματος κατάφερε στο πρώτο ημίχρονο να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που είχε και να προηγηθεί 2-0 με τα γκολ που πέτυχαν ο Σιπριέν και ο Πλεά. Με αυτό το προβάδισμα η Νις έμοιαζε ικανή να φύγει νικήτρια από την έδρα των πρωταθλητών και να κάνει ένα ακόμα βήμα προς την κορυφή του γαλλικού ποδοσφαίρου στην οποία έχει να βρεθεί από το 1959.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως η Παρί αντέδρασε και έφτασε στην ισοφάριση με δύο γκολ του Καβάνι ενώ είχε τις ευκαιρίες για να κάνει την ολική ανατροπή της κατάστασης. Με τον ένα βαθμό που πήρε η Νις είναι μόνη στην κορυφή αλλά η Μονακό είναι σε απόσταση αναπνοής. Στην τέταρτη θέση βρίσκεται η Λιόν που επικράτησε της Ρεν με 1-0 με τον Βαλμπουενά να είναι ο σκόρερ. Με το ίδιο σκορ νίκησε και η Σεντ Ετιέν την Γκινγκάμπ και ανέβηκε στην όγδοη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Λιόν - Ρεν 1-0