Η αγωνία κράτησε μέχρι το τέλος

Φάση από τον αγώνα της Φέγενορντ με την Φενερμπαχτσε
Ολοκληρώθηκε η φάση των ομίλων και στο Γιουρόπα Λιγκ και το ενδιαφέρον υπήρχε μέχρι και τα τελευταία λεπτά των αγώνων.

1ος ΟΜΙΛΟΣ

ΦΕΓΕΝΟΡΝΤ - ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ 0-1

Πολύ σπουδαία νίκη πέτυχε μέσα στην Ολλανδία η Φενερμπαχτσέ με 1-0 επί της Φέγενορντ και όχι μόνο πέρασε στην επόμενη φάση του Γιουρόπα Λιγκ αλλά και εξασφάλισε και την πρώτη θέση στον όμιλο της. Η ομάδα του Ντικ Άντβοκατ ήταν καλύτερη σε γενικές γραμμές κόντρα σε μία Φέγενορντ που έδειχνε να μην μπορεί να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις του αγώνα. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης το πέτυχε ο Σενεγαλέζος Μούσα Σόου στο 22'.

ΖΟΡΙΑ - ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Γ. 0-2

Χωρίς να πιεστεί ιδιαίτερα από την Ζόρια η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε την νίκη στην Ουκρανία με 2-0 και φυσικά συνεχίζει στην επόμενη φάση του Γιουρόπα Λιγκ. Η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο ήταν καλύτερη σε όλη την διάρκεια του αγώνα και έφτασε στην νίκη με δύο γκολ που σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο. Το σκορ άνοιξε στο 48' ο Μκιταριάν για να σφραγίσει την νίκη των «κόκκινων διαβόλων» ο Ιμπραΐμοβιτς στο 88'.

3ος ΟΜΙΛΟΣ

ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ - ΣΕΝΤ ΕΤΙΕΝ 2-3

Ανατροπή πρωτιάς έκανε στις Βρυξέλες η Σεντ Ετιν που επικράτησε της Άντερλεχτ με 3-2 και πήρε την πρώτη θέση στον όμιλο. Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα ανήκε στους γηπεδούχους οι οποίοι με τα γκολ του Τσίπσιου στο 21' και του Στάντσιου στο 31' προηγήθηκαν με 2-0 κι έδειχναν σίγουροι για την νίκη. Στην επανάληψη όμως τα πράγματα άλλαξαν ο Σόντερλουντ με δύο γκολ στο 62' και στο 67' ισοφάρισε για τους «στεφανουά» και στο 74' ο Μονέ-Πακέ ολοκλήρωσε την ολική ανατροπή. Μάλιστα η Σεντ Ετιέν θα μπορούσε να έχει βάλει κι άλλο γκολ αλλά στο 54' ο Σεβέ έχασε πέναλτι. Πάντως και οι δύο ομάδες συνεχίζουν στην διοργάνωση.

ΜΑΪΝΤΣ - ΓΚΑΜΠΑΛΑ 2-0

Σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι η Μάιντς ήθελε την νίκη για το γόητρο κόντρα στην Γκαμπάλα και την πήρε με σκορ 2-0. Οι Γερμανοί που έπαιζαν και στην έδρα τους ήταν το φαβορί για την νίκη στο συγκεκριμένο παιχνίδι και το απέδειξαν με τα δύο γκολ που πέτυχαν. Το σκορ το άνοιξε στο 30' ο Χακ και στο 40' ο Ντε Μπλάσις διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Από την άλλη η Γκαμπάλα περιορίστηκε σε ρόλο κομπάρσου και ολοκλήρωσε τον όμιλο χωρίς βαθμό.

4ος ΟΜΙΛΟΣ

ΑΛΚΜΑΑΡ - ΖΕΝΙΤ 3-2

Μόνο νίκη ήθελε η Άλκμααρ κόντρα στην Ζενίτ και τα κατάφερε καθώς επικράτησε με 3-2 σε ένα ματς με ενδιαφέρον μέχρι το τέλος του. Οι Ολλνδοί μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Ριένστρα στο 7' ενώ έβαλαν και δεύτερο γκολ με τον Χαπς στο 43'. Η Ζενίτ που μέχρι την έναρξη του ματς είχε μόνο νίκες στον όμιλο μείωσε με τον Τζουλιάνο στο 58' αλλά οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι προβάδισμα δύο τερμάτων με το γκολ του Τάνκοβιτς στο 68'. Το τελικό 3-2 διαμορφώθηκε στο 80' με αυτογκόλ του Βούιτενς και άγχωσε λίγο τους Ολλανδούς οι οποίοι όμως κράτησαν την νίκη και την πρόκριση.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ - ΝΤΑΝΤΑΛΚ 2-1

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ έκανε το καθήκον της και νίκησε την Ντάνταλκ με 2-1 όμως τα νέα που περίμενε από την Ολλανδία δεν ήρθαν και αποχαιρέτησε την Ευρώπη για φέτος. Οι Ισραηλινοί άνοιξαν το σκορ στο 21' με εύστοχο πέναλτι του Μπεν Τσαΐμ αλλά λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 27' ο Ντάσα με αυτογκόλ έφερε το ματς στα ίσια. Τελικά την νίκη που αποδείχτηκε μόνο γοήτρου την έδωσε στην Μακάμπι ο Μίχα με το γκολ που πέτυχε στο 38'.

5ος ΟΜΙΛΟΣ

ΑΣΤΡΑ - ΡΟΜΑ 0-0

Καμία από τις δύο ομάδες δεν σκόραρε στον αγώνα της Άστρα με την Ρόμα που έληξε ισόπαλος 0-0 αλλά στο τέλος και οι δύο πανηγύρισαν την πρόκριση στην επόμενη φάση. Οι Ρωμαίοι που είχαν ήδη περάσει ήταν πιο χαλαροί αλλά οι γηπεδούχοι όσο έβλεπαν την ομάδα τους να μην σκοράρει περίμεναν τα καλά νέα από την Τσεχία τα οποία τελικά έστω και με συναρπαστικό τρόπο ήρθαν. Από την στιγμή που η Βικτόρια Πλζεν έπαιρνε την νίκη κόντρα στην Αούστρια Βιέννης όλα ήταν καλά για την Άστρα.

ΒΙΚΤΟΡΙΑ ΠΛΖΕΝ - ΑΟΥΣΤΡΙΑ ΒΙΕΝΝΗΣ 3-2

Στα χέρια της κρατούσε την πρόκριση η Αούστρια Βιέννης για μεγάλο χρονικό διάστημα αλλά στο τέλος έμεινε με άδεια χέρια μετά την ήττα της με 3-2 από την αδιάφορη Βικτόρια Πλζεν. Οι Αυστριακοί μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και πέτυχαν δύο γκολ με πέναλτι του Χολτζχάουζερ στο 19' και με τον Ροτπούλερ στο 40'. Μάλιστα στην φάση του πέναλτι αποβλήθηκε και ο Χέιντα των γηπεδούχων κάνοντας τα πράγματα ακόμα πιο εύκολα για την Αούστρια. Παρότι όμως οι Τσέχοι έπαιζαν με παίκτη λιγότερο έκαναν την ολική ανατροπή με τα γκολ του Χόραβα στο 44' και του Ντούρις στο 72' και στο 84' και έδωσαν την πρόκριση στην Άστρα.

6ος ΟΜΙΛΟΣ

ΡΑΠΙΝΤ ΒΙΕΝΝΗΣ - ΜΠΙΛΜΠΑΟ 1-1

Ισόπαλο 1-1 έληξε το ματς ανάμεσα στην Ραπίντ Βιέννης και την Μπιλμπάο με τους Βάσκους που είχαν ήδη εξασφαλίσει την πρόκριση να πρέπει να περιμένουν τον αγώνα της Σασουόλο με την Γκενκ για να δουν αν θα είναι πρώτοι ή δεύτεροι στον όμιλο. Το παιχνίδι στην Ιταλία αναβλήθηκε λόγω ομίχλης και θα γίνει αύριο Παρασκευή (9/12) στις 13:30 ώρα Ελλάδας. Στο ματς που έγινε τώρα η Ραπίντ ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ με τον Ζοέλιντον στο 72' για να ισοφαρίσει για την ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε ο Σάμποριτ στο 84'.

8ος ΟΜΙΛΟΣ

ΜΠΡΑΓΚΑ - ΣΑΧΤΑΡ 2-4

Η Σαχτάρ επιβαβαίωσε ότι είναι η καλύτερη ομάδα στον όγδοο όμιλο και νίκησε και στην Πορτογαλία στην Μπράγκα με 4-2 κάνοντας το έξι στα έξι. Η νίκη αυτή μπορεί να μην είχε ουσιαστικό κέρδος για τους Ουκρανούς παρά μόνο για το γόητρο τους ήταν όμως καταστροφική η ήττα για την Μπράγκα αφού έμεινε εκτός συνέχειας μετά την νίκη της Γκεντ την Τουρκία επί της Κονιασπόρ. Το σκορ άνοιξε για την Σαχτάρ ο Κρίβτσοφ στο 22' και ο Τάισον στο 39' έκανε το 2-0. Η Μπράγκα μείωσε στο 43' με τον Στοϊλίκοβιτς αλλά στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έβαλαν άλλα δύο γκολ με τους ίδιους που είχαν σκοράρει και τα δύο πρώτα τον Κρίβτσοφ στο 62' και τον Τάισον στο 66'. Το τελικό 4-2 διαμόρφωσε ο Βούκτσεβιτς στο 89'.

ΚΟΝΙΑΣΠΟΡ - ΓΚΕΝΤ 0-1

Για περισσότερα από 90 λεπτά η Γκεντ βρισκόταν εκτός συνέχειας της διοργάνωσης αφού δεν μπορούσε να βάλει ένα γκολ και να εκμεταλλευτεί την ήττα της Μπράγκα από την Σαχτάρ. Οι Βέλγοι προσπαθούσαν να πετύχουν το πολυπόθητο αυτό τέρμα αλλά η Κόνιασπορ κρατούσε το μηδέν στην άμυνα της. Τελικά όμως το γκολ αυτό ήρθε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Κουλιμπαλί να λυτρώνει την ομάδα του και να ρίχνει στο καναβάτσο τους Πορτογάλους της Μπράγκα που είδαν τις ελπίδες τους να καταρρέουν μέσα σε μία στιγμή.

9ος ΟΜΙΛΟΣ

ΣΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ - ΣΑΛΚΕ 2-0

Νίκη χωρίς αντίκρισμα πέτυχε η Σάλτσμπουργκ επί της Σάλκε με 2-0 καθώς είχε ήδη χάσει την πρόκριση στην επόμενη φάση από την προηγούμενη αγωνιστική. Οι πρωταθλητές Αυστρίας είχαν την ίδια τύχη με την Ραπίντ και την Αούστρια και αποχαιρέτησαν την διοργάνωση. Τουλάχιστον το έκαναν με ψηλά το κεφάλι αφού νίκησαν με τα γκολ που πέτυχαν ο Σλάγκερ στο 22' και ο Ραντόσεβιτς στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΝΙΣ - ΚΡΑΣΝΟΝΤΑΡ 2-1

Βαθμολογικά αδιάφορο ήταν το ματς της Νις με την Κράσνονταρ αφού οι Γάλλοι είχαν ήδη αποκλειστεί και οι Ρώσοι ήταν στην επόμενη φάση όποιο κι αν ήταν το αποτέλεσμα. Τελικά η Νις επικράτησε με 2-1 και πήρε μία νίκη γοήτρου και πλέον θα αφοσιωθεί στο πολύ δύσκολο έργο που έχει στο πρωτάθλημα αν θέλει να παραμείνει στην κορυφή του. Η Κράσνονταρ ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ με τον Σμόλοφ στο 52' αλλά η Νις με το πέναλτι του Μποσέτι στο 64' και το γκολ του Λε Μαρσάν στο 77' γύρισε τούμπα το ματς.

11ος ΟΜΙΛΟΣ

ΙΝΤΕΡ - ΣΠΑΡΤΑ ΠΡΑΓΑΣ 2-1

Το χάπι προσπάθησε να χρυσώσει η Ίντερ με την νίκη της με 2-1 κόντρα στην Σπάρτα Πράγας αλλά το πλήγμα του αποκλεισμού για τους «νερατζούρι» είναι σίγουρα πολύ βαρύ και αυτό φάνηκε και απο τις αντιδράσεις του κόσμου που έδειχνε την δυσαρέσκεια του σε κάθε ευκαιρία. Τα δύο γκολ της Ίντερ τα πέτυχε ο Έντερ στο 23' και στο 90', ενώ η Σπάρτα είχε ισοφαρίσει προσωρινά με τον Μάρετσεκ στο 54'. Μάλιστα οι Τσέχοι θα μπορούσαν να έχουν πετύχει ένα ακόμα γκολ αλλά ο Καρίσο στο 65' έπιασε το πέναλτι του Ντότσκαλ.

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ - ΧΑΠΟΕΛ ΜΠΕΡ ΣΕΒΑ 1-1

Βαθμό χρυσάφι πήρε η Χαποέλ Μπερ Σεβά στην έδρα της Σαουθάμπτον με 1-1 και πανηγύρισε την πρόκριση της στην επόμενη φάση του Γιουρόπα Λιγκ. Οι «άγιοι» για να προκριθούν ήθελαν την νίκη ή ισοπαλία χωρίς γκολ για να είναι καλύτερη στην ισοβαθμία, σε οποιοδήποτε άλλο αποτέλεσμα την πρόκριση την έπαιρνε η Χάποελ. Όσο το ματς ήταν στο 0-0 η Σαουθάμπτον είχε την πρωτοβουλία αλλά ήταν φλύαρη και οι Ισραηλινοί δεν κινδύνευαν σοβαρά. Μάλιστα σαν να μην έφτανε αυτό η Χάποελ άνοιξε το σκορ με τον Μπουζάγκλο στο 79'. Οι γηπεδούχοι πλέον ήθελαν δύο γκολ αλλά κατάφεραν να βάλουν μόνο ένα στις καθυστερήσεις με τον Φαν Ντάικ.

12ος ΟΜΙΛΟΣ

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ - ΣΤΕΑΟΥΑ 2-1

Ένα εξαιρετικό σε εκτέλεση γκολ που πέτυχε ο Τριγκέρος στο 88' έδωσε την νίκη στην Βιγιαρεάλ με 2-1 κόντρα στην Στεάουα και ταυτόχρονα και την πρόκριση στο «κίτρινο υποβρύχιο». Οι Ισπανοί που ήθελαν μόνο την νίκη για να συνεχίσουν στην διοργάνωση μπήκαν δυνατά στο ματς και άνοιξαν το σκορ με τον Σανσόνε στο 16'. Η Στεάουα κατάφερε να αντιδρασει στην επανάληψη και στο 55' ο Άτσιμ πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης. Όσο έμενε το 1-1 ήταν η ομάδα του Βουκουρεστίου που προκρινόταν αλλά στο τέλος η Βιγιαρεάλ με το γκολ του Τριγκέρος πανηγύρισε. Σίγουρα σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη του ματς έπαιξε η αποβολή του Τάμας της Στεάουα στο 79'.

ΟΣΜΑΝΛΙΣΠΟΡ - ΖΥΡΙΧΗ 2-0

Στην παρθενική της συμμετοχή σε φάση ομίλων οποιασδήποτε ευρωπαϊκής διοργάνωσης όχι μόνο προκρίθηκε αλλά και τερμάτισε πρώτη στον όμιλο της μετά το 2-0 με το οποίο νίκησε την Ζυρίχη. Τα δύο γκολ των γηπεδούχων σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ντελάρζ στο 73' να ανοίγει το σκορ και τον Ερντάλ στο 89' να διαμορφώνει το τελικό 2-0.