Κερδισμένες Νάπολι και Λάτσιο

Ο Ντρις Μέρτενς (δεξιά) νίκησε μόνος του την Τορίνο
Η Νάπολι και η Λάτσιο ισοβαθμούν στην τρίτη θέση μετά τις νίκες τους επί Τορίνο και Φιορεντίνα αντίστοιχα.

Σπουδαίο ματς έγινε στο «Σαν Πάολο» όπου η Νάπολι επικράτησε της Τορίνο με το χορταστικό 5-3. Μεγάλος πρωταγωνιστής στο ματς ήταν ο Βέλγος Ντρις Μέρτενς ο οποίος σκόραρε τέσσερις φοερές και οδήγησε την ομάδα του εκ του ασφαλούς στην νίκη. Μάλιστα τα τρία τα έβαλε μέσα σε εννιά λεπτά στο πρώτο ημίχρονο. Με τους τρεις βαθμούς η Νάπολι ξεπέρασε την Μίλαν και ανέβηκε στην τρίτη θέση. Λίγες ώρες αργότερα όμως απέκτησε συγκάτοκο αφού η Λάτσιο πήρε την νίκη στο άλλο σπουδαίο ματς της ημέρας με 3-1 επί της Φιορεντίνα. Οι «λατσιάλι» ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και πέτυχαν δύο γκολ με τον Κεϊτά και τον Μπίλια. Στην επανάληψη όμως η Φιορεντίνα ήταν αυτή που πήρε τα ηνία και κατάφερε να μειώσει με τον Ζάρατε ενώ είχε ευκαιρίες και για άλλα γκολ με πιο μεγάλη το χαμένο πέναλτι του Ιλισιτς στο 48'. Αφού λοιπόν δεν έβαλαν άλλο γκολ οι «βιόλα» το έβαλε η Λάτσιο σε μία αντεπίθεση και σφράγισε την νίκη της.

Στα άλλα ματς της ημέρας η Παλέρμο πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα κάνοντας μία από τις μεγαλύτερες ανατροπές των τελευταιων ετών. Η ομάδα της Σικελίας στο 65' ήταν πίσω στο σκορ με 3-1 αλλά στο τέλος νίκησε με 4-3 και ξέφυγε από την τελευταία θέση. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη της Παλέρμο στο πρωτάθλημα και ήταν και αυτή εκτός έδρας. Όσο για την Τζένοα γνώρισε την πρώτη ήττα στο γήπεδο της. Νικηφόρα πέρασε η Ίντερ από την έδρας της Σασουόλο με 1-0 με τον Καντρέβα να πετυχαίνει το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης. Με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο η Κιέβο επικράτησε με 2-1 της Σαμπντόρια ενώ η Ουντινέζε με σκόρερ τον Τερό πήρε την νίκη με 2-0 κόντρα στην Κροτόνε. Τέλος στην Πεσκάρα η Μπολόνια ήταν καλύτερη και επιβλήθηκε με 3-0 και απομακρύνθηκε κι άλλο από την επικίνδυνη ζώνη.

Σασουόλο - Ίντερ 0-1
(47' Καντρέβα)

Κιέβο - Σαμπντόρια 2-1
(9' Μετζιορίνι, 41' πεν. Πελισιέρ - 90'+3 Σικ

Νάπολι - Τορίνο 5-3
(13', 18' πεν., 22', 80' Μέρτενς, 70' Κίρικες - 58' Μπελότι, 76' Ροσετίνι, 84' πεν. Φαλκέ)

Πεσκάρα - Μπολόνια 0-3
(7' Μασίνα, 41' Τζεμαϊλί, 57' πεν. Κρέιτσι)

Ουντινέζε - Κροτόνε 2-0
(43', 61' Τερό)

Τζένοα - Παλέρμο 3-4
(4', 57' Σιμεόνε, 65' Νίνκοβιτς - 42' Κουάισον, 69' Γκολντανίγκα, 88' Ρίσπολι, 90' Τραϊκόφσκι)

Λάτσιο - Φιορεντίνα 3-1
(23' Κεϊτά, 45'+4 πεν. Μπίλια, 90' Ράντου - 64' Ζάρατε)