«Κόκκινο» στις καθυστερήσεις το ντέρμπι

Ο Σάντιο Μανέ δίνει την νίκη στην Λίβερπουλ
Στις καθυστερήσεις κρίθηκε το ντέρμπι του Μέρσεϊσάιντ με την Λίβερπουλ να παίρνει μία σημαντική νίκη στην έδρα της Έβερτον.

Το γκολ του Σενεγαλέζου Σάντιο Μανέ στο τέταρτο λεπτό των καυθυστεήσεων έδωσε την νίκη με 1-0 στην Λίβερπουλ κόντρα στην συντοπίτισσα Έβερτον και της έδωσε την δυνατότητα να ανέβει μόνη στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας στην Πρέμοερ Λιγκ. Το παιχνίδι δεν είχε φάσεις στο πρώτο μέρος ενώ στο δεύτερο οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν το πάνω χέρι αλλά δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Στεκέλενμπουργκ αλλά ούτε και τον Ρόμπλες που τον αντικατέστησε στο 64' μετά τον τραυματισμό του Ολλανδού. Τελικά στις καθυστερήσεις ο Στάριτζ έκανε το σουτ η μπάλα πήγε στο δοκάρι και ο επερχόμενος Μανέ την έστειλε στα δίχτυα. Έτσι συνεχίστηκε η παράδοση που θέλει την Έβερτον να μην μπορεί να νικήσει σε τοπικό ντέρμπι εδώ και έξι χρόνια. Τελευταία φορά που τα «ζαχαρωτά» έφυγαν με χαμόγελο από το γήπεδο ήταν τον Οκτώβριο του 2010.

Έβερτον - Λίβερπουλ 0-1