Κράτησε την τρίτη θέση η Τότεναμ

Ο Ντέλε Άλι ισοφαρίζει για την Τότεναμ
Το μόνο ενδιαφέρον στον πέμπτο όμιλο ήταν η μάχη για την τρίτη θέση ανάμεσα στην Τότεναμ και την ΤΣΣΚΑ Μόσχας που βρήκε νικητές τους Λονδρέζους.

ΤΟΤΕΝΑΜ - ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ 3-1

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ η Τότεναμ τελικά κατάφερε να πάρει την νίκη με 3-1 επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας και να διατηρήσει τουλάχιστον την τρίτη θέση που οδηγεί στο Γιουρόπα Λιγκ. Οι Ρώσοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ με τον Τζαγκόεφ στο 33'. Η απάντηση της Τότεναμ ήταν άμεση και οι Λονδρέζοι γύρισαν το ματς πριν βγει το ημίχρονο με τα γκολ του Άλι στο 38' και του Κέιν στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με πέναλτι. Οι δύο σκόρερ συνεργάστηκαν και στην φάση του 77' που οδήγησε στο αυτογκόλ του Ακινφέεφ

Τότεναμ: Λορίς, Ντάιερ, Βερτόνγκεν, Γουόκερ, Ρόουζ, Γουανιάμα (68' Αλντερβάιρελντ), Γουίνκς, Χέουνγκ Μιν Σον (61' Ν'Κουντού), Άλι, Έρικσεν, Κέιν (83' Όνομα)

ΤΣΣΚΑ Μ.: Ακινφέεφ, Β. Μπερεζούτσκι, Α. Μπερεζούτσκι, Ναμπάμπκιν, Σενίκοφ, Τζαγκόεφ, Νάτχο, Τόσιτς (71' Γκορντιουσένκο), Γκολόβιν (46' Τσάλοφ), Μιλάνοφ, Τραορέ (79' Στράντμπεργκ)

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ - ΜΟΝΑΚΟ 3-0

Σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι η Λεβερκούζεν επικράτησε εύκολα της Μονακό με 3-0. Αυτή η νίκη βέβαια δεν είχε βαθμολογικό αντίκρισμα αφού οι Μονεγάσκοι είχαν ήδη εξασφαλίσει την πρώτη θέση και οι Γερμανοί την δεύτερη. Το σκορ άνοιξε για τις «ασπιρίνες» ο Γιουρτσένκο στο 30' και αυτό ήταν το σκορ του ημιχρόνου. Στο ξεκίνημα της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 48' ο Μπραντ έκανε το 2-0 για να κλείσει το σκορ στο 82' με αυτογκόλ του Ντε Σάνκτις μετά από το πέναλτι του Βέντελ όπου η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και στην συνέχεια στην πλάτη του Ιταλού τερματοφύλακα της Μονακό πριν καταλήξει στα δίχτυα

Λεβερκούζεν: Οζκάν, Ντα Κόστα, Γεντβάι, Ντράγκοβιτς, Βέντελ. Μπαουμγκάρτλινγκερ, Γιουρτσένκο (76' Χένρικς), Μπραντ (71' Κρούσε), Τσαλχάνογλου (67' Αράνγκουις), Ερνάντεζ, Κιέσλινγκ

Μονακό: Ντε Σάνκτις, Τουρέ, Ραγκί, Τζέμερσον, Ντιαλό, Ντοράμ, Μουτίνιο, Μποσίλια (67' Τραορέ), Ντιράρ, Καρίγιο (79' Λεμάρ), Ζαν (76' Ζερμέν)