Λυτρωτής και πάλι ο Ράμος

Ο Σέρχιο Ράμος δίνει την νίκη στην Ρεαλ
Για μία ακόμα φορά ο Σέρχιο Ράμος ήταν αυτός που λύτρωσε στο τέλος της Ρεάλ και της έδωσε την νίκη κόντρα στην Λα Κορούνια.

Οι Μαδριλένοι τα είχαν βρει σκούρα κόντρα στους Γαλιθιάνους με το σκορ να είναι ισόπαλο 2-2 μέχρι τις καθυστερήσεις του αγώνα. Εκεί λοιπόν και ενώ όλα έδειχναν ότι δεν θα υπάρξει νικητής στο «Μπερναμπέου» ο αρχηγός της Ρεάλ με κεφαλιά έδωσε στην ομάδα του την νίκη. Η Ρεάλ είχε ανοίξει το σκορ με τον Μοράτα αλλά βρέθηκε πίσω στο σκορ με δύο γκολ του Χοσέλου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως η «βασίλισσα» έκανε την ανατροπή και κράτησε την διαφορά των έξι βαθμών. Στην δεύτερη θέση παραμένει η Μπαρτσελόνα που με δύο γκολ του Μέσι κι ένα του Σουάρες νίκησε με 3-0 στην έδρα της Οσασούνα. Ψηλά παραμένει και η Ρεάλ Σοσιεδάδ που νίκησε με 3-2 την Βαλένθια. Τέλος ισόπαλο 1-1 έληξε το παιχνίδι ανάμεσα στην Λας Πάλμας και την Λεγκανιές.

Οσασούνα - Μπαρτσελόνα 0-3