Μακριά από το Λίβερπουλ

Ο Άσλεϊ Γουίλιαμς δίνει την νίκη στην Έβερτον
Το Λίβερπουλ είναι η πόλη της Αγγλίας που θέλουν να αποφεύγουν οι οπαδοί την Άρσεναλ τουλάχιστον στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο.

Οι «κανονιέρηδες» γνώρισαν την δεύτερη ήττα τους στο πρωτάθλημα αυτή την φορά από την Έβερτον, είχε προηγηθεί εκείνη της πρεμιέρας από την Λίβερπουλ, και έχασαν την ευκαιρία να πιάσουν στην κορυφή την Τσέλσι. Τα «ζαχαρωτά» λοιπόν που αγνοούσαν την νίκη εδώ και πέντε αγώνες επικράτησαν με 2-1 και ανέβηκαν στην έβδομη θέση της βαθμολογίας. Το γκολ της νίκης για τους γηπεδούχους το πέτυχε ο Άσλεϊ Γουίλιαμς με κεφαλιά λίγο πριν από την λήξη του ματς. Είχαν προηγηθεί στο πρώτο ημίχρονο τα γκολ του Αλέξις Σάντσεζ για την Άρσεναλ και του Σίμους Κόλεμαν για την Έβερτον. Στο άλλο ματς της ημέρας η Μπόρνεμουθ επικράτησε με 1-0 της Λέστερ η οποία μόνο στο προηγούμενο ματς με την Μάντσεστερ Σίτι θυμήθηκε τον περσινό καλό εαυτό της και μετά επέστρεψε στην μετριότητα που την χαρακτηρίζει στα παιχνίδια του πρωταθλήματος. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης το πέτυχε ο Πουχ

Μπόρνεμουθ - Λέστερ 1-0