Με ανατροπή το ντέρμπι η Σίτι

Οι παίκτες της Σίτι πανηγυρίζουν το δεύτερο γκολ που πέτυχαν
Η Μάντεστερ Σίτι ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι με την Άρσεναλ καθώς επικράτησε με 2-1 και ανέβηκε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ με το γκολ του Γουόλκοτ στο ξεκίνημα του ματς ωστόσο βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Σανέ και ο Στέρλινγκ ήταν αυτοί που σκόραραν για την Σίτι που κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης σε ένα ματς που έμοιαζε να στραβώνει στο ξεκίνημα αλλά στο τέλος οι «πολίτες» πανηγύρισαν. Ανατροπή του σκορ είχαμε και στα άλλα δύο παιχνίδια της ημέρας. Η Μπέρνλι άνοιξε το σκορ στο «Γουάιτ Χαρτ Λέιν» αλλά η Τότεναμ με τα γκολ του Άλι και του Ρόουζ πήρε την νίκη με 2-1. Τέλος η Σαουθάμπτον αν και βρέθηκε να χάνει με 1-0 από την Μπόρνεμουθ τελικά πήρε την νίκη με 3-1 και ανέβηκε στην έβδομη θέση της βαθμολογίας.

Μπόρνεμουθ - Σαουθάμπτον 1-3
(6' Άκε - 14' Μπέρτραντ, 48', 85' Ροντρίγκεζ)

Μάντσεστερ Σ. - Άρσεναλ 2-1