Με πεντάρα στην επόμενη φάση

Οι παίκτες της Πόρτο πανηγυρίζουν ένα από τα πέντε γκολ
Η Πόρτο βρήκε απέναντι της μία αδιάφορη Λέστερ με πολλούς αναπληρωματικούς και δεν έφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη.

ΠΟΡΤΟ - ΛΕΣΤΕΡ 5-0

Οι «δράκοι» μπήκαν πολύ αποφασισμένοι για να φτάσουν στην νίκη και τελικά επικράτησαν της πρωταθλήτριας Αγγλίας με το εντυπωσιακό 5-0. Η ομάδα του Νούνο Σάντο δεν άφησε περιθώρια στην Λέστερ και άνοιξε πολύ νωρίς το σκορ με τον Αντρέ Σίλβα μόλις στο 6'. Ακολούθησαν τα γκολ του Κορόνα στο 26' και του Μπραχίμι στο 44' για να λήξει με αυτό το σκορ το ημίχρονο. Στην επανάληψη η Πόρτο συνέχισε να κυριαρχεί στον αγωνιστικό χώρο και πέτυχε άλλα δύο γκολ με το πέναλτι του Αντρέ Γκόμες στο 64 και του Ζότα στο 77.

Πόρτο: Κασίγιας, Φελίπε, Μαρκάνο, Περέιρα, Τέγιες, Ντανίλο (76' Νέβες), Κορόνα (76' Ερέρα), Τόρες, Μπραχίμι, Ζότα, Σίλβα (78' Πέδρο)

Λέστερ: Χάμερ, Βασιλέφσκι, Μόργκαν, Ερνάντεζ, Τσίλγουελ, Μεντί, Ντρινκγουότερ (76' Μπαρνς), Γκρέι, Σλουπ (46' Ολμπράιτον), Μούσα (46' Ουγιόα), Οκαζάκι

ΚΛΑΜΠ ΜΠΡΙΖ - ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ 0-2

Η Κοπεγχάγη έκανε το καθήκον της και νίκησε με 2-0 μέσα στο Βέλγιο την απογοητευτική Κλαμπ Μπριζ αλλά δεν της έφτανε και περιορίστηκε στην τρίτη θέση και στο Γιουρόπα Λιγκ αφού τα καλά νέα που περίμενε από το Οπόρτο δεν ήρθαν ποτέ. Οι Δανοί ήταν  καλύτεροι λοιπόν και άνοιξαν το σκορ με αυτογκόλ του Μεσέλ στο 8'. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 15' ο Γιόργκενσεν.

Κλαμπ Μπριζ: Μπουτέλ, Μεσέλ, Ντένσβιλ, Φαν Ράιν (77' Φόρμερ), Κουλς, Πίνα, Κλαούντεμιρ, Μπολινιόλι, Ραφαέλοφ (66' Βανάκεν), Γουέσλι, Γκέντοζ

Κοπεγχάγη: Όλσεν, Άνκερσεν (89' Χόγκλι), Γιόνγκερσεν, Γιόχανσον, Αουγκούστινσον, Φαλκ (58' Γκρέγκους), Κβιστ, Ντιλέινι, Τούτουχ, Πάβλοβιτς (88' Κεϊτά), Κορνέλιους