Με τεσσάρα στην κορυφή η Άρσεναλ

Οι παίκτες της Άρσεναλ πέτυχαν μία εύκολη νίκη στην Ελβετία
Η Άρσεναλ πήρε τελικά την πρώτη θέση στον πρώτο όμιλο αφού νίκησε στην Βασιλεία την τοπική ομάδα ενώ η Παρί έπεσε θύμα έκπληξης.

ΒΑΣΙΛΕΙΑ - ΑΡΣΕΝΑΛ 1-4

Αποφασισμένη να ολοκληρώσει την φάση των ομίλων με νίκη παρουσιάστηκε η Άρσεναλ η οποία πέρασε εύκολα από την Ελβετία νικώντας την Βασιλεία με το ευρύ 4-1. Η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ επέβαλε τον ρυθμό της και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λούκας Πέρεθ πήρε μία πολύ άνετη νίκη. Ο Ισπανός ήταν αυτός που πέτυχε τα τρία πρώτα γκολ της ομάδας του στο 8' στο 16' και στο 47' και της εξασφάλισε τους τρεις βαθμούς. Το τέταρτο γκολ της Άρσεναλ το πέτυχε ο Αϊόμπι στο 53'. Η Βασιλεία η οποία τερμάτισε στην τρίτη θέση και δεν θα συνεχίσει στην Ευρώπη το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τον Ντούμπια στο 78'

Βασιλεία: Βάτσλικ, Σούτσι, Μπαλάντα, Λανγκ, Τραορέ, Ντίε (74' Ζούφι), Τσάκα, Ελγιουνούσι (60' Κάλα), Ντελγκάδο (54' Ντούμπια), Στέφεν, Γιάνκο

Άρσεναλ: Οσπίνα, Χόλντινγκ, Κοσιελνί, Γκάμπριελ, Γκιμπς, Ράμσεϊ (70' Ζιρού), Τσάκα, Αϊόμπι, Οζίλ (74' Γουόλκοτ), Πέρεθ, Σάντσεζ (70' Ελνενί)

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ - ΛΟΥΝΤΟΓΚΟΡΕΤΣ 2-2

Θύμα έκπληξης έπεσε η Παρί Σεν Ζερμέν που έμεινε στην εντός έδρας ισοπαλία με 2-2 με αντίπαλο την Λουντογκόρετς και έμεινε στην δεύτερη θέση. Από την άλλη η βουλγαρική ομάδα εξασφάλισε την τρίτη θέση και την συνέχεια της ευρωπαϊκής της περιπέτειας μέσω του Γιουρόπα Λιγκ. Μάλιστα το γκολ της ισοφάρισης το πέτυχαν οι Παριζιάνοι στις καθυστερήσεις με τον Ντι Μαρία. Η Λουντογκόρετς έμοιαζε να θέλει περισσότερο την νίκη και κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Μίσιτζαν στο 15'. Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Η Παρί ισοφάρισε στο 61' με τον Καβάνι αλλά στο 69' ο Βάντερσον έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους αλλά στο τέλος ο Ντι Μαρία τους στρέρησε μία πολύ μεγάλη νίκη. Τον στόχο τους πάντως τον πέτυχαν

Παρί Σεν Ζερμέν: Αρεολά, Μαρκίνιος, Σίλβα, Μενιέρ (88' Οριέ), Μάξουελ (80' Κουρζάβα), Μότα, Ματουιντί, Ντι Μαρία, Μπεν Αρφά, Λούκας (85' Χεσέ), Καβάνι

Λουντογκόρετς: Στογιάνοφ, Πλαστούν Μότι, Σισίνιο, Νατάναελ, Μαρσελίνιο (86' Καμπανιάρο), Ντιάκοφ, Άμπελ, Μίσιτζαν (72' Λουκόκι), Καφού, Βάντερσον (90'+5 Κεσερού)