Μεγάλο ενδιαφέρον στα πρωταθλήματα

Φάση από τον αγώνα της Φέγενορντ με την Σπάρτα Ρότερνταμ
Στα μικρότερα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα το ενδιαφέρον είναι πολύ μεγάλο αφού κάποιοι από τους πρωτοπόρους είχαν απώλειες.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Το ξεκίνημα σήμερα θα γίνει από την Ολλανδία όπου η Φέγενορντ και ο Άγιαξ συνεχίζουν να οδηγούν την κούρσα και μάλιστα ξέφυγαν από την τρίτη Αϊντχόφεν. Η Φέγενορντ αντιμετώπισε στο ντέρμπι της πόλης του Ρότερνταμ την Σπάρτα αλλά το ματς μόνο ντέρμπι δεν ήταν. Η ομάδα του Τζιοβάνι Φαν Μπρόνκχορστ διέλυσε την αντίπαλο της με 6-1 με τον Δανό Νικολάι Γιόργκενσεν να σκοράρει δύο φορές. Ισόβαθμος στην κορυφή παραμένει ο Άγιαξ ο οποίος χωρίς να πιεστεί ιδιαίτερα επικράτησε με 2-0 της Γκρόνινγκεν βάζοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Αντίθετα η τρίτη μεγάλη ομάδα της χώρας η Αϊντχόφεν έπεσε θύμα έκπληξης αφού έμεινε στο 0-0 με την εκ των ουραγών Ρόντα και έμεινε λίγο πιο πίσω. Στην τέταρτη θέση ανέβηκε η Χερενφέιν που νίκησε με 3-1 εκτός έδρας την Γκο Άχεντ Ιγκλς και εκμεταλλεύτηκε την ισοπαλία 3-3 που έφερε η Άλκμααρ με την Εξέλσιορ. Στην βαθμολογία μετά από 15 αγώνες η Φέγενορντ και ο Άγιαξ έχουν 36 βαθμούς, η Αϊντχόφεν 30 και η Χερενφέιν 26.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Η Μαρίτιμο ήταν αυτή που έσπασε το αήττητο της Μπενφίκα καθώς την υποχρεώσε σε ήττα με 2-1 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα. Οι «αετοί» βρέθηκαν από νωρίς πίσω στο σκορ με το γκολ του Γκαζαριάν στο 5' και παρότι ισοφάρισαν πριν βγει το ημίχρονο με τον Γκουέδες στην επανάληψη η Μαρίτιμο πέτυχε ένα ακόμα γκολ με τον Μαουρίσιο και πήρε μία πολύ σπουδαία νίκη, Την απώλεια της Μπενφίκα εκμεταλλεύτηκε η Σπόρτινγκ που νίκησε με 2-0 την Βιτόρια Σετουμπάλ και πλησίασε την κορυφή στους δύο βαθμούς. Στο ντέρμπι της ημέρας η Πόρτο με γκολ του Ρουί Σόουζα στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων νίκησε με 1-0 την Μπράγκα και την ξεπέρασε στην βαθμολογία. Μάλιστα οι «δράκοι» έπαιζαν από το 35' με παίκτη παραπάνω μετά την αποβολή του Αρτούρ Ζόρζε αλλά δεν το εκμεταλλεύτηκαν παρά μόνο μετά από μία ώρα αγώνα, το γκολ για την Πόρτο θα μπορούσε να είχε έρθει νωρίτερα αλλά στο 37' ο Αντρέ Σίλβα έχασε πέναλτι. Στην βαθμολογία μετά από 12 αγώνες η Μπενφίκα έχει 29 βαθμούς, η Σπόρτινγκ 27, η Πόρτο 25 και η Μπράγκα 23.

ΡΩΣΙΑ

Στην τελευταία αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Ρωσίας πριν από την χειμερινή διακοπή η Σπαρτάκ Μόσχας αύξησε την διαφορά της από την Ζενίτ στους πέντε βαθμούς. Η ομάδα του Μάσιμο Καρέρα αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ τελικά πήρε την νίκη επί της Ρούμπιν Καζάν με 2-1. Αντίθετα η Ζενίτ δεν τα κατάφερε και τόσο καλά κόντρα στην έδρα της Ροστόφ και έμεινε στο 0-0. Στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται σταθερά η πρωταθλήτρια ΤΣΣΚΑ Μόσχας που νίκησε εύκολα με 4-0 την Ουράλ πετυχαίνοντας όλα τα γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Παρά την ήττα της με 2-0 από την Λοκομοτίβ Μόσχας η Τέρεκ Γκρόζνι παραμένει τέταρτη αφού η Κράσνονταρ έμεινε στο 1-1 με την Κρίλια Σοβετόφ και δεν μπόρεσε να την προσπεράσει αλλά μόνο την έφτασε. Στην βαθμολογία μετά από 17 αγώνες η Σπαρτάκ Μόσχας έχει 40 βαθμούς, η Ζενίτ 35, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας 32, η Τέρεκ Γκρόζνι και η Κράσνονταρ από 28. Αγωνιστική δράση στην Ρωσία θα έχουμε ξανά τον Μάρτιο.

ΒΕΛΓΙΟ

Νέο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα του Βελγίου έφερε η βαθμολογική απώλεια της πρωτοπόρου Ζούλτε Βάρεγκεμ η οποία έμεινε στο 1-1 με την Μπέβερεν και μάλιστα εντός έδρας. Την γκέλα αυτή της ομάδας του Φράνκι Ντιούρι την εκμεταλλεύτηκε η Κλαμπ Μπριζ που νίκησε στο ντέρμπι της αγωνιστικής την Οστάνδη με 2-0 και πλησίασε την κορυφή στον ένα βαθμό. Αντίθετα η Οστάνδη που ήταν στην τρίτη θέση πριν από τον αγώνα αυτό μετά την ήττα της είδε την Άντερλεχτ που νίκησε με 3-1 την Κορτράικ εκτός έδρας και την Γκεντ που έφερε ισοπαλία 0-0 στην έδρα της Βέστερλο να την πιάνουν στην βαθμολογία. Στην βαθμολογία μετά από 17 αγώνες η Ζούλτε Βάρεγκεμ έχει 34 βαθμούς, η Κλαμπ Μριζ 33, η Άντερλεχτ, η Οστάνδη και η Γκεντ από 31.