Νέα απώλεια για την Παρί

Ο Νιλ Ντε Πάουβ πέτυχε το δεύτερο γκολ της Γκινγκάμπ
Η Γκινγκάμπ νίκησε την Παρί Σεν Ζερμέν και δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο την προσπάθεια των πρωταθλητών να διατηρήσουν τα κεκτημένα.

Η ομάδα του Αντουάν Κομπουαρέ κατάφερε μέσα σε τέσσερα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο να πετύχει δύο γκολ και να πάρει τελικά μία πολύ σπουδαία νίκη με 2-1 κόντρα στην κορυφαία γαλλική ομάδα τα τελευταία χρόνια η οποία όμως φέτος δεν τα πάει και τόσο καλά. Με την νίκη της αυτή η Γκινγκάμπ ανέβηκε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας έχοντας όμως δύο ματς περισσότερα από την πέμπτη Λιόν. Στα άλλα ματς η Λοριάν πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα με την νίκη της επί της Σεντ Ετιέν με 2-1. Τρεις σημαντικούς βαθμούς πήρε και η Μπαστιά που πέρασε με 2-1 από την έδρα της Ρεν και ανέβηκε στην 13η θέση. Εντυπωσιακή ήταν η Μονπελιέ που επιβλήθηκε της Μπορντό με 4-0 με τέσσερις διαφορετικούς παίκτες να πετυχαίνουν τα τέσσερα γκολ. Τέλος ο αγώνας της Τουλούζ με την Νανσί έληξε ισόπαλος με 1-1.

Γκινγκάμπ - Παρί Σεν Ζερμέν 2-1
(66' Σαλιμπούρ, 70' Ντε Πάουβ - 80' Καβάνι)

Λοριάν - Σεντ Ετιέν 2-1
(39' Φιλιπποτό, 90' Καμπό - 90'+2 Παγιότ)

Μονπελιέ - Μπορντό 4-0