Νίκες για τους γηπεδούχους

Φάση από τον αγώνα του Παναθηναϊκού με τον Φοίνικα Σύρου
Μετά τον Ολυμπιακό ο Φοίνικας Σύρου έκοψε βαθμό και από τον Παναθηναϊκό ενώ στα άλλα ματς οι γηπεδούχοι νίκησαν χωρίς προβλήματα.

VOLLEY LEAGUE

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ 3-2

Ντέρμπι έγινε στην Κυψέλη με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τελικά την νίκη με 3-2 (25-22, 22-25, 19-25, 25-19, 15-12) και η διαφορά του από τον πρώτο Ολυμπιακό είναι στους πέντε βαθμούς. Οι «πράσινοι» πήραν το πρώτο σετ αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 16-12 αλλά έχασαν τα δύο επόμενα. Μάλιστα στο τρίτο ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά με 8-5 και 16-14 αλλά ο Φοίνικας το γύρισε. Στο τέταρτο η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου μπροστά στον κίνδυνο της πρώτης εντός έδρας ήττα της ανέβασε στροφές και ισοφάρισε σχετικά εύκολα. Έτσι το ματς πήγε στο τάι μπρέικ. Εκεί ο Φοίνικας ήταν μπροστά με 5-4 αλλά οι γηπεδούχοι το γύρισαν και προηγήθηκαν  10-9 και 12-10 για να φτάσουν τελικά στην νίκη. Πρώτος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Λάζαρ Τσίροβιτς με 19 πόντους και ακολούθησε ο Χοσέ Λουίς Γκονζάλες με 15. Για τον Φοίνικα ο Μιλια Μρντακ είχε 27 πόντους.

ΠΑΟΚ - ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ 3-0

Με τον Αμαράλ Ντάντε και πάλι στο βασικό του σχήμα ο ΠΑΟΚ δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα να νικήσει τον ελλιπή (χωρίς Πελεκούδα Ζιβάνοβιτς) Παμβοχαϊκό με 3-0 (25-20, 25-16, 26-24). Μάλιστα ο «δικέφαλος του βορρά» με την νίκη του αυτή ανέβηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας έχοντας και ένα ματς λιγότερο. Στα δύο πρώτα σετ ο ΠΑΟΚ είχε σταθερά το προβάδισμα και έφτασε χωρίς μεγάλο κόπο στην κατάκτηση τους. Στο τρίτο όμως παρότι η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη είχε το πάνω χέρι ο Παμβοχαϊκός ήταν πιο ανταγωνιστικός και χρειάστηκε η παράταση για να κριθεί ο νικητής. Στα αξιοσημείωτα του ματς ήταν φυσικά και η επανεμφάνιση του Ερνάντο Γκόμεζ μετά τον σοβαρό τραυματισμό του στα παιχνίδια του Λιγκ Καπ. Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Αλεξάντερ Σαφράνοβιτς με 22 πόντους και ακολούθησε ο Αμαράλ Ντάντε με 15. Για τον Παμβοχαϊκό ο Αινείας Τζελάτης είχε 12 πόντους.

ΚΗΦΙΣΙΑ - ΗΡΑΚΛΗΣ 3-0

Νικηφόρα έκλεισε την χρονιά η Κηφισιά που επικράτησε στο «Ζηρίνειο» του Ηρακλή με 3-0 (25-22, 26-24, 25-16) και ανέβηκε στην έκτη θέση της βαθμολογίας. Όσο για τον Ηρακλή γνώρισε την τρίτη σερί ήττα του και δείχνει να χάνει την επαφή του με την κορυφή. Στο πρώτο σετ η Κηφισιά είχε τον έλεγχο και χάρη στο καλό σερβίς της το κατέκτησε. Το δεύτερο ήταν πιο ανταγωνιστικό με τον Ηρακλή να έχει το προβάδισμα με 18-16 αλλά την Κηφισιά να περναέι με τα σερβίς του Παπαγγελόπουλου 21-19 και τελικά να κάνει το 2-0 στην παράταση μετά από λάθος του Καλαντάτζε. Στο τρίτο σετ η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη επέβαλε τον ρυθμό της και έφτασε εύκολα στο 3-0 αφού περιόρισε τα λάθη της. Κορυφαίος για την Κηφισιά ήταν ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ που πέτυχε 23 πόντους ενώ για τον Ηρακλή ο Λέβαν Καλαντάτζε είχε 13 πόντους.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ - ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ 3-0

Την πρώτη του εντός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα στο τέλος του πρώτου γύρου πέτυχε ο Ηρακλής Χαλκίδας που επικράτησε της Παναχαϊκής με 3-0 (25-20, 25-23, 25-20) και να πάρει τρεις πολύτιμους βαθμούς στην μάχη που δίνει για να αποφύγει τον υποβιβασμό. Στην διάρκεια και των τριών σετ ο Ηρακλής Χαλκίδας έπαιρνε από την αρχή ένα μικρό προβάδισμα. Αυτό το προβάδισμα η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση φρόντιζε να το κρατάει και να φτάνει στην κατάκτηση των σετ και των τριών βαθμών. Σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα έπαιξε ο βασικός πασαδόρος της Παναχαϊκής ο Γιάννης Λιβαθηνός με την ομάδα της Πάτρας να βάζει για την θέση λύσεις ανάγκης αρχικά τον Κωστόπουλο και στην συνέχεια τον Μπαράχας αφού ο δεύτερος πασαδόρος ο Δημητριάδης ήταν εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού. Πρώτος σκόρερ για τον Ηρακλή Χαλκίδας ήταν ο Χένρι Ομάρ Τάπια με 19' και ακολούθησε ο Ζένια Γκόρτσανιουκ με 14. Για την Παναχαϊκή ο Νέναντ Σορμάζ είχε 20 πόντους.