Νίκες για τους πρωτοπόρους

Τα ΙΕΚ Ξυνή παραμένουν στην κορυφή της βαθμολογίας
Τίποτα δεν άλλαξε στην κορυφή της βαθμολογίας στην Handball Premier μετά την 10η αγωνιστική αφού οι έξι πρώτες ομάδες πήραν την νίκη.

HANDBALL PREMIER

ΙΕΚ ΞΥΝΗ - ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 32-27

Την μοναξιά της κορυφής συνεχίζουν να απολαμβάνουν τα ΙΕΚ Ξυνή που επικράτησαν στο ντέρμπι της ημέρας του πρωταθλητή Φίλιππου Βέροιας με 32-27. Η ομάδα του Παναγιώτη Ιατρούδη είχε σταθερά το προβάδισμα από την αρχή και στο ημίχρονο προηγήθηκε με 15-12. Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε με τους γηπεδούχους να κρατάνε σταθερά μία διαφορά της τάξεως των τεσσάρων γκολ και να φτάνουν χωρίς πολλές περιπέτειες στην κατάκτηση της νίκης και των δύο βαθμών. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Παπακυπριανού με 7 γκολ. Για τον Φίλιππο ο Κωστακίδης έβαλε 9 γκολ και ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα.

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ - ΑΕΚ 29-31

Πέρασε νικηφόρα από την Έδεσσα η ΑΕΚ όπου επικράτησε του Αερωπού με 31-29 και διατηρήθηκε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Η «Ένωση» μπορεί να ήταν το φαβορί για την νίκη ωστόσο ήταν ο Αερωπός που είχε τον έλεγχο του ματς στο πρώτο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα και στην ανάπαυλα ήταν μπροστά στο σκορ με 15-12. Στην επανάληψη οι παίκτες του Γιάννη Πηλαλίδη κρατούσαν τα ηνία μέχρι το 21-18. Από εκείνο το σημείο η ΑΕΚ άρχισε να μαζεύει την διαφορά και έφτασε στην ανατροπή στο τελευταίο λεπτό. Πρώτος σκόρερ για την ΑΕΚ ήταν ο Νικολαΐδης με 8 γκολ ενώ για τον Αερωπό ο Δημάκης σκόραρε κι αυτός 8 φορές.

ΠΑΟΚ - ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ 28-24

Δυσκολέύτηκε αλλά τελικά πήρε την νίκη ο ΠΑΟΚ κόντρα στον Φοίβο Συκεών με 28-24. Ο «δικέφαλος του βορρά» αν και ξεκίνησε δυνατά στην συνέχεια τα βρήκε σκούρα από τα μισά του πρώτου ημιχρόνου. Η ανάπαυλα βρήκε τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά στο σκορ με 15-12 έχοντας γυρίσει το ματς. Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Δημήτρη Πελεκίδη είχε τον έλεγχο μέχρι το 50' όταν και το σκορ ήταν στο 21-21. Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως ο ΠΑΟΚ έκανε την επίθεση του και έφτασε στην νίκη και μάλιστα με 4 γκολ διαφορά. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Βεσελίνοβιτς με 10 γκολ ενώ για τον Φοίβο ο Τσαμεσίδης πέτυχε 8 γκολ.

ΔΟΥΚΑΣ - ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 25-13

Εύκολο έργο είχε ο Δούκας κόντρα στον ουραγό της βαθμολογίας Άρη Νικαίας τον οποίο και νίκησε με 25-13 παίζοντας πολύ καλά στην άμυνα. Οι γηπεδούχοι στο πρώτο μέρος είχαν τον έλεγχο του ματς και έκλεισαν το ημίχρονο με 10-8 ωστόσο δεν κυριαρχούσαν στον αγωνιστικό χώρο και ο Άρης Νικαίας ήταν μέσα στο ματς. Στην επανάληψη όμως οι γηπεδούχοι πίεσαν ακόμα περισσότεροι στην άμυνα και άρχισαν να χτίζουν μία διαφορά που έφτασε στα 12 γκολ στο 55' όταν ο Δούκας προηγήθηκε με 23-11. Πρώτος σκόρερ για τον Δούκα ήταν ο Μυλωνάς με 7 γκολ ενώ για τον Άρη που παραμένει χωρίς βαθμό ο Γραμματικόπουλος σκόραρε 4 φορές.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ - ΠΥΛΑΙΑ 38-23

Χωρίς να αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα ο Διομήδης  Άργους πήρε την νίκη με 38-23 κόντρα στην Πυλαία. Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια μετά το πρώτο αναγνωριστικό πεντάλεπτο κυριάρχησε απόλυτα στον αγωνιστικό χώρο και έφτασε στο ημίχρονο να έχει διαφορά 10 γκολ (19-9). Στο ξεκίνημα της επανάληψης η Πυλαία μείωσε σε 22-17 αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και ξέφυγαν με 32-18 βάζοντας τέρμα στις όποιες βλέψεις είχαν οι φιλοξενούμενοι για το συγκεκριμένο παιχνίδι. Κορυφαίος για τον Διομήδη Άργους ήταν ο Αϊβαλιώτης με 9 γκολ. Για την Πυλαία ο Παπαδόπουλος σκόραρε 7 φορές.

ΣΕΡΙΦΑΤΟ ΑΙΓΙΟΥ - ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ 24-28

Πέρασε από το Αίγιο ο Πανελλήνιος νικώντας το Σεριφάτο με 28-24. Οι «Ολυμπιονίκες» φρόντισαν από το ξεκίνημα του ματς να πάρουν τον έλεγχο και είχαν το προβάδισμα σε όλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου που έληξε με 15-11 υπέρ του Πανελληνίου. Αυτή την διαφορά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να την κρατήσουν με κάποια σκαμπανεβάσματα και στην επανάληψη όπου στην ουσία το Σεριφάτο δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να γίνει πραγματικά απειλητικό. Έτσι ο Πανελλήνιος πήρε την νίκη και παρέμεινε στην έκτη θέση. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Κρητικός με 10 γκολ ενώ για το Σεριφάτο ο Φάμπατς σκόραρε 9 φορές.

12.Άρης Νικαίας 0

Οι πρωτοπόροι νίκησαν και μάλιστα εύκολα και στην Α1 των Γυναικών όπου είχαμε την διεξαγωγή της 7ης αγωνιστικής.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ - ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ 18-35

Πολύ εύκολο ήταν το πέρασμα της πρωταθλήτριας Νέας Ιωνίας από το Αγρίνιο όπου επιβλήθηκε του νεοφώτιστου Παναιτωλικού με 35-18. Η Νέα Ιωνία δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα να επιβάλει τον ρυθμό της από το ξεκίνημα και στο πρώτο μέρος ήταν μπροστά στο σκορ με 16-9. Στην επανάληψη οι πρωταθλήτριες ανέβασαν ακόμα περισσότερο την απόδοση τους και κατάφεραν να αυξήσουν κι άλλο την διαφορά που μετά το 45' σταθεροποιήθηκε πάνω από τα 15 γκολ. Πρώτη σκόρερ για την Νέα Ιωνία που παραμένει χωρίς απώλεια στο πρωτάθλημα ήταν η Τσάκαλου με 7 γκολ. Για τον Παναιτωλικό η Καρέλα πέτυχε επίσης 7 γκολ.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ - ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ 18-33

Το εφτά στα εφτά έκανε και η Ανεγάννηση Άρτας που επικράτησε πολύ εύκολα του Φίλιππου στην Βέροια με 33-18. Η ομάδα της Ηπείρου που έχει κάνει ένα πολύ καλό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ μετά τα μισά του πρώτου μέρους και στην ανάπαυλα να είναι μπροστά στο σκορ με 16-8. Στην επανάληψη ο Φίλιππος δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστικός και η ομάδα της Άρτας κράτησε με χαρακτηριστική άνεση το προβάδισμα με την διαφορά να φτάνει και στα 16 γκολ στο 55' (30-14). Κορυφαία για τις νικήτριες ήταν η Μπαλάφα με 9 γκολ ενώ για τον Φίλιππο η Γεωργιάδου σκόραρε 6 φορές.

ΦΙΛΩΤΑΣ ΦΛΩΡΙΝΑΣ - ΠΑΟΚ 20-37

Πολύ εύκολη εκτός έδρας νίκη πήρε και ο ΠΑΟΚ που πέρασε από την Φλώρινα νικώντας τον Φιλώτα με 37-20. Ο «δικέφαλος του βορρά» ξέφυγε στο σκορ μετά το πρώτο δεκάλεπτο και δεν ξανακοίταξε πίσω του. Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου το σκορ ήταν 22-10 για τον ΠΑΟΚ και η σεμνή τελετή είχε λάβει τέλος. Στο δεύτερο ημίχρονο το μόνο ενδιαφέρον ήταν η τιμή της τελικής διαφοράς που έφτασε στα 17 γκολ ενώ λίγο νωρίτερα είχε φτάσει και στα 19 (36-17). Πρώτες σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν η Μούρνου και η Τσαουσίδου που πέτυχαν από 7 γκολ η κάθε μία. Για τον Φιλώτα η Τσιτλακίδου πέτυχε επίσης 7 γκολ.

ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ - ΑΜΥΝΤΑΣ ΑΜΥΝΤΑΙΟΥ 28-27

Μεγάλο ντέρμπι είχαμε στα Γιαννιτσά όπου ο Μέγας Αλέξανδρος κατάφερε στο τέλος να πάρει την νίκη με 28-27 κόντρα στον Αμυντα Αμυνταίου και να παραμείνει στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας. Το ματς ήταν ντέρμπι σε όλη του την διάρκεια με τον Αμύντα να είναι μπροστά στο σκορ στο ημίχρονο με 13-12. Στην επανάληψη οι γηπεδούχες ανέβασαν την απόδοση τους και προηγήθηκαν με 20-17 όμως ο Αμύντας μάζεψε την διαφορά και ισοφάρισαν 27-27 με πέναλτι της Τσιομπάνου τέσσερα δευτερόλεπτα πριν από την λήξη. Η ίδια όμως στην συνέχεια έκανε πέναλτι και η Αναστασίου ευστόχησε κι έδωσε την νίκη στον Μέγα Αλέξανδρο. Πρώτη σκόρερ για τις νικήτριες ήταν η Φράγκου με 10 γκολ ενώ για τον Αμύντα κορυφαία αλλά και μοιραία ήταν η Τσιομπάνου που σκόραρε 17 φορές.

ΠΑΝΟΡΑΜΑ - ΑΡΙΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ 30-23

Στην πέμπτη θέση ανέβηκε το Πανόραμα που επικράτησε του Αρίωνα Πτολεμαΐδας με 30-23. Οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν πιο δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν με 7-4 στο 10'. Στην συνέχεια όμως το Πανόραμα πήρε τα ηνία του ματς και στο ημίχρονο ήταν μπροστά στο σκορ με 14-11. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχες συνέχισαν να ελέγχουν την κατάσταση διατηρώντας σταθερά το προβάδισμα στο σκορ. Από την άλλη ο Αρίωνας δεν κατάφερε να γίνει ξανά απειλητικός και η νίκη για το Πανόραμα ήρθε φυσιολογικά. Πρώτη σκόρερ για τις νικήτριες ήταν η Κωστοπούλου με 9 γκολ ενώ για τον Αρίωνα η Τσερέπη σκόραρε 5 φορές.