Νίκησε τον Ερυθρό Αστέρα και πέρασε δεύτερος

Ο Μιλουτίνοφ καρφώνει στο καλάθι των Σέρβων
Οι ερυθρόλευκοι αγχώθηκαν στα τελευταία λεπτά απέναντι στους μαχητικούς Σέρβους, όμως ο τρομερός Ματ Λοτζέσκι με 18 πόντους έδωσε την νίκη στην ομάδα του με 73-65 απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα για την 13η αγωνιστική. Αυτή η νίκη  έστειλε τον Ολυμπιακό στην δεύτερη θέση με 9-4 έχοντας μόνο την ΤΣΣΚΑ Μόσχας από πάνω του. Από την άλλη οι ηττημένοι έπεσαν στο 5-8.

Οι Σέρβοι προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν τους ”ερυθρόλευκους” και χάρη σε τρίποντο του Τζέκινς προηγήθηκαν με 4-7 στο 4’. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου όμως αντέδρασε, ο Αγραβάνης έκλεψε την μπάλα, έτρεξε στον αιφνιδιασμό και κάρφωσε, δίνοντας το προβάδισμα με 10-9 στο 5’. Το ματς απέκτησε γρήγορο ρυθμό και το ελεύθερο τρίποντο του φόργουορντ των Πειραιωτών έκανε το 17-13, στο 8’. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 22-18, με τους Πρωταθλητές Ελλάδας να έχουν ήδη 7 επιθετικά ριμπάουντ.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου ο Ματ Λοτζέσκι πήρε το όπλο του και άρχισε να ”πυροβολεί” το καλάθι του Ερυθρού. Ο Βέλγος μέσα σε 2 λεπτά είχε τρία τρίποντα και έφερε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια νούμερα, για το 33-22 στο 14’. Οι Πειραιώτες έλεγχαν το ματς και με το δίποντο του Γκριν έκαναν το 37-24, στο 15’. Οι Σέρβοι χτύπησαν στις αδυναμίες του Ολυμπιακού και με πόντους στον αιφνιδιασμό κατά κύριο λόγο, ροκάνισαν την διαφορά για το 39-32 από τον Γιόβιτς στο 19’. Στην τελευταία επίθεση για το πρώτο μέρος με 5 δευτερόλεπτα στο ρολόι, ο Αγραβάνης πρόλαβε να σκοράρει για το 45-34 που ήταν το σκορ για το πρώτο ημίχρονο.
Κορυφαίος για τους Πειραιώτες στο πρώτο κομμάτι του παιχνιδιού ο Αγραβάνης με 9 σημαντικούς πόντους και πολλές λύσεις στην επίθεση της ομάδας του. Από την άλλη ξεχώρισε ο Γιόβιτς με 6 πόντους σχεδόν όλους στον αιφνιδιασμό.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Μάντζαρης με τρίποντο ανέβασε την διαφορά στο +16 (50-34), στο 22’. Ο πολύ καλός στο σημερινό ματς Μιλουτίνοβ, με ωραία ατομική προσπάθεια έκανε το 55-38 στο 26’ και έγινε ο πρώτος παίκτης του αγώνα που θα φτάσει σε διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Κούζμιτς με 5 συνεχόμενους πόντους μάζεψε λίγο τη διαφορά και διαμόρφωσε το 56-43, 3 λεπτά πριν την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Η τρίτη περίοδος δεν είχε καλό ρυθμό, καθώς τα πολλά φάουλ που έγιναν δεν άφησαν να παιχτεί καλό μπάσκετ, με το σκορ να είναι μόλις 11-7.

Ο Ματ Λοτζέσκι με το 4ο τρίποντο του στην έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου έκανε το 59-43, 9’ πριν από την λήξη της αναμέτρησης. Ο Γιόβιτς με καλάθι και φάουλ έκανε το 59-48, όμως ο εξαιρετικός Λοτζέσκι με δίποντο στον αιφνιδιασμό διαμόρφωσε το 61-48, 7’ πριν από το τέλος. Ο Γκριν με υπέροχο τελείωμα στο ανοιχτό γήπεδο έφερε την διαφορά στο +15 (65-50), 5’ πριν από το άκουσμα της κόρνας. Ο Ερυθρός Αστέρας συνέχισε να παλεύει το παιχνίδι και με καλάθι του Γιόβιτς στον αιφνιδιασμό έγινε το 65-54, στο 37’. Ο Γκούντουριτς με 5 συνεχόμενους πόντους έδωσε ξανά ενδιαφέρον στα τελευταία λεπτά, καθώς έκανε το 69-62, στο 38’. Ο Παπαπέτρου με λιγότερο από 1’ να απομένει κάρφωσε στο αντίπαλο καλάθι και έκανε το 73-62 και σφράγισε την νίκη για την ομάδα του. Η εύστοχη βολή του Ντόμπριτς, διαμόρφωσε το τελικό 73-65.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Ματ Λοτζέσκι με άξιο συμπαραστάτη του στα κρίσημα σημεία τον Έρικ Γκριν, οι δύο τους είχαν από 18 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την άλλη ξεχώρισε ο Γιόβιτς με 16 πόντους και ο αναγεννημένος στη Σερβία, Κούζμιτς με 13.

Αυτή ήταν η 4η συνεχόμενη νίκη για τους Πειραιώτες. Για τις δύο ομάδες δεν υπάρχει χρόνος ξεκούρασης καθώς ακολουθούν παιχνίδια και πάλι σε λιγότερο από 48 ώρες. Ο Ολυμπιακός ταξιδεύει στην Γερμανία για να αντιμετωπίσει την Μπάμπεργκ (22/12), ενώ ο Ερυθρός Αστέρας υποδέχεται την Ρεάλ Μαδρίτης (22/12).

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 45-34, 56-43, 73-65

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 15 (1), Μπιρτς 1, Γιανγκ 2, Τολιόπουλος, Παπαπέτρου 2, Σπανούλης 5, Αγραβάνης 9 (1), Μιλουτίνοφ 11 (7 ριμπ.), Παπανικολάου 5, Μάντζαρης 3 (1), Λοτζέσκι 18 (4), Αθηναίου 2.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Ουόλτερς 4, Ντάνγκουμπιτς 4, Μίτροβιτς 2 (1/6 σουτ), Λάζιτς, Ντόμπριτς 1, Σιμόνοβιτς 4 (2/8 σουτ), Τζένκινς 5 (1/7 σουτ), Γκούντουριτς 12, Γιόβιτς 16 (1 τρίπ.), Κούζμιτς 13 (14 ριμπ.), Μπιέλιτσα 4.