Ο Μκιταριάν έκρινε το ντέρμπι

Ο Χένρικ Μκιταριάν ανάμεσα στον Βερτόνγκεν και τον Άλι
Με τον Χένρικ Μκιταριάν να ανοίγει λογαριασμό στην Πρέμιερ Λιγκ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε το ντέρμπι με την Τότεναμ.

Η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο επικράτησε με 1-0 χάρη στο γκολ που πέτυχε ο Αρμένιος στο 29' και πήρε τρεις πολύτιμους βαθμούς που την έφεραν στην έκτη θέση όπου καλοβλέπει τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη. Στο ξεκίνημα η Γιουνάιτεντ ήταν καλύτερη από την αντίπαλο της και θα μπορούσε να ανοίξει νωρίτερα το σκορ. Από την άλλη η Τότεναμ πίεσε στο ξεκίνημα της επανάληψης για να φτάσει στην ισοφάριση αλλά δεν τα κατάφερε και η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αυτή την φορά κράτησε το αποτέλεσμα και πήρε τους τρεις βαθμούς. Ο σκόρερ αποχώρησε τραυματίας στο 85' και σύμφωνα με τις πρώτες εκτιμήσεις θα μείνει εκτός αγώνων για δύο εβδομάδες.

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα παραμένει σταθερά η Τσέλσι η οποία με το 1-0 κόντρα στην Γουέστ Μπρομ πέτυχε την ένατη σερί νίκη της στο πρωτάθλημα. Αυτή την φορά πάντως οι «μπλε] τα χρειάστηκαν αλλά τελικά την λύση έδωσε ο Ντιέγκο Κόστα στο 76'. Αντίθετα κανένας δεν βρέθηκε να δώσει λύση στην Λίβερπουλ η οποία έμεινε στο 2-2 στο «Άνφιλντ» κόντρα στην Γουέστ Χαμ και έχασε κι άλλο έδαφος στην μάχη της κορυφής. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ προηγήθηκε νωρίς αλλά τα «σφυριά» γύρισαν τούμπα το ματς πριν το ημίχρονο και η Λίβερπουλ το μόνο που κατάφερε ήταν να ισοφαρίσει. Τέλος τρεις σημαντικούς βαθμούς που την ανεβάζουν στην δέκατη θέση πήρε η Σαουθάμπτον που επικράτησε με 1-0 της Μίντλεσμπρο.

Τσέλσι - Γουέστ Μπρομ 1-0