Οι έδρες είχαν τον πρώτο λόγο

Φάση από τον αγώνα του Εθνικού με τον Φοίνικα
Η πρώτη δόση της έβδομης αγωνιστικής στην Volley League περιλάμβανε δύο παιχνίδια όπου οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο.

VOLLEY LEAGUE

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ - ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ 3-0

Με την δύναμη που του δίνει η έδρα του ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης επικράτησε του Φοίνικα Σύρου με 3-0 (25-18, 25-21, 25-23) τελειώνοντας για πρώτη φορά φέτος ένα ματς στα τρία σετ. Η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη πίεσε πολύ από το σερβίς και χάλασε την προβληματική υποδοχή του Φοίνικα με αποτέλεσμα να δουλέψει καλά και το μπλοκ για τους γηπεδούχους. Στα δύο πρώτα σετ η ομάδα του Έβρου πήρε από την αρχή το προβάδισμα και έφτασε σε άνετα στην κατάκτηση τους. Αντίθετα πολύ πιο ενδιαφέρον ήταν το τρίτο όπου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 8-4 αλλά ο Φοίνικας με ένα ξέσπασμα του έκανε επί μέρους σκορ 12-4 και προηγήθηκε με 16-12 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. και ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι το 23-22. Κάπου εκεί όμως και με την βοήθεια του κόσμου του ο Εθνικός έκανε σερί 3-0 και πήρε την νίκη και τους τρεις βαθμούς. Πρώτος σκόρερ για τον Εθνικό ήταν ο Νίκος Παλέντζας με 19 πόντους και ακολούθησε ο Ντανιέλ Βανέγκας με 12. Για τον Φοίνικα ο Ρεϊνάλντο είχε 17 πόντους.

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ - ΚΥΖΙΚΟΣ ΝΕΑΣ ΠΕΡΑΜΟΥ 3-0

Χωρίς να πιεστεί ο Παμβοχαϊκός διατήρησε το εντός έδρας αήττητο του νικώντας την νεοφώτιστη Κύζικο Νέας Περάμου με 3-0 (25-16, 25-19, 25-23) και ανέβηκε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα με πίεση από το σερβίς κυρίως στα δύο πρώτα σετ κατάφερε να χαλάσει την υποδοχή των φιλοξενούμενων και να προηγηθεί εύκολα με 2-0. Στο τρίτο σετ αντίθετα η Κύζικος ήταν πιο ανταγωνιστική και προηγήθηκε με 8-6 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ ενώ ήταν κοντά στο σκορ μέχρι και το τέλος του σετ όμως ο Παμβοχαϊκός ήταν πιο αποτελεσματικός στους κρίσιμους πόντους και πήρε την νίκη χωρίς απώλειες. Πρώτος σκόρερ για τον Παμβοχαϊκό ήταν ο Αινείας Τζελάτης με 18 πόντους και ακολούθησε ο Ενρίκε Μπατατζίμ με 12. Για την Κύζικο ο Αλεξάντερ Τόμλιν είχε 10 πόντους.

12.Ορεστιάδα 0

Παμβοχαϊκός, Φοίνικας Σύρου, Εθνικός Αλεξανδρούπολης και Κύζικος Νέας Περάμου έχουν από ένα ματς περισσότερο.

Η Νατζέγια Μαλασάι ήταν η πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό.
Χωρίς εκπλήξεις συνεχίστηκε το πρωτάθλημα στην Α1 των Γυναικών με τους δύο αιώνιους να έχουν ξεφύγει και τις ομάδες των νησιών να ακολουθούν.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΑΡΗΣ 3-0

Πολύ εύκολη νίκη πήρε ο Ολυμπιακός και στον δεύτερο αγώνα που έπαιξε χωρίς την βασική του διαγώνια την Σάσκια Χίππε που τραυματίστηκε στο ματς με τον Παναθηναϊκό. Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς επικράτησε του Άρη με 3-0 (25-17, 25-19, 25-14) και πήρε άνετα τους τρεις βαθμούς. Οι νταμπλούχες κυριάρχησαν στο μπλοκ, πίεσαν την υποδοχή του Άρη στο σερβίς ενώ έγινε πολύ καλή δουλειά και στην άμυνα. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα την πολύ άνετη επικράτηση του Ολυμπιακού που συνεχίζει να βρίσκεται ένα βαθμό πίσω από τον Παναθηναϊκό. Πρώτη σκόρερ για τις νικήτριες ήταν η Νατζέγια Μαλασάι η οποία πέτυχε 14 πόντους αν και έπαιζε στην θέση της διαγώνιας που δεν είναι η κανονική της θέση. Ακολούθησε η Ζένια Τσίμα με 12. Για τον Άρη καμία δεν είχε διψήφιο αριθμό πόντων.

ΕΛΠΙΔΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 0-3

Χωρίς απώλειες πέρασε από την έδρα της Ελπίδας Αμπελοκήπων ο Παναθηναϊκός που επικράτησε με 3-0 (21-25, 15-25, 17-25) αν και δυσκολεύτηκε στο πρώτο σετ. Στο ξεκίνημα του ματς η Ελπίδα μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 8-3 και 14-8 λίγο αργότερα. Ωστόσο ο Παναθηναϊκός με πολύ καλή απόδοση στο μπλοκ έκανε την ανατροπή και προηγήθηκε με 1-0. Στο δεύτερο η ομάδα του Γιώργου Χρυσομαλλίδη άντεξε μέχρι το 13-12 αλλά στην συνέχεια ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε φτάνοντας άνετα στο 2-0. Στο τρίτο σετ τώρα οι «πράσινες» πήραν από την αρχή το προβάδισμα και έφτασαν χωρίς πολλά προβλήματα στην τελική επικράτηση.

ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΑΞΙΟΥ - ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ 1-3

Έχοντας σαν βασικό του όπλο την πίεση από το σερβίς ο Πανναξιακός πέρασε από την έδρα των Μακεδόνων Αξιού με 3-1 (20-25, 25-22, 11-25, 18-25) και πήρε τρεις βαθμούς που τον κρατάνε ψηλά στην βαθμολογία. Στα δύο πρώτα σετ οι δύο ομάδες πήραν από ένα με τον Πανναξιακό να προηγείται και τους Μακεδόνες να ισοφαρίζουν. Στο τρίτο οι γηπεδούχες προηγήθηκαν με 5-2 αλλά μετά από ένα χαμένο πόντο για την ομάδα του Μανώλη Σκουλικάρη πήγε στο σερβίς η Μαρία Οικονομίδου που διέλυσε την υποδοχή των Μακεδόνων παίρνοντας 8 άσους και οδήγησε την ομάδα της στο 2-1. Στο τέταρτο σετ οι Μακεδόνες άντεξαν μέχρι το 14-13 αλλά στην συνέχεια οι φιλοξενούμενες πίεσαν ξανά από την τελική γραμμή και έφτασαν στην νίκη.

ΑΟ ΘΗΡΑΣ - ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ 3-0

Στις επιτυχίες επέστρεψε ο ΑΟ Θήρας που επικράτησε χωρίς πολλά προβλήματα του Αίαντα Ευόσμου με 3-0 (25-17, 25-13, 25-13) και είναι ισόβαθμος του Πανναξιακού στην τρίτη θέση. Η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου ήταν καλύτερη σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού και κατάφερε να κυριαρχήσει και στα τρία σετ καθώς πήρε από νωρίς μεγάλες διαφορές τις οποίες και κράτησε μέχρι το τέλος για να φτάσει στην άνετη αυτή νίκη. Από την άλλη ο Αίαντας που παρατάχτηκε χωρίς την βασική του διαγώνια την Κένταλ Κλίβελαντ που έχει μία ίωση και δεν ταξίδεψε στην Σαντορίνη δεν είχε και πολλές ελπίδες για κάτι καλό στην έδρα της περσινής φιναλίστ του πρωταθλήματος.

ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ 3-1

Στην νίκη και μάλιστα με ανατροπή έφτασε το Μαρκόπουλο που επικράτησε της Ηλιούπολης με 3-1 (27-29, 25-21, 25-10, 26-24) σε ένα ματς που ήταν ντέρμπι αν εξαιρέσει κανείς το τρίτο σετ. Στο πρώτο το Μαρκόπουλο αν και προηγήθηκε 8-3 και 16-12 δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα και η Ηλιούπολη ισοφάρισε σε 20-20 και τελικά το κατέκτησε στην παράταση. Στο δεύτερο οι γηπεδούχες είχαν και πάλι το προβάδισμα με τις φιλοξενούμενες να μειώνουν στο τέλος. Όπως είπαμε και πριν το τρίτο ήταν ένας περίπατος για το Μαρκόπουλο ενώ στο τέταρτο είχαμε και πάλι μάχη. μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ όπου η ομάδα του Γιάννη Νικολάκη προηγήθηκε με 16-9. Η αντίδραση της Ηλιούπολης ήρθε μετά από αυτό το σημείο όταν με επί μέρους σκορ 10-3 ισοφάρισε 19-19 και κρατήθηκε μέχρι το 24-24 όταν η Μερκάντο με δύο επιθέσεις έδωσε την νίκη και τους τρεις βαθμούς στο Μαρκόπουλο.

ΑΕΚ - ΘΕΤΙΔΑ ΒΟΥΛΑΣ 0-3

Η ΑΕΚ με τον Γιώργο Σαμαρά στον πάγκο της για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα έκανε την καλύτερη της εμφάνιση αλλά για μία ακόμα φορά το αποτέλεσμα ήταν ίδιο. Ούτε η πρώτη νίκη ήρθε ούτε καν το πρώτο κερδισμένο σετ αφου η Θέτιδα Βούλας πέρασε από την Νέα Φιλαδέλφεια με 3-0 (21-25, 21-25, 22-25). Στα δύο πρώτα σετ η ομάδα της Αγγελικής Γεωργοπούλου κατάφερε να χτίσει μια μικρή διαφορά και παρά την προσπάθεια της ΑΕΚ να τα κατακτήσει και τα δύο με 25-21. Αντίθεα στο τρίτο οι «κιτρινόμαυρες» μπήκαν πιο αποφασισμένες και προηγήθηκαν με 8-3 και 13-7 ενώ κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 22-19. Εκεί όμως η Θέτιδα έκανε σερί 6-0 και πήρε την νίκη και τους τρεις πολύτιμους βαθμούς για την συνέχεια του πρωταθλήματος.