Ούτε η Σίτι σταμάτησε την Τσέλσι

Ο Εντέν Αζάρ πέτυχε το τρίτο γκολ της Τσέλσι
Με υπερταχεία μοιάζει η Τσέλσι η οποία πέρασε και από την έδρα της Μάντσεστερ Σίτι μετρώντας οχτώ συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ημίχρονο κατάφερε τελικά με αντεπίθεση διαρκείας να κυριαρχήσει στην επανάληψη και να πάρει την νίκη με 3-1. Η Τσέλσι με την νίκη της αυτή έχει εδραιωθεί στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και για να πέσει από εκεί θα πρέπει να χάσει βαθμούς κάτι που αυτή την χρονική περίοδο μοιάζει πολύ δύσκολο να συμβεί. Η Σίτι από την άλλη παρότι προηγήθηκε σε ένα πολύ καθοριστικό σημείο του ματς στο τέλος του ημιχρόνου και μάλιστα με αυτογκόλ δεν κατάφερε να το διαχειριστεί στην επανάληψη όπου η Τσέλσι κυριάρχησε. Αρκετά νεύρα υπήρχαν στις καθυστερήσεις του αγώνα όπου αποβλήθηκαν δύο παίκτες των γηπεδούχων ο Φερναντίνιο και ο Αγκουέρο.

Το παράδειγμα της Τσέλσι ακολούθησαν και οι άλλες δύο μεγάλες ομάδες του Λονδίνου και πέτυχαν μεγάλες και σημαντικές νίκες. Στο τοπικό ντέρμπι με την Γουέστ Χαμ η Άρσεναλ κυριάρχησε απόλυτα και με πρωταγωνιστή τον Αλέξις Σάντσες που έκανε χατ τρικ πήρε την εκτός έδρας νίκη με 5-1. Λίγο νωρίτερα η Τότεναμ είχε κάνει περίπατο στον αγώνα της με την Σουόνσι την οποία και νίκησε με 5-0. Άνετη νίκη πήρε και η Κρίσταλ Πάλας που επικράτησε με 3-0 της Σαουθάμπτον. Σημαντική νίκη στην μάχη που δίνει για την παραμονή πέτυχε η Σάντερλαντ που επικράτησε με 2-1 της πρωταθλήτριας Λέστερ. Τους τρεις βαθμούς πήρε και η Στόουκ Σίτι που επικράτησε με 2-0 της Μπέρνλι. Τέλος η Γουέστ Μπρομ επιβλήθηκε με 3-1 της Γουότφορντ και ανέβηκε στην έκτη θέση της βαθμολογίας.

Μάντσεστερ Σ. - Τσέλσι 1-3
(45' αυτ. Κέιχιλ - 60' Κόστα, 70' Γουίλιαν, 90' Αζάρ)

Κρίσταλ Πάλας - Σαουθάμπτον 3-0