Πάλι μόνη πρώτη η Νις

Ο Γιουνές Μπελχαντά πανηγυρίζει για το γκολ που πέτυχε
Μόνη στην κορυφή του Σαμπιονά είναι και πάλι η Νις που ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο της Τουλούζ και ξέφυγε από τους διώκτες της.

Η ομάδα του Λουσιέν Φαβρ πήρε την νίκη με 3-0 καθαρίζοντας στην ουσία τον αγώνα από το πρώτο ημίχρονο. Τα δύο πρώτα γκολ των γηπεδούχων σημειώθηκαν μέσα σε ένα τρίλεπτο στο πρώτο μέρος από τον Πλέα και τον Μπελχαντά από ισάριθμες ασίστ του Ντάντε. Με αυτό το προβάδισμα η Νις δεν είχε πρόβλημα να κρατήσει την νίκη στην επανάληψη όπου πέτυχε ένα ακόμα γκολ. Στα άλλα ματς της ημέρας η Μαρσέιγ ξέσπασε στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε μια άνετη νίκη με 3-0 κόντρα στην Μπαστιά και ανέβηκε στην δέκατη θέση της βαθμολογίας. Τέλος η Ρεν με το 2-0 κόντρα στην Σεντ Ετιέν ανέβηκε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ρεν - Σεντ Ετιέν 2-0