Πέρασαν Νάπολι και Μπενφίκα

Φάση από τον αγώνα της Μπενφίκα με την Νάπολι
Στον δεύτερο όμιλο η Ντιναμό Κιέβου που συνέτριψε την Μπεσίκτας έκανε πιο εύκολα τα πράγματα για την Νάπολι και την Μπενφίκα.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ - ΝΑΠΟΛΙ 1-2

Με τους Τούρκους εκτός μάχης από το ημίχρονο η Μπενφίκα και η Νάπολι ήξεραν ότι όποιος κέρδιζε το μεταξύ τους ματς θα ήταν πρώτος και ο ηττημένος δεύτερος και οι δύο πάντως θα έπαιρναν την πρόκριση. Έτσι στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες έπαιξαν πιο ανοιχτά και οι Ιταλοί ήταν αυτί που πήραν τελικά την νίκη με 2-1 και την πρώτη θέση στον δεύτερο όμιλο. Το σκορ άνοιξε ο Καγιεχόν στο 60' και στο 79' ο Μέρτενς διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Η Μπενφίκα το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τον Χιμένεζ στο 87'.

Μπενφίκα: Έντερσον, Λουιζάο, Λίντελοφ, Σεμέδο, Αλμέιδα, Πίτσι, Φέισα, Σάλβιο (80' Μήτρογλου), Τσέρβι (68' Καρίγιο), Γκουέδες (57' Σίλβα), Χιμένεζ

Νάπολι: Ρέινα, Αλμπιόλ, Κουλιμπαλί, Χισάι, Γκουλάμ, Ντιαβαρά, Άλαν, Χάμσικ (72' Ζιελίνσκι), Καγιεχόν, Γκαμπιαντίνι (57' Μέρτενς), Ινσίνιε (80' Ρογκ)

ΝΤΙΝΑΜΟ ΚΙΕΒΟΥ - ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ 6-0

Την πρώτη της νίκη στο Τσάμπιονς Λιγκ πέτυχε η Ντιναμό Κιέβου η οποία συνέτριψε την Μπεσίκτας με 6-0. Οι Ουκρανοί δεν είχαν κάποιο ουσιαστικό όφελος από αυτή την νίκη αφού έτσι κι αλλιώς ήταν τέταρτοι στον όμιλο αλλά έπαιξαν για την ιστορία τους. Από την άλλη η Μπεσίκτας έχασε την ευκαιρία να περάσει στην επόμενη φάση αφού με τους τρεις βαθμούς στο Κίεβο θα ήταν σίγουρα ανάμεσα στους δύο πρώτους αλλά είχε χάσει κάθε επαφή με το σκορ από το πρώτο ημίχρονο. Όταν οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια το σκορ ήταν ήδη στο 4-0 με τα γκολ του Μπεσέντιν στο 9', του Γιαρμολένκο με πέναλτι στο 30', του Μπουγιάλσκι στο 32' και του Χιμένεζ στο 45'+3. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έβαλαν άλλα δύο γκολ με τον Σίντορτσουκ στο 60' και τον Τζούνιορ Μοράες στο 77'. Σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη που είχε το ματς έπαιξαν οι δύο αποβολές σε παίκτες της Μπεσίκτας. Η πρώτη ήταν στο 29' στον Μπεκ και η δεύτερη στο 56' στον Αμπουμπακάρ.

Ντιναμό Κ.: Ρούντκο, Κατσερίντι, Βίντα, Μπούρντα, Αντούνες, Ριμπάλκα, Σίντορτσουκ (66' Κόρζουν), Μπουγιάλσκι, Γιαρμολένκο, Γκονζάλεζ (69' Τσιγκάνκοφ), Μπεσεντίν (76' Μοράες)

Μπεσίκτας: Φάμπρι, Μαρτσέλο, Τόσιτς, Μπεκ, Αντριάνο, Αρσλάν (46' Τοσούν), Χάτσινσον, Οζιακούπ, Κουαρέσμα (70' Φρέι), Σαχάν (46' Γκονούλ), Αμπουμπακάρ