Πέρασε από την Γένοβα η Λάτσιο

Φάση από τον αγώνα της Σαμπντόρια με την Λάτσιο
Με ένα ξέσπασμα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου η Λάτσιο πέτυχε δύο γκολ και πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Σαμπντόρια.

Οι «λατσιάλι» σκοράροντας στο 40' και στο 44' προηγήθηκαν με 2-0 και έβαλαν τις βάσεις για την τελική τους νίκη με 2-1 αφού οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν στο δεύτερο ημίχρονο ήταν να μειώσουν λίγο πριν από την λήξη του αγώνα και στην ουσία να μην απειλήσουν. Με την νίκη της αυτή η Λάτσιο είναι μόνη στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας έχοντας βέβαια και ένα ματς περισσότερο. Στο άλλο ματς της ημέρας η Κροτόνε επικράτησε με 2-1 της Πεσκάρα και με τους τρεις βαθμούς που πήρε ξέφυγε από την τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Κροτόνε - Πεσκάρα 2-1
(24' Παλαντίνο, 83' Φεράρι - 82' Καμπανιάρο)

Σαμπντόρια - Λάτσιο 1-2
(89' Σικ - 40' Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, 44' Παρόλο)