Το μπλοκ του Παμβοχαϊκού δούλεψε καλά
Με το ντέρμπι της Πελοπονήσου ανάμεσα στην Παναχαϊκή και τον Παμβοχαϊκό άνοιξε η αυλαία της 8ης αγωνιστικής στην Volley League.

VOLLEY LEAGUE

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ - ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ 1-3

Ο Παμβοχαϊκός ήταν καλύτερος και κατάφερε να περάσει αλώβητος από την έδρα της Παναχαϊκής νικώντας με 3-1 (18-25, 19-25, 26-24, 21-25) και να ανέβει έστω και προσωρινά στην τέταρτη θέση. Η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα ήταν καλύτερη σε όλους τους τομείς και έφτασε δίκαια στην νίκη. Στα δύο πρώτα σετ ο Παμβοχαϊκός πήρε από την αρχή διαφορά και τα κατέκτησε εύκολα. Ανάλογη εικόνα είχε και το τρίτο με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 16-12 και 21-17. Κάπου εκεί όμως η Παναχαϊκή αντέδρασε και έκανε την ανατροπή μειώνοντας σε 2-1. Στην προσπάθεια τους να στείλουν το ματς στο τάι μπρέικ οι παίκτες του Παναγιώτη Παπαδόπουλου ξεκίνησαν δυναμικά στο τέταρτο και προηγήθηκαν με 8-5 και 16-14. Με όπλο το μπλοκ και την επίθεση όμως ο Παμβοχαϊκός γύρισε το ματς και πήρε την «καθαρή» νίκη. Πρώτος σκόρερ για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Γκρέγκορι Πέτι με 18 πόντους και ακολούθησε ο Ενρικε Μπατατζίμ με 14. Για την Παναχαϊκή ο Νίκος Ρουμελιώτης είχε 17 πόντους.

12.Ορεστιάδα 1

Παμβοχαϊκός και Παναχαϊκή έχουν από ένα ματς περισσότερο.

Η Άνια Ζνοβτς σε μία προσπάθεια της

ΑΕΚ - ΑΟ ΘΗΡΑΣ 0-3

Πολύ εύκολα όπως άλλωστε αναμενόταν πέρασε ο ΑΟ Θήρας από την Νέα Φιλαδέλφεια νικώντας την ΑΕΚ με 3-0 (14-25, 18-25, 22-25) και πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης. Η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου ήταν σαφώς καλύτερη από την αντίπαλο της στα δύο πρώτα σετ και με πίεση από το σερβίς έκανε πολύ μεγάλη ζημιά στην υποδοχή των γηπεδούχων και έφτασε εύκολα στο 2-0. Η ΑΕΚ που αγωνίστηκε χωρίς την Αποστολία Νούσια ήταν ανταγωνιστική μόνο στο τρίτο σετ. Εκεί η ομάδα του Γιώργου Σαμαρά βελτιώθηκε στην υποδοχή και περιόρισε τα λάθη της με αποτέλεσμα να είναι κοντά στο σκορ μέχρι το 23-22. Στους τελευταίους πόντους πάτως η εμπειρία των αθλητριών του ΑΟ Θήρας ήταν αυτή που υπερίσχυσε.