Πήρε μπροστά με σπρώξιμο...

Δύο γκολ και ένα «κερδισμένο» πέναλτι που δεν δόθηκε από τον Ιντέγε
Καλύτερος, αλλά... παράφωνος στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός χρειάστηκε ολίγον σπρώξιμο για να βάλει μπροστά τις μηχανές του και να σκορπίσει με 4-0 τον Λεβαδειακό στο Καραϊσκάκη. Οι ερυθρόλευκοι έπεσαν πάνω στο αμυντικό τοίχος των Βοιωτών και χρειάστηκαν ένα γκολ με διαιτητική υπογραφή για να ξεκλειδώσουν τη νίκη, η οποία βέβαια ήταν πολύ πιθανό ότι έτσι κι αλλιώς θα ερχόταν, σύμφωνα και με όσα ακολούθησαν...

Μετά από ένα στείρο πρώτο μέρος, όπου ο Ολυμπιακός δεν παρουσιάστηκε σοβαρός, η ροή του αγώνα άλλαξε στο 48' με το απίθανο ψαλιδάκι του Ιντέγε, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, όμως το γκολ λανθασμένα μέτρησε, καθώς ο Νιγηριανός στράικερ ήταν οφσάιντ. Στη συνέχεια ο Λεβαδειακός ανέβασε στροφές και σε διάστημα τεσσάρων λεπτών έχασε τεράστιες ευκαιρίες για να φέρει το ματς στα ίσα. Αρχικά, στο 57΄ ο Μάντζιος δεν μπόρεσε να νικήσει από κοντά τον Λεάλι, ενώ ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Γιακουμάκη στο 61΄.

Στο 66΄ οι Πειραιώτες διαμαρτυρήθηκαν ορθώς για πέναλτι πάνω στον Ιντέγε που δεν δόθηκε από τον διαιτητή, ενώ τέσσερα λεπτά μετά διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Μιλιβόγεβιτς. Και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Φορτούνης κλείδωσε το τρίποντο. Το κερασκάκι στην τούρτα έβαλε ο Ιντέγε με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση στο 74'.

Ολυμπιακός (Μπέντο): Λεάλι, Φιγκέιρας, Μποτία, Ντα Κόστα, Ντε λα Μπέγια, Μιλιβόγεβιτς, Μάρτινς (74’ Ανδρούτσος), Φορτούνης, Σεμπά, Ελιουνούσι (72’ Πάρντο), Ιντέγε (77’ Καρντόσο).

Λεβαδειακός (Ράτκο Ντόστανιτς): Ναμάσκο, Τριποτσέρης, Κουλιμπαλί, Μαχαίρας, Ζεζίνιο, Μάντζιος, Τόνι Σίλβα, Ουόν, Μιλιάζες, Μουλόπουλος, Καραμπουέ (46’ Γιακουμάκης).