Πήρε το ντέρμπι η Λίβερπουλ

Η φάση του γκολ της Λίβερπουλ
Η Λίβερπουλ πήρε την νίκη στο ντέρμπι με την Μάντσεστερ Σίτι στο τέλος του 2016 και παραμένει στο κυνήγι της Τσέλσι.

Σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι που κρίθηκε από το γρήγορο γκολ του Βαϊνάλντουμ μόλις στο 8' η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ επικράτησε με 1-0. Μετά το γκολ η Λίβερπουλ είχε τον έλεγχο στο ματς για το πρώτο ημίχρονο και θα μπορούσε να πετύχει ακόμα ένα τέρμα. Αντίθετα στο δεύτερο ημίχρονο η Σίτι ήταν καλύτερη με τους γηπεδούχους να παίζουν βεβιασμένα. Ωστόσο οι παίκτες του Πεπ Γκουαρντιόλα παρά την υπεροχή τους δεν κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση. Έτσι η παράδοση που θέλει τους «πολίτες» να μην μπορούν να κερδίσουν στο «Άνφιλντ» από το 2003 συνεχίστηκε. Με την νίκη της αυτή η Λίβερπουλ ξέφυγε κατά τέσσερις βαθμούς από την αντίπαλο της και είναι η μόνη που συνεχίζει να κυνηγάει την πρωτοπόρο Τσέλσι.

Οι «μπλε» του Λονδίνου συνεχίζουν να παίρνουν την μία νίκη μετά την άλλη καθώς επικράτησαν και της Στόουκ Σίτι με 4-2. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν δύο φορές αλλά όταν η Τσέλσι προηγήθηκε για τρίτη φορά δεν υπήρχε απάντηση. Αυτή ήταν η 13η συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του Αντόνιο Κόντε.

Στα άλλα ματς η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με δύο γκολ μέσα σε ένα δίλεπτο πήρε την νίκη με 2-1 κόντρα στην Μίντλεσμπρο που είχε ανοίξει το σκορ. Με ανατροπή και με το ίδιο σκορ η Γουέστ Μπρομ πέρασε από την έδρα της Σαουθαμπτον, ενώ η πρωταθλήτρια Λέστερ έκαμψε με 1-0 την αντίσταση της Γουέστ Χαμ. Εντυπωσιακή η Μπόρνεμουθ επιβλήθηκε με 3-0 εκτός έδρας της ουραγού Σουόνσι. Τέλος η Μπέρνλι με χατ τρικ του Γκρέι επικράτησε με 4-1 της Σάντερλαντ.

Μπέρνλι - Σάντερλαντ 4-1
(31', 51', 53' Γκρέι, 67' πεν. Μπαρνς - 71' Ντεφόε)

Τσέλσι - Στόουκ Σίτι 4-2
(34' Κέιχιλ, 57', 65' Γουίλιαν, 85' Κόστα - 46' Μάρτινς Ίντι, 64' Κράουτς)

Λέστερ - Γουέστ Χαμ 1-0