Πρωταθλητής χειμώνα το ΙΕΚ Ξυνή

Οι παίκτες του ΙΕΚ Ξυνή τερμάτισαν πρώτοι στον πρώτο γύρο
Εν αναμονή του ντέρμπι των «δικεφάλων» έγιναν τα υπόλοιπα ματς της 11ης αγωνιστικής με τα ΙΕΚ Ξυνή να παίρνουν το άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα.

HANDBALL PREMIER

ΠΥΛΑΙΑ - ΙΕΚ ΞΥΝΗ 23-41

Πολύ εύκολα η ομάδα των ΙΕΚ Ξυνή πέρασε από την έδρα της Πυλαίας με το εντυπωσιακό 41-23 και εξασφάλισε την πρώτη θέση στον πρώτο γύρο. Η ομάδα του Παναγιώτη Ιατρούδη έκανε περίπατο από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό του αγώνα και δεν πιέστηκε σε κανένα σημείο από τους γηπεδούχους. Στο ημίχρονο τα ΙΕΚ Ξυνή είχαν ξεφύγει στο σκορ με 24-10 και στην επανάληψη συνέχισαν να αυξάνουν την διαφορά με γεωμετρική πρόοδο. Πρώτος σκόρερ για τους πρωταθλητές χειμώνα ήταν ο Παπακυπριανού με 7 γκολ ενώ για την Πυλαία που δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των φιλοξενούμενων ο Παπαδόπουλος και ο Πετρίδης πέτυχαν από 6 γκολ.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ - ΔΟΥΚΑΣ 20-20

Ντέρμπι είχαμε στην Κυψέλη όπου ο Πανελλήνιος και ο Δούκας αναδείχτηκαν ισόπαλοι 20-20. Στο ξεκίνημα του αγώνα ο Δούκας ήταν αυτός που έμοιαζε να έχει τον έλεγχο αφού είχε σταθερά το προβάδισμα και στο ημίχρονο ήταν μπροστά στο σκορ με 11-8. Στην επανάληψη όμως ο Πανελλήνιος άρχισε σταδιακά να παίρνει τα ηνία του ματς και στα μισά της επανάληψης να φτάνει στο 16-16. Ο Δούκας προσπάθησε να ξεφύγει και πάλι όταν προηγήθηκε 19-17 αλλά με σερί 3-0 οι «Ολυμπιονίκες» πέρασαν 20-19 για να ισοφαρίσουν με πέναλτι οι φιλοξενούμενοι. Πρώτος σκόρερ για τον Πανελλήνιο ήταν ο Μάτοβιτς με 8 γκολ ενώ για τον Δούκα ο Μυλωνάς σκόραρε επίσης 8 φορές.

ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ - ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 15-18

Την έκτη σερί νίκη του πέτυχε ο Διομήδης Άργους που πέρασε από τις Συκιές νικώντας τον Φοίβο με 18-15 σε ένα ματς που τον πρώτο λόγο τον είχαν οι άμυνες. Οι «λύκοι» είχαν από την αρχή του ματς το προβάδισμα και στο ημίχρονο η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια ήταν μπροστά στο σκορ με 11-9. Στην συνέχεια του ματς ο Διομήδης φρόντισε να κρατήσει χαμηλά την επίθεση των γηπεδούχων ενώ και ο ίδιος σκόραρε όσο χρειαζόταν για να μην απειληθεί. Στο τέλος ο Διομήδης έφτασε χωρίς άλλα προβλήματα στην νίκη. Πρώτος σκόρερ για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Ιούλιος Αργυρού με 6 γκολ. Για τον Φοίβο ο Πιτσιος και ο Μέτσης είχαν από 4 γκολ.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ - ΣΕΡΙΦΑΤΟ ΑΙΓΙΟΥ 30-24

Με νίκη ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο ο κάτοχος του τίτλου Φίλιππος Βέροιας που επικράτησε του Σεριφάτου Αιγίου με 30-24. Η ομάδα του Στέλιου Σεϊρεκίδη μετά το πρώτο αναγνωριστικό πεντάλεπτο πήρε τον έλεγχο του αγώνα και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 18-10. Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε με τους πρωταθλητές να διατηρούν χωρίς μεγάλο κόπο το προβάδισμα και να φτάνουν σε μία άνετη νίκη. Πρώτος σκόρερ για τον Φίλιππο Βέροιας ήταν ο Βραζάλιτσα που πέτυχε 7 γκολ. Από την άλλη για το Σεριφάτο Αιγίου ξεχώρισε ο Κμπιλασβίλι ο οποίος και σκόραρε 6 φορές.

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ - ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ 20-26

Στις νίκες επέστρεψε ο Αερωπός Έδεσσας που πέρασε από την έδρα του ουραγού Άρη Νικαίας με 26-20. Η ομάδα του Γιάννη Πηλαλίδη από τα μισά του πρώτου μέρους πήρε το προβάδισμα και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο προηγούμενος με 14-13. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να ελέγχουν το ματς και κρατούσαν σταθερά το προβάδισμα χωρίς ο Άρης Νικαίας να απειλεί. Μάλιστα στα τελευταία λεπτά ο Αερωπός ανέβασε την απόδοση του και η διαφορά έφτασε και στα έξι γκολ στο 23-17. Πρώτος σκόρερ για τον Αερωπό ήταν ο Βρίχνταχιτς με 8 γκολ. Για τον Άρη Νικαίας που παραμένει χωρίς βαθμό στο πρωτάθλημα ο Χαραλάμπους και ο Γραμματικόπουλος είχαν από 5 γκολ.

12.Άρης Νικαίας 0

ΑΕΚ και ΠΑΟΚ έχουν από ένα ματς λιγότερο.

Η Μάγδα Πάπα ήταν η κορυφαία της Νέας Ιωνίας
Ντέρμπι κορυφής είχαμε στην Α1 των Γυναικών με την Νέα Ιωνία να επιβεβαιώνει τον τίτλο του φαβορί και να υποχρεώνει την Αναγέννηση Άρτας στην πρώτη της ήττα.

ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ - ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ 27-25

Το οχτώ στα οχτώ πέτυχε η Νέα Ιωνία η οποία στο ντέρμπι κορυφής επικράτησε της Αναγέννησης Άρτας με 27-25 και εξασφάλισε μία αγωνιστική πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου τον τίτλο της πρωταθλήτριας χειμώνα. Η κάτοχος του τίτλου είχε τον έλεγχο του ματς από τα πρώτα λεπτά και στο ημίχρονο προηγήθηκε με 14-8. Στην συνέχεια οι γηπεδούχες κρατούσαν την διαφορά και μόνο στο τέλος που Νέα Ιωνία χαλάρωσε μπόρεσαν οι φιλοξενούμενες να μειώσουν. Πρώτη σκόρερ για την Νέα Ιωνία ήταν η Πάπα με 10 γκολ ενώ για την Αναγέννηση Άρτας η Σκουτέλλα πέτυχε 6 γκολ.

ΑΜΥΝΤΑΣ ΑΜΥΝΤΑΙΟΥ - ΦΙΛΩΤΑΣ ΦΛΩΡΙΝΑΣ 25-23

Σημαντική νίκη πέτυχε ο Αμύντας Αμυνταίου που επικράτησε και μάλιστα με ανατροπή του Φιλώτα Φλώρινας με 25-23. Οι φιλοξενούμενες ήταν αυτές που έδειχναν να έχουν τον έλεγχο του ματς καθώς ήταν μπροστά στο σκορ στο ημίχρονο με 16-14 ενώ και στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Φιλώτας είχε το προβάδισμα που έφτασε και στο 18-14. Οι γηπεδούχες όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και από το 45' και μετά ανέβσαν κατακόρυφα την απόδοση τους κι έφτασαν στην ανατροπή. Πρώτη σκόρερ για τις νικήτριες ήταν η Τσιομπάνου με 14 γκολ ενώ για τον Φιλώτα η Φυλάκη σκόραρε 8 φορές.

ΑΡΙΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ - ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ 28-36

Χωρίς να αντιμετωπίσει σοβαρά προβλήματα ο Μέγας Αλέξανδρος πέρασε με 36-28 από την έδρα του ουραγού Αρίωνα Πτολεμαΐδας που ακόμα δεν έχει ούτε βαθμό στο πρωτάθλημα. Οι φιλοξενούμενες φρόντισαν να έχουν το προβάδισμα από το ξεκίνημα σχεδόν του ματς και στο ημίχρονο το σκορ ήταν στο 16-14 για τον Μέγα Αλέξανδρο. Στην επανάληψη η ομάδα του Αλέξανδρου Ταρινίδη ανέβασε την απόδοση της και μεγάλωσε ακόμα περισσότερο την διαφορά φτάνοντας σε μία άνετη νίκη. Πρώτη σκόρερ για τον Μέγα Αλέξανδρο ήταν η Αναστασίου με 12 γκολ ενώ για τον Αρίωνα η Τσερέπη σκόραρε 8 φορές.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ - ΠΑΝΟΡΑΜΑ 25-29

Πέρασε από το Αγρίνιο το Πανόραμα καθώς επικράτησε του Παναιτωλικού με 29-25 και παραμένει κοντά στην πρώτη τετράδα. Το ματς στο πρώτο ημίχρονο ήταν αμφίρροπο και μάλιστα στην ανάπαυλα οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες 11-11. Στο ξεκίνημα της επανάληψης όμως η ομάδα της Θεσσαλονίκης έτρεξε ένα σερί 6-0 και προηγήθηκε με 17-11 στο 35'. Από το σημείο εκείνο ο Παναιτωλικός δεν μπόρεσε να επιστρέψει στο παιχνίδι και το Πανόραμα έφτασε χωρίς άλλες δυσκολίες στην νίκη και την κατάκτηση των δύο βαθμών. Πρώτη σκόρερ για τις νικήτριες ήταν η Ποιμενίδου με 10 γκολ ενώ για τον Παναιτωλικό η Χατζηπαρασίδου σκόραρε 9 φορές.