Πρωταθλήτρια κόσμου η Ρεάλ

Οι παίκτες της Ρεάλ με το τρόπαιο
Νικήτρια του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων ήταν η Ρεάλ παρότι η Κασίμα Άντλερς της έβαλε πολύ δύσκολα στον τελικό.

Η «βασίλισσα» χρειάστηκε την παράταση για να κάμψει την αντίσταση των Ιαπώνων που πήραν στην κανονική διάρκεια του αγώνα το 2-2 πριν λυγίσουν στο έξτρα μισάωρο με 4-2. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Κριστιάνο Ρονάλντο που πέτυχε τρία γκολ εκ των οποίων τα δύο στην παράταση και οδήγησε την ομάδα του στην νίκη και το τρόπαιο. Η Ρεάλ που ήταν και το φαβορί μπήκε πιο δυνατά στο ματς και άνοιξε το σκορ με τον Μπενζεμά στο 9'. Όλα λοιπόν κυλούσαν φυσιολογικά αλλά στο 44' ο Σιμπασάκι έκανε το 1-1 κι έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς. Ο ίδιος πάικτης μάλιστα στο 52' έκανε το 2-1 για την Κασίμα Άντλερς. Οι Γιαπωνέζοι που ήταν το απόλυτο αουτσάιντερ δεν μπόρεσαν να κρατήσουν για μεγάλο διάστημα το προβάδισμα αφού στο 60' ο Λούκας κέρδισε πέναλτι το οποίο και αξιοποίησε ο Ρονάλντο. Το 2-2 δεν άλλαξε μέχρι το τέλος αν και οι δύο ομάδες είχαν φάσεις για γκολ. Στην παράταση η εκτελεστική δεινότητα του Πορτογάλου έκρινε το ματς αφού σκόραρε στο 97' και στο 104' κι έδωσε στην Ρεάλ την κούπα. Την τρίτη θέση πήρε η Ατλέτικο Νασιονάλ που νίκησε με 4-3 στα πέναλτι την Κλαμπ Αμέρικα. Η κανονική διάρκεια του ματς ήταν ισόπαλη 2-2.

Ρεάλ: Νάβας, Καρβαχάλ, Βαράν, Ράμος (108' Νάτσο), Μαρτσέλο, Μόντριτς (105' Κόβατσιτς), Κασεμίρο, Κρόος Λούκας (81' Ίσκο), Μπενζεμά, Ρονάλντο (112' Μοράτα)

Κασίμα Άντλερς: Σογκαχάτα, Νίσι, Ουέντα, Σότζι, Γιαμαμότο, Έντο (103' Ίτο), Ναγκάκι (114' Ακασάκι), Ογκασαβάρα (68' Φαμπρίσιο), Σιμπασάκι, Καναζάκι, Ντόι (88' Σουζούκι)