Πρώτη με διπλό η Γκενκ

Μονομαχία του Μισιρόλι με τον Σαματτά
Ολοκληρώθηκε η φάση των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ με την διεξαγωγή του αγώνα της Σασουόλο με την Γκενκ που δεν έγινε την Πέμπτη (8/12) λόγω ομίχλης.

Στον αγώνα αυτό το μόνο ένδιαφερον ήταν για την Γκενκ που αν νικούσε θα έπαιρνε την πρώτη θέση στον έκτο όμιλο. Τελικά οι Βέλγοι τα κατάφεραν και πήραν τη νίκη με 2-0 τερματίζοντας στην πρώτη θέση αφήνοντας την Μπιλμπάο στην δεύτερη. Η ομάδα του Πέτερ Μάες ήταν πιο αποτελεσματική στην τελική προσπάθεια κυρίως στο πρώτο ημίχρονο και πήρε την νίκη με τα γκολ που πέτυχαν ο Χέινεν στο 58' και ο Τροσάρ στο 80'. Μάλιστα το δεύτερο γκολ της Γκενκ προήλθε από ασίστ που έδωσε στον σκόρερ ο Νίκος Καρέλης. Ο Έλληνας άσος ήταν στο βασικό σχήμα της ομάδας του και έγινε αλλαγή στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.