Προβάδισμα πρόκρισης στον Ολυμπιακό

Τα κορίτσια του Ολυμπιακού πανηγυρίζουν έναν κερδισμένο πόντο
Το πρώτο βήμα για την πρόκριση του στην επόμενη φάση του Τσάλεντζ Καπ Γυναικών έκανε ο Ολυμπιακός που νίκησε στο Ρέντη την κάτοχο του τίτλου.

ΤΣΑΛΕΝΤΖ ΚΑΠ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - CSM ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ 3-0

Οι «ερυθρόλευκες» έκαναν ιδανική πρεμιέρα στην Ευρώπη καθώς νίκησαν την κάτοχο του Τσάλεντζ Καπ CSM Βουκουρεστίου με 3-0 (25-23, 25-18, 25-22) και έκαναν το πρώτο βήμα για την πρόκριση. Βέβαια ακόμα τίποτα δεν έχει τελειώσει αφού και πέρσι ο Ολυμπιακός είχε νικήσει εύκολα στο πρώτο ματς κόντρα στην ίδια ομάδα αλλά αποκλείστηκε στην Ρουμανία. Στο παιχνίδι οι πρωταθλήτριες Ελλάδας κράτησαν καλά την υποδοχή ενώ πίεσαν από την γραμμή του σερβίς κάνοντας ζημιά στις Ρουμάνες. Στο πρώτο σετ οι φιλοξανούμενες ειχαν το προβάδισμα αλλά μία σύγχιση στον πάγκο τους για μία άλλαγη που κόστισε μία κίτρινη και μία κόκκινη για καθυστέρηση άλλαξε τα δεδομένα του σετ. Στο δεύτερο μετά το 10-10 ο Ολυμπιακός με δύο άσους της Χριστοδούλου ξέφυγε και δεν κοίταξε πίσω. Στο τρίτο το ματς ήταν πιο αμφίρροπο και πάλι όμως το σερβίς έδωσε την λύση στον Ολυμπιακό που με σερί 5-0 στο τέλος έφτασε στο 3-0. Πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν η Νατζέγια Μαλασάι με 13 πόντους και ακολούθησαν η Κατερίνα Γιώτα και η Ζένια Τσίμα με 11. Για τις φιλοξενούμενες η Γέλενα Αλάιμπεγκ είχε 17 πόντους.

CEV CUP ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΧΑΠΟΕΛ ΚΦΑΡ ΣΑΜΠΑ - ΑΟ ΘΗΡΑΣ 3-0

Δεν τα κατάφερε στο Ισραήλ ο ΑΟ Θήρας και γνώρισε την ήττα από την Χαποελ Κφαρ Σαμπά με 3-0 (25-19, 25-22, 25-21) και θα προσπαθήσει να ανατρέψει την κατάσταση στην ρεβάνς της Σαντορίνης. Η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου πάλεψε όλα τα σετ όμως δεν κατάφερε να πάρει ούτε ένα. Ενώ η ελληνική ομάδα στο μπλοκ ήταν καλύτερη όπως και στην υποδοχή την πρόδωσε η κακή επιθετική της λειτουργία καθώς δεν μπορούσαν να τελειώσουν τις μπάλες. Στα τρία σετ η ομάδα από το Ισραήλ είχε από την αρχή το προβάδισμα και κρατούσε τα ηνία του παιχνιδιού με τον ΑΟ Θήρας να προσπαθεί να ξαναμπεί αλλά στα κρίσιμα σημεία να μην φτάνει στον στόχο του. Πρώτες σκόρερ για την Χαποέλ Κφαρ Σαμπά ήταν η Μάγια Μπούραζερ και η Άννα Βελίκι με 15 πόντους. Για τον ΑΟ Θήρας η Αλέξάντρα Τέρζιτς είχε 21 πόντους.

VOLLEY LEAGUE

Φάση από τον αγώνα του Παναθηναϊκού με την Κηφισιά
Στην ένατη αγωνιστική της Volley League σπουδαίο ματς έγινε στην Κυψέλη ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και την Κηφισιά με νικητή τους «πράσινους»

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΚΗΦΙΣΙΑ 3-1

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής ο Παναθηναϊκός νίκησε την Κηφισιά με 3-1 (25-23, 25-27, 25-21, 25-23) και μετά και την ήττα του Ηρακλή είναι μόνος στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου κράτησε σε πολύ υψηλό ποσοστό την υποδοχή με αποτέλεσμα να μπορεί να τελειώνει πιο εύκολα τις επιθέσεις και να παίρνει τους πόντους. Από την άλλη η Κηφισιά τα περίμενε και πάλι όλα από τον Γιορντάνοφ στην επίθεση ο οποίος ήταν πολύ καλός αλλά σε κάποια κρίσιμα σημεία το μπλοκ του Παναθηναϊκού τον σταμάτησε. Με εξαίρεση το τρίτο σετ που ο Παναθηναϊκός το πήρε κάπως πιο εύκολα τα άλλα τρία ήταν ντέρμπι με τους γηπεδούχους να είναι καλύτεροι στις λεπτομέρειες στο πρώτο και το τέταρτο και την Κηφισιά στο δεύτερο που κρίθηκε στην παράταση. Κορυφαίος για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Χοσέ Λουίς Γκονζάλες με 27 πόντους και ακολούθησε ο Λάζαρο Μεργκαρέχο με 17. Για την Κηφισιά ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ είχε 26 πόντους.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΗΡΑΚΛΗΣ 3-1

Χωρίς τον Λίμπερμαν Αγκάμεζ ο Ολυμπιακός συνέχισε την αήττητη πορεία του και επικράτησε και του Ηρακλή με 3-1 (25-16, 21-25, 25-21, 29-27). Οι πρωτοπόροι του πρωταθλήματος κυριάρχησαν στο πρώτο σετ με την υποδοχή και την επίθεση σε υψηλά ποσοστά. Στο δεύτερο ο Ηρακλής εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των γηπεδούχων και έφτασε στην ισοφάριση παρά την προσπάθεια του Ολυμπιακού που ισοφάρισε 20-20 από 16-20 αλλά δεν ολοκλήρωσε την ανατροπή. Στο τρίτο η ομάδα του Σλόμπονταν Μπόσκαν ήταν καλύτερη κι έφτασε εύκολα στο 2-1 ενώ στο τέταρτο έγινε μάχη που κρίθηκε στην παράταση. Το πολύ καλά στημένο μπλοκ του Ηρακλή έκανε ζημιά στον Ολυμπιακό αλλά στο τέλος η άστοχη επίθεση του Καλαντάτζε τελείωσε το ματς. Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Αλεξάντερ Τσούπκοβιτς με 21 πόντους και ακολούθησε ο Νίκος Ζουπάνης με 20. Για τον Ηρακλή ο Λέβαν Καλαντάτζε είχε 24 πόντους.

ΠΑΟΚ - ΚΥΖΙΚΟΣ ΝΕΑΣ ΠΕΡΑΜΟΥ 3-0

Απόλυτος κυρίαρχος ο ΠΑΟΚ στον αγώνα με την Κύζικο Νέας Περάμου επιβλήθηκε με 3-0 (25-17, 25-13, 25-11) ίσως στην πιο εύκολη νίκη του στο πρωτάθλημα μέχρι τώρα. Ο «δικέφαλος του βορρά» που αγωνίστηκε χωρίς τον Αμαράλ Ντάντε ήταν καλύτερος σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού. Τα πολύ καλά ποσοστά στην υποδοχή αλλά και στην επίθεση που είχαν οι πρωταθλητές δεν άφηνε κανένα περιθώριο στις φιλοξενούμενες που δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο του αγώνα να φανούν έστω ανταγωνιστικοί. Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Χάρης Σακόγλου με 18 πόντους και ακολούθησε ο Σωτήρης Σωτηρίου με 15. Για την Κύζικο κανένας δεν είχε διψήφιο αριθμό πόντων.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ - ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ 1-3

Με τους τρεις βαθμούς της νίκης έφυγε από την Χαλκίδα ο Φοίνικας Σύρου που επικράτησε του Ηρακλή Χαλκίδας με 3-1 (29-27, 19-25, 21-25, 20-25) με το μπλοκ να είναι το μεγάλο του όπλο αφού είχε 20 κερδισμένους πόντους με αυτό τον τρόπο. Στο πρώτο σετ έγινε μάχη και ο Ηρακλής Χαλκίδας το πήρε στην παράταση και προηγήθηκε. Στην συνέχεια όμως ο Φοίνικας με το μπλοκ να περιορίζει τις επιθέσεις των γηπεδούχων πήρε τα ηνία του ματς και έφτασε στην ανατροπή του σκορ αφού είχε το προβάδισμα από την αρχή στο δεύτερο και το τρίτο σετ και από το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ στο τέταρτο. Κορυφαίος για τον Φοίνικα ήταν ο Μίλια Μρντακ με 29 πόντους και ακολούθησε ο Ρεϊνάλντο με 16. Για τον Ηρακλή Χαλκίδας ο Χένρι Ομάρ Τάπια είχε 19 πόντους.

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ - ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ 3-0

Ο Παμβοχαϊκός ήταν το φαβορί στον αγώνα με την Ορεστιάδα και το επιβεβαίωσε με την άνετη νίκη του με 3-0 (25-18, 25-17, 25-17). Σε όλη την διάρκεια του αγώνα η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα είχε το πάνω χέρι με την υποδοχή και την επίθεση του να κινούνται σε υψηλά ποσοστά. Από την άλλη η Ορεστιάδα αν και ξεκινούσε καλά στα σετ μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ έχανε την επαφή με το σκορ. Τα πολλά λάθη σε επίθεση αλλά και σερβίς που έκαναν οι φιλοξενούμενοι έδωσαν την ευκαιρία στον Παμβοχαϊκό να ξεφύγει και να μην αντιμετωπίσει ιδιαίτερο πρόβλημα. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ενρίκε Μπαταγκίμ με 13 πόντους και ακολούθησε ο Γκρέγκορι Πέτι με 12. Για την Ορεστιάδα ο Τζέισον Μορέλος είχε 12 πόντους.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ - ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ 3-1

Σημαντική νίκη πέτυχε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης επί της Παναχαϊκής με 3-1 (25-15, 18-25, 25-22, 25-19) και ανέβηκε στην έκτη θέση της βαθμολογίας. Η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη που ήταν πολύ καλή στο μπλοκ επικράτησε εύκολα στο πρώτο σετ ενώ στο δεύτερο η Παναχαϊκή απάντησε με το ίδιο νόμισμα. Στην συνέχεια ο Εθνικός βρισκόταν πίσω στο σκορ στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ τόσο στο τρίτο όσο και στο τέταρτο σετ αλλά στην συνέχεια με καλό μπλοκ και αποτελεσματική επίθεση έπαιρνε τον έλεγχο του ματς και έφτασε στην νίκη. Πρώτος σκόρερ για τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης ήταν ο Ντανιέλ Βανέγκας με 22 πόντους και ακολούθησε ο Νίκος Παλέντζας με 19. Για την Παναχαϊκή ο Νίκος Ρουμελιώτης είχε 19 πόντους.