Σε περιπέτειες η Βαλένθια

Φάση από τον αγώνα της Βαλένθια με την Μάλαγα
Στο τέλος και των καθυστερήσεων η Μάλαγα πλήγωσε την Βαλένθια και δεν της επέτρεψε να πάρει μία νίκη που θα την απομάκρυνε από την επικίνδυνη ζώνη.

Οι «νυχτερίδες» έμειναν τελικά στο 2-2 με την Μάλαγα στο «Μεστάγια» με τον Πάμπλο Φονάλς να είναι ο δήμιος για την ομάδα του Τσέζαρε Πραντέλι. Αυτός ήταν που άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους πολύ νωρίς και αυτός που το έκλεισε στο τέλος του αγώνα. Ενδιάμεσα η Βαλένθια κατάφερε να πετύχει δύο γκολ και να προηγηθεί με 2-1 δείχνοντας ικανή να φτάσει στην νίκη και την κατάκτηση τριών πολύτιμων βαθμών. Ο Φονάλς όμως είχε άλλη άποψη. Στα άλλα ματς της ημέρας Η Μπιλμπάο επικράτησε εύκολα της Εϊμπάρ στο ντέρμπι των Βάσκων με 3-1 και ανέβηκε στην έβδομη θέση. Με το ίδιο σκορ επικράτησε και η Χιχόν της Οσασούνα και βρέθηκε πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού. Ισόπαλος ήταν ο αγώνας την Αλαβές με την Λας Πάλμας που έληξε 1-1 με τις δύο ομάδες να παίρνουν από ένα βαθμό. Τέλος πολύ χορταστικό ήταν το ματς της Μπέτις με την Θέλτα που έληξε ισόπαλο 3-3. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ, οι γηπεδούχοι το γύρισαν σε 2-1 και 3-2 αλλά στο τέλος η ισοπαλία ήταν το πιο δίκαιο αποτέλεσμα.

Μπέτις - Θέλτα 3-3
(41' πεν, Κάστρο, 53' Σανάμπρια, 73' Πετζέλα - 15', 61' Άσπας, 85' Ρονκάλια)

Μπιλμπάο - Εϊμπάρ 3-1
(42' Μπενιάτ, 55' Γουίλιαμς, 90'+1 Μουνιαΐν - 70' Ένριχ)

Αλαβές - Λας Πάλμας 1-1