Σημαντική ισοπαλία για την Χίο

Οι παίκτες της Χίου υποχρέωσαν σε ισοπαλία τον Παναθηναϊκό
Στην Χίο άφησε δύο βαθμούς ο Παναθηναϊκός ενώ ισόπαλο έληξε και το ματς του Εθνικού με τον ΠΑΟΚ με αποτέλεσμα τριπλή ισοβαθμία στην δεύτερη θέση.

Α1 ΑΝΔΡΩΝ

ΝΟ ΧΙΟΥ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Πολύ σημαντικό βαθμό πήρε ο ΝΟ Χίου κόντρα στον Παναθηναϊκό μετά το ισόπαλο 7-7 ανάμεσα στις δύο ομάδες στο νησί της μαστίχας. Το ματς ήταν ντέρμπι από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό αφού οι γηπεδούχοι και με την βοήθεια του κόσμου τους δεν επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό που ήταν και το θεωρητικό φαβορί να κάνει το παιχνίδι του. Στο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες 4-4 και η εικόνα αυτή δεν άλλαξε στην συνέχεια και ο ΝΟ Χίου πήρε τον βαθμό. Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Τεσάνοβιτς με 5 γκολ και ακολούθησαν οι Θωμάκος 1, Καλαργυρός 1. Για τον Παναθηναϊκό σκόραραν οι Χαραλαμπόπουλος 2, Βιτέλας 1, Τορράκης 1, Καρούντζος 1, Φώσκολος 1, Καπετανάκης 1.

ΠΑΟΚ - ΕΘΝΙΚΟΣ 7-7

Στο τέλος του ματς ο Εθνικός κατάφερε να πάρει την ισοπαλία από τον ΠΑΟΚ με 7-7 και να πιάσει κι αυτός την Βουλιαγμένη στην δεύτερη θέση. Οι Πειραιώτες στο ξεκίνημα του ματς βρέθηκαν να ακολουθούν τους γηπεδούχους στο σκορ και στο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά στο σκορ με 4-1. Στην επανάληψη όμως η εικόνα του ματς άλλαξε και ο Εθνικός ανέβηκε στην επίθεση και έφτασε στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου να έχει μειώσει στο 7-6 και στην τελευταία περίοδο το γκολ του νεαρού Παπαγεωργίου έφτασε στην ισοφάριση. Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Νικολαΐδης με 2 γκολ και ακολούθησαν οι Ζότοβιτς 1, Προσινικλής 1, Παπαποστόλου 1, Μουρατίδης 1, Τσολακούδης 1. Για τον Εθνικό σκόραραν οι Παπαδόγκωνας 2, Καζάζης 2, Σιώνης 1, Παπαγεωργίου 1, Μπεριστιάνος 1.

ΥΔΡΑΪΚΟΣ - ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ 11-7

Εντυπωσιακά έπαιξε στην πρώτη περίοδο ο Υδραϊκός και έφτασε στην νίκη επί του ΝΟ Καλαμακίου με 11-7. Οι παίκτες του Δημήτρη Κραβαρίτη έκαναν περίπατο στην πρώτη περίοδο και το σκορ στο διάστημα αυτό ήταν στο 6-0. Αυτή η διαφορά δεν θα μπορούσε να καλυφθεί στη συνέχεια του αγώνα όπου οι φιλοξενούμενοι μπορεί να έγιναν πιο ανταγωνιστικοί αλλά όχι για να διεκδικήσουν την νίκη. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Σαρτζετάκης με 3 γκολ και ακολούθησαν οι Κοκκινάκης 2, Χατζηκυριακάκης 2, Μπλάνης 2, Λιαπάκης 1, Στελλάτος 1, Για τον ΝΟ Καλαμακίου σκόραραν οι Αναγνωστόπουλος 2, Δουδέσης 2, Φλώρος 1, Φωκάς 1, Αλεβίζος 1.

ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 6-10

Πολύ σπουδαία νίκη στην μάχη που δίνει για την παραμονή στην κατηγορία πέτυχε ο Πανιώνιος που επικράτησε του ΝΟ Πατρών εκτός έδρας με 10-6. Οι «κυανέρυθροι» ήταν καλύτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 6-4. Στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 9-5 και στην ουσία τα πάντα είχαν τελειώσει αφού η ομάδα της Πάτρας δεν μπόρεσε να ξαναμπεί στο ματς. Τα γκολ του Πανιωνίου πέτυχαν οι Κουτσιαλής 2, Κουλιεράκης 2, Βέκκος 2, Καρακάσης 1, Πανταζόπουλος 1, Γαβαλάς 1, Ποταμιάνος 1. Για τον ΝΟ Πατρών σκόραραν οι Παπάκος 2, Κανελλόπουλος 1, Καλλιοράκης 1, Βικάτος 1, Δουρίδας 1.

ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ - ΓΛΥΦΑΔΑ 6-6

Ντέρμπι είχαμε και στο «Ρέστειο» κολυμβητήριο όπου το Παλαιό Φάληρο και η Γλυφάδα αναδείχτηκαν ισόπαλοι 6-6 στην τρίτη ισοπαλία της αγωνιστικής. Οι δύο ομάδες που ισοβαθμούν στην βαθμολογία συμβάδιζαν σε όλη την διάρκεια του αγώνα με το σκορ στο ημίχρονο να είναι 1-1. Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν με 4-3 αλλά στο τελευταίο οκτάλεπτο το Παλαιό Φάληρο έφτασε στην ισοφάριση. Πρώτος σκόρερ για το Παλαιό Φάληρο ήταν ο Κουρλιάφτης με 2 γκολ και ακολούθησαν οι Θεοδωρόπουλος 1, Μαρινάγης 1, Τρούλος 1, Κάκαρης 1. Για την Γλυφάδα σκόραραν οι Φωτόπουλος 1, Παπαναστασίου 1, Αλβέρτης 1, Χατζηγούλας 1, Σκουμπάκης 1, Παπασηφάκης 1.