Σημαντική νίκη της Αλαβές

Μονομαχία του Μανού Γκαρσία με τον Σανάμπρια
Στον αγώνα που άνοιξε το πρόγραμμα της 16ης αγωνιστικής στην Πριμέρα Ντιβισιόν η Αλαβές επικράτησε της Μπέτις.

Η ομάδα του Μαουρίτσιο Πελεγκρίνο πήρε την νίκη με 1-0 με τον Βραζιλιάνο Ντέιβερσον να σκοράρει το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο δεύτερο ημίχρονο μετά από ασίστ του Τοκέρο. Από την άλλη η Μπέτις αν και είχε περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια της δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί και δεν μπόρεσε να φτάσει στην ισοφάριση. Με την νίκη της αυτή η Αλαβές ανέβηκε στην 12η θέση της βαθμολογίας και ξέφυγε ακόμα περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη. Αντίθετα η Μπέτις είναι δύο θέσεις πιο κάτω και απέχει μόλις 6 βαθμούς από την ζώνη του υποβιβασμού έχοντας και ματς περισσότερο.

Αλάβές - Μπέτις 1-0