Στο τέλος τον βαθμό η Νάπολι

Φάση από τον αγώνα της Φιορεντίνα με την Νάπολι
Σπουδαίο ματς που κρίθηκε στο τέλος των καθυστερήσεων έγινε στην Φλωρεντία ανάμεσα στην Φιορεντίνα και την Νάπολι.

Οι δύο ομάδες κυνήγησαν με πάθος την νίκη στο παιχνίδι και τελικά το 3-3 σφράγισε τις προσπάθειες τους αφήνοντας όμως ικανοποιημένους όσους το παρακολούθησαν. Η Νάπολι που ήθελε την νίκη για να βρεθεί μόνη στην τρίτη θέση προηγήθηκε δύο φορές με τον Ινσίνιε και τον Μέρτενς. Η Φιορεντίνα όμως και τις δύο κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Μπερναρντέσκι. Ο ίδιος παίκτης μάλιστα έδωσε την ασίστ στον Ζάρατε για να κάνει το 3-2. Ενώ λοιπόν όλα έδειχναν ότι οι «βιόλα» θα πάρουν την νίκη στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μέρτενς κέρδισε πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Γκαμπιαντίνι και έδωσε στην ομάδα του τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας που την φέρνει μόνη στην τρίτη θέση αν και με ματς περισσότερο από την Μίλαν.

Στα άλλα ματς της ημέρας η Ρόμα επικράτησε με 3-1 της Κιέβο αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ και παραμένει σταθερά στην δεύτερη θέση. Χάρη σε ένα γκολ του Μπελότι στο ξεκίνημα της επανάληψης η Τορίνο επικράτησε της Τζένοα με 1-0 και ανέβηκε στην όγδοη θέση. Σπουδαίο ματς έγινε στην Σαρδηνία όπου η Κάλιαρι αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-1 από την Σασουόλο στο τέλος το γύρισε σε 4-3 και πήρε μία πολύ σημαντική νίκη. Σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη του ματς έπαιξε η αποβολή του Πελεγκρίνι της Σασουόλο στο 34' μόλις ένα λεπτό μετά το γκολ που πέτυχε. Ισόπαλο με 1-1 έληξε το ματς ανάμεσα στην Παλέρμο και την Πεσκάρα με τις δύο ομάδες να είναι κάτω από την επικίνδυνη ζώνη. Τέλος χωρίς γκολ έληξε ο αγώνας της Σαμπντόρια με την Ουντινέζε.

Κάλιαρι - Σασουόλο 4-3
(14' Σάου, 62' Μποριέλο, 73', 75' Φαρίας - 29' Ατζαπόνγκ, 33' Πελεγκρίνι, 58' πεν. Ατσέρμπι)

Φιορεντίνα - Νάπολι 3-3
(51', 69' Μπερναρντέσκι, 82' Ζάρατε - 24' Ινσίνιε, 68' Μέρτενς, 90'+4 πεν. Γκαμπιαντίνι)

Παλέρμο - Πεσκάρα 1-1