Συνέχισαν με νίκες τα φαβορί

Οι παίκτες της Βουλιαγμένης πήραν την νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ
Εύκολα ή δύσκολα τα φαβορί πήραν την νίκη στην έκτη αγωνιστική στην Α1 των Ανδρών  στο πόλο και η κατάσταση στην κορυφή δεν άλλαξε.

Α1 ΑΝΔΡΩΝ

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ - ΠΑΟΚ 7-4

Την αηττητη πορεία της στο πρωτάθλημα όπου έχει μόνο μία ισοπαλία συνεχίζει η Βουλιαγμένη η οποία νίκησε και τον ΠΑΟΚ με 7-4 σε ένα ματς όπου τον πρώτο λόγο τον είχαν οι άμυνες. Ο «δικέφαλος του βορρά» κατάφερε να προηγηθεί στο πρώτο οκτάλεπτο με 1-0 αλλά στο δεύτερο η Βουλιαγμένη επέβαλε τον ρυθμό της και στο ημίχρονο ήταν μπροστά στο σκορ με 4-2. Στην συνέχεια η ομάδα του Κώστα Λούδη είχε τον έλεγχο και δεν πιέστηκε ιδιαίτερα από τον ΠΑΟΚ. Πρώτος σκόρερ για την Βουλιαγμένη ήταν ο Τίγκας με 3 γκολ και ακολούθησαν οι Καπότσης 2, Αφρουδάκης 1, Βίκο 1. Για τον ΠΑΟΚ σκόραραν οι Νικολαΐδης 2, Ζάτοβιτς 1, Παπαποστόλου 1.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-17

Στην κορυφή της βαθμολογίας έχοντας μόνο νίκες παραμένει φυσικά ο Ολυμπιακός ο οποίος πέρασε δια περιπάτου από την Νέα Σμύρνη νικώντας τον Πανιώνιο με 17-3. Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου δεν αντιμετώπισε κανένα απολύτως πρόβλημα και προηγήθηκε με 8-1 στο ημίχρονο και με 12-1 στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου δείχνοντας ότι στην Ελλάδα δεν έχει αντίπαλο. Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Φουντούλης με 4 γκολ και ακολούθησαν οι Δελακάς 2, Γενηδουνιάς 2, Ποντικέας 2, Πρέκας 2, Εσπανιόλ 2, Μυλωνάκης 1, Αργυρόπουλος-Κανακάκης 1, Κολόμβος 1. Για τον Πανιώνιο σκόραραν οι Κουτσιαλής 2, Κουλιεράκης 1.

ΕΘΝΙΚΟΣ - ΝΟ ΧΙΟΥ 11-10

Πολύ δύσκολα ο Εθνικός έκαμψε την αντίσταση του ΝΟ Χίου στον Πειραιά με 11-10. Το ματς ήταν ντέρμπι σε όλη την διάρκεια του με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 4-3 στο ημίχρονο. Στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Πειραιά κατάφερε να πάρει μία μικρή διαφορά όταν και προηγήθηκε με 8-5 όμως στο τέταρτο οκτάλεπτο η Χίος μπήκε αποφασισμένη και κατάφερε να μειώσει στο γκολ και έδειχνε ικανή να φτάσει και στην ισοφάριση αλλά δεν πρόλαβε. Πρώτος σκόρερ για τον Εθνικό ήταν ο Μπεριστιάνος με 5 γκολ και ακολούθησαν οι Τζώρτζης 1, Κόχειλας 1, Σιώνης 1, Παπαδόγκωνας 1, Αγκόρτσας 1, Καζάζης 1. Για τον ΝΟ Χίου σκόραραν οι Βουκμίροβιτς 4, Τεσάνοβιτς 3, Θωμάκος 1, Γκιουβέτσης 1, Καλής 1.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΥΔΡΑΪΚΟΣ 11-4

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα και ο Παναθηναϊκός που έκαμψε την αντίσταση του Υδραϊκού με 11-4. Οι «πράσινοι» τα είχαν βρει σκούρα στο πρώτο ημίχρονο όπου το σκορ ήταν ισόπαλο 4-4. Στην συνέχεια όμως οι παίκτες του Τεό Λοράντου κυριάρχησαν τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση και εφτά αναπάντητα γκολ έφτασαν σε μία άνετη νίκη. Τα γκολ του Παναθηναϊκού τα πέτυχαν οι Λίντχουτ 3, Βάσιτς 3, Καλογεράκος 1, Καρούντζος 1, Φώσκολος 1, Χαραλαμπόπουλος 1, Καπετανάκης 1. Για τον Υδραϊκό σκόραραν οι Μπλάνης 2, Σαρτζετάκης 2.

ΓΛΥΦΑΔΑ - ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ 16-5

Εύκολη νίκη πέτυχε η Γλυφάδα που επικράτησε του ΝΟ Πατρών με 16-5 χωρίς να αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα. Η ομάδα του Δημήτρη Μάζη φρόντισε από το πρώτο οκτάλεπτο να επιβάλει τον ρυθμό της και προηγήθηκε με 6-1 κάνοντας τα πράγματα ακόμα πιο εύκολα. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να ξαναμπούν στο ματς και η Γλυφάδα συνεχώς μεγάλωνε την υπέρ της διαφορά που έφτασε τελικά στα 11 γκολ. Τα γκολ της Γλυφάδας πέτυχαν οι Παπαναστασίου 4, Γιαννόπουλος 4, Παπανικολάου 2, Παπούκας 2, Αλβέρτης 2, Παπασηφάκης 2. Για τον ΝΟ Πατρών σκόραραν οι Κανελλόπουλος 2, Φύκουρας 1, Παπάκος 1, Γκότσης 1.

ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ - ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ 7-11

Νικηφόρα πέρασε από την έδρα του ΝΟ Καλαμακίου το Παλαιό Φάληρο καθώς επικράτησε με 11-7. Η ομάδα του Νίκου Μαμούρη αν και βρέθηκε με 2-1 πίσω στο πρώτο οκτάλεπτο αντέδρασε και με σερί 7-0 προηγήθηκε με 8-2 στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου. Στο διάστημα αυτό κρίθηκε και το ματς αφού στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι αν και μείωσαν την διαφορά δεν κατάφεραν να φανούν απειλητικοί για το Παλαιό Φάληρο. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Κουρλιάφτης με 3 γκολ και ακολούθησαν οι Γαρδίκας 2, Θεοδωρόπουλος 2, Αλαφραγκής 1, Μαρινάκης 1, Τρούλος, Κάκαρης 1. Για τον ΝΟ Καλαμακίου σκόραραν οι Καφετζόπουλος 2, Καστανάκης 2, Αναγνωστόπουλος 1, Ιωαννίδης 1, Αλεβίζος 1.