Τα δώρα ήταν για τους μεγάλους

Ο Πέδρο ήταν ο πρωταγωνιστής στην νίκη της Τσέλσι
Την ημέρα που παραδοσιακά στην Αγγλία ανταλλάσσουν τα δώρα τους την «Boxing Day» στην Πρέμιερ Λιγκ τα δώρα τα κράτησαν οι μεγάλοι.

Η πρωτοπόρος Τσέλσι αν και έπαιζε χωρίς τον τιμωρημένο Ντιέγκο Κόστα κατάφερε να πετύχει την 12η σερί νίκη της αυτή την φορά κόντρα στην Μπόρνεμουθ με 3-0 και να παραμείνει φυσικά στην κορυφή της βαθμολογίας. Το ζήτημα του γκολ ανέλαβε ένας άλλος Ισπανός ο Πέδρο ο οποίος άνοιξε το σκορ. Στην δεύτερη θέση ανέβηκε η Μάντσεστερ Σίτι που πέτυχε τρία γκολ στο τελευταίο εικοσάλεπτο και επικράτησε με 3-0 της Χαλ Σίτι εκτός έδρας. Η Άρσεναλ αν και τα βρήκε σκούρα κόντρα στην Γουέστ Μπρομ τελικά πήρε την νίκη με 1-0 χάρη σε ένα γκολ του Ζιρού στα τελευταία λεπτά.

Την νίκη που την φέρνει κοντά στις πρώτες θέσεις πέτυχε και η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ η οποία ξεπέρασε με 3-1 το εμπόδιο της Σάντερλαντ. Πρωταγωνιστής ήταν ο Ζλάταν Ιμπραςιμοβιτς με ένα γκολ και δύο ασίστ. Σημαντική εκτός έδρας νίκη πήρε η Έβερτον που νίκησε με 2-0 στο «Κινγκ Πάουερ» την πρωταθλήτρια Λέστερ. Στα άλλα ματς της ημέρας ξεχωρίζει το διπλό της Γουέστ Χαμ με 4-1 επί της Σουόνσι ενώ η Μπέρνλι νίκησε με 1-0 την Μίντλεσμπρο και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα. Τέλος ισόπαλο 1-1 έληξε το ματς ανάμεσα στην Γουότφορντ και την Κρίσταλ Πάλας.

Γουότφορντ - Κρίσταλ Πάλας 1-1