Θρίαμβος της Μονπελιέ επί της Παρί

Οι της Μονπελιέ πανηγυρίζουν και οι της Παρί κοιτάζουν αποσβολωμένοι
Η Παρί Σεν Ζερμέν είχε την ευκαιρία να ανέβει μόνη στην κορυφή έστω και προσωρινά αλλά δεν την εκμεταλλεύτηκε και γνώρισε την ήττα από την Μονπελιέ.

Η ομάδα του Φρεντερίκ Χαντζ για ένα απόγευμα θύμισε την ομάδα που πριν λίγα χρόνια είχε πάρει το πρωτάθλημα και επιβλήθηκε της μεγάλης της αντιπάλου με 3-0 και πήρε τρεις πολύ σημαντικούς βαθμούς που την απομακρύνουν ακόμα περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη. Τα γκολ που πέτυχαν οι γηπεδούχοι στο τέλος του πρώτου μέρους και στην αρχή του δεύτερου ήταν που έκοψαν τα πόδια των Παριζιάνων που δεν κατάφεραν να ξαναμπούν στην διεκδίκηση της νίκης. Αντίθετα με την Παρί η Μονακό δεν άφησε την ευκαιρία να πιάσει κορυφή να πάει χαμένη και με το επιβλητικό 5-0 με το οποίο νίκησε την Μπαστιά έπιασε την Νις στην πρώτη θέση. Μάλιστα τα τέσσερα γκολ οι Μονεγάσκοι τα πέτυχαν στο δεύτερο ημίχρονο.

Στα άλλα ματς της ημέρας η Λιλ πήρε σημαντική νίκη με 1-0 στην έδρα της Μπορντό και πήρε τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς στην μάχη για την παραμονή. Στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας ανέβηκε η Γκινγκάμπ που νίκησε με 2-0 την Ναντ ενώ ο αγώνας της Ανζέρ με την Λοριάν έληξε ισόπαλος 2-2 με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Αυτή ήταν η όμορφη πλευρά του Σαμπιονά αλλά σ' αυτή την αγωνιστική υπήρχε και η άσχημη. Στον αγώνα της Μετς με την Λιόν και ενώ το σκορ ήταν 1-0 για τους γηπεδούχους οι οπαδοί της Μετς έριξαν δυναμιτάκια τραυματίζοντας τον τερματοφύλακα της Λιόν Άντονι Λόπες που δεν μπορούσε να συνεχίσει και ο διαιτητής αποφάσισε την οριστική διακοπή του ματς.

Μονπελιέ - Παρί Σεν Ζερμέν 3-0